15:56 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Välisuudised
lühendatud link
13610

Veebruari lõpus arreteeriti Ameerika Ühendriikides rannavalve leitnant Christopher Paul Hasson poliitikute ja ajakirjanike vastase terrorirünnaku ettevalmistamise eest. Tuleb kohtuprotsess. Sellest ja teistest sarnastest juhtumitest RIA Novosti materjalis.

TALLINN, 8. märts - Sputnik. Radikaalide toetamine, teenistuskaaslaste tapmine ja tsiviilisikute massimõrvad - Ameerika sõdurid, kes on Washingtoni sõnul rahvusvahelise terrorismivastase võitluse peamine alustala, muutuvad mõnikord pahatihti ise terroristideks, kirjutab RIA Novosti

Tsivilisatsiooni hävitamine

49-aastane Christopher Paul Hasson sai inspiratsiooni Norra ekstremist Anders Breivikist, kes tappis 2011. aasta juulis 77 inimest. Hasson kutsus samuti üles "valge kodumaa" säilitamiseks "kontsentreeritud vägivallale" ja unistas "peaaegu kõigi inimeste tapmisest".

Biorobotid: kuidas Pentagon steroidide abil supersõdureid loob >>

Hasson kavatses hävitada süütuid tsiviilelanikke Ameerika ajaloos seni tundmatus ulatuses. Selleks varus ta muljetavaldavas koguses relvi ja laskemoona. Relvalao sisustas ta oma majas: mitu automaat- ja snaipervintpüssi, pumppüssid, püstolid, kuulivestid, vormiriietus. Ja väga palju sünteetilisi uimasteid - 2016. aastal ostis Hasson rohkem kui neli tuhat tramadooli tabletti.

Leitnant kavatses mitte ainult väikerelvi ja lõhkeaineid kasutada, vaid toime panna ka bioloogilisi rünnakuid - levitada katku, hispaania gripi, siberi katku ja botulismi viiruseid. Esimestena pidid terroristi rünnaku alla langema kõrged poliitikud, ajakirjanikud ja meedias tuntud isikud.

Hasson koostas isegi vastava nimekirja. Ta kavatses tappa Esindajakoja esimehe, mitu senaatorit ning CNN ja MSNBC ajakirjanikku.

Hasson teenis Ameerika Ühendriikide merejalaväes aastatel 1988–1993 ja seejärel rahvuskaardis. Tal olid juba pikka aega äärmuslikud vaated - vähemalt 30 aastat kuulus ta neonatside ja skinheadide ridadesse ning suhtles nende juhtidega, uuris selleteemalist kirjandust, osales seminaridel ja miitingutel.

Paljud eksperdid usuvad, et kohtu alla peaksid minema ka endise sõduri ülemad, kes ei pööranud tähelepanu tema hobidele.

Vormis radikaalid

Õnneks peeti Hasson õigeaegselt kinni ja ta ei jõudnud oma plaane ellu viia, kuid asjad ei lähe alati nii õnnelikult. 2009. aastal tulistas Ameerika suurimas sõjaväebaasis Fort Fort Texas sõjaväepsühhiaater major Nidal Malik Hassan surnuks 13 ja haavas umbes 30 teenistuskaaslast.

See juhtus meditsiinikeskuses, kus sõjaväelasi uuriti enne nende Iraaki ja Afganistani saatmist. Sündmuskohale saabunud politseinikud neutraliseerisid majori – ta sai mitu kuulihaava, mille tagajärjel tabas teda halvatus.

Terroristid koju tagasi: mida Trump Euroopalt tahab >>

Palestiina päritolu ameeriklane Nidal Hassan oli moslem ja kritiseerinud USA sõjalisi operatsioone Iraagis ja Afganistanis. Ta pidas sõda "ebaõiglaseks" ega tahtnud usuvendade vastu võidelda, kartes, et ühel päeval lähetatakse ka tema mõnda sõjapiirkonda. Ta rääkis sellest sageli kolleegidele ja jagas oma mõtteid teiste hulgas väikese poe omanikuga, kus ta igal hommikul kohvi ostmas käis.

Hassan liitus sõjaväega pärast Virginia polütehnilise ülikooli lõpetamist 1997. aastal, õppis hiljem sõjaväemeditsiini ülikoolis ja spetsialiseerus psühholoogilise abi osutamisele katastroofitingimustes. Hassan lootis, et president Barack Obama viib väed Iraagist ja Afganistanist välja, kuid tema lootused ei täitunud.

2013. aasta augustis mõisteti mõrvar surma ja ta ootab vanglas kohtuotsuse täideviimist.

Iraagi ja Afganistani operatsioonides osalenud seersant Ikaika Kang toetas samuti islamiste. 2017. aastal arreteeriti ta kahtlustatuna sidemetes ISIS*ega ja neile ametkondliku teabe edastamises. Uurimine näitas, et seersant suhtles terroristidega rohkem kui kuus aastat tagasi ja oli juba valmis nendega ka liituma. Ta vaatas tihti radikaalsete islamistide kätte vangi langenute piinamiste ja hukkamiste ning sõjategevuse ja enesetaputerroristide aktsioonide videoid.

ISIS*e värbajatele, kellena esinesid eriteenistuse töötajad, andis ta araabia ja inglise keeles truudusevande. Ühtlasi andis ta neile teavet USA sõjaväelaste, õhuruumi kontrollsüsteemi, sõjaliste koolitusmeetodite kohta ja tehnilist dokumentatsiooni.

Vene kindral hoiatab: USA kavatseb Venemaad seestpoolt õõnestada >>

Kohtualuse advokaadid nõudsid Kangi tunnistamist vaimuhaigeks. Kangi ebanormaalset käitumist panid tähele ka tema kaaslased. Mõnikord istus ta tundide kaupa seinal ühte punkti vaadates või rääkis loomadega. Kohus mõistis Kangile eelmise aasta detsembris 25 aastat vangistust.

Kandahari veresaun

USA sõjavägi on pööranud relvad ka tsiviilisikute vastu. Nii tulistas 2012. aasta märtsis seersant Robert Bales Afganistani Kandahari provintsi Panjwai rajoonis surnuks 16 inimest. See juhtum läks ajalukku "Kandahari veresaunana".

Bales lahkus üksuse baasist ja läks lähimasse külla, kus murdis sisse majadesse ja tulistas seal magavaid inimesi. Ta tappis raseda naise ja üheksa last. Teises külas tappis ja haavas ta veel mitut inimest. Pärast veresauna püüdis seersant kõik surnukehad ühte majja kanda ja selle süütamisega kuriteo jälgi varjata.

Turvateenistus pidas ta kinni baasi tagasisaabumisel. Bales seletas, et tulistas inimesi "hirmust ja julmusest" ning palus ohvrite peredelt siiralt andestust. Advokaadid püüdsid tema karistust leevendada, viidates traumajärgsele stressisündroomile, mille ta sai mitmetest teenistuslähetustest Afganistani.

Traagiline vahejuhtum põhjustas tugeva avalikkuse vastukaja. Seetõttu maksid USA võimud vastupidiselt Pentagoni ametlikule poliitikale meedia teatel ohvrite perekondadele rahalist hüvitist. Iga tapetu pereliikmed said 47 tuhat ja haavatud 11 tuhat dollarit.

Oma süü pühtsüdamlik ülestunnistus ja siiras kahetsus võimaldas 39-aastasel Robert Balesil surmanuhtlust vältida. Kohus mõistis talle eluaegse vangistuse ilma ennetähtaegse vabastamise õiguseta.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon.

Samal teemal

Pentagon töötab välja Venemaale "varjatud invasiooni" strateegiat
Ise nad palusid seda - Pentagon läheb kirveste ja saagidega Poola metsa
Pentagoni "rohelised mehikesed": USA armee sõdib salaja kogu maailmas
Tagid:
radikaalid, terrorism, sõdur, USA

Peamised teemad