11:24 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB81.3769
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
13310

Venemaa Riigiduuma saadik kommenteeris uute keskmaarakettide EL piiride äärde seadmise väljavaateid.

TALLINN, 11. märts — Sputnik. Kõik Venemaa meetmed kesk- ja lähimaarakettide toomisel Euroopa Liidu piirile on vaid vastusammud, teatab RIA Novosti

Seda kinnitas Venemaa Föderatsiooni Õhudessantvägede endine ülemjuhtaja, Riigiduuma Kaitsekomisjoni juht kindralpolkovnik Vladimir Šamanov.

Tema sõnul sõltub kõik Ameerika poole tegevusest.

"Me ei kavatse olla esimesed, kes nendesse piirkondadesse selliseid perspektiivsed relvad paigutavad, kaasa arvatud Euroopasse, kui sinna ei paigutata sarnaseid Ameerika süsteeme," tsiteeritakse Šamanovi sõnu.

Saadik meenutas, et Venemaa õigus tegutseda kesk- ja lähimaarakettide arendamise, tootmise ja kasutuselevõtu küsimustes sümmeetriliselt, kinnitati 4. märtsil presidendi dekreediga.

Trump lubas ja tegi ära: Ameerika väljus INF lepingust >>

Varem, veebruaris, kommenteerides USA presidendi Donald Trumpi avaldust Washingtoni otsusest peatada kesk- ja lähimaarakettide likvideerimise lepingust (INF) tulenevate kohustuste täitmine, märkis Vladimir Šamanov, et Moskva oli selliseks sündmuste arenguks valmis.

Vladimir Putini esinemine Föderaalkogu ees
© Sputnik / Алексей Филиппов

Ta kutsus Ameerika võimude sammu "odavaks ultimaatumiks" - Venemaal on, millega sellele vastata.

Samal ajal hoiatas parlamendiliige, et INF-lepingu krahh on Euroopa riikide jaoks suur probleem.

"Kõige õnnetumas seisus on praegu eurooplased, nii et neil tuleb nüüd selle avalduse pärast kõvasti vaeva näha," ütles Šamanov.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas Venemaa president Vladimir Putin 2. veebruaril 2019, kaitse- ja välisministrite Sergei Šoigu ja Sergei Lavroviga kohtudes, et Moskva loobub samuti oma INF kohustuste täitmisest.

Eksperdid: eestlased ei muretse asjata rakettide ilmumise pärast nende territooriumile >>

See samm astuti vastuseks USA ametivõimude ametlikule otsusele lepingust taganeda.

Samuti nõudis riigipea, et ministrid ei algataks Ameerika poolega rohkem desarmeerimisega seotud küsimustes mingeid läbirääkimisi.

"Ootame, kuni meie partnerid küpsevad, et pidada meiega võrdset ja sisukat dialoogi selles nii meie kui ka meie partnerite ja kogu maailma jaoks olulises küsimuses," ütles Venemaa relvajõudude ülemjuhataja.

Kuu aega hiljem, 4. märtsil, kinnitas riigipea antud koosolekul tehtud otsused oma dekreediga.

Saagige, Donald, saagige: millised relvad Venemaa Pentagonil hävitada soovitab >>

Dokumendis öeldakse, et Venemaa vastumeetmed toimivad, "kuni Ameerika Ühendriigid kõrvaldavad kõnealusest lepingust tulenevate kohustuste rikkumised või kuni lepingu tühistamine lõplikult jõustub".

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Kuidas maailma ajakirjandus INF leppe lõpetamisele reageeris
USA: uskusime siiralt, et võitsime külma sõja ja Venemaa
Tagid:
Venemaa, Euroopa Liit, lähi- ja keskmaaraketid, INF

Peamised teemad