13:45 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Välisuudised
lühendatud link
96 0 0

Ukraina jõustruktuurid ja maksuamet varjasid riigi kaitsesektori korruptsiooniskandaali osaliste tegevust - lõpetades väidetavalt altkäemaksu eest riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu (SNBU) endise asekantsleri Igor Gladkovski poja ja tema äripartnerite kriminaalasjade uurimise.

TALLINN, 12. märts — Sputnik. Bihus.info ajakirjandusuuringu neljandat ja viimast osa vahendab RIA Novosti. 

"Kui tuhnida kohturegistris, saab selgeks, et (Igor) Gladkovski, (Vitali) Žukovi ja (Dmitri) Rogozi skeemi toimimise aastate jooksul ei ole sellesse riiki jäänud ainsatki uurimisorganit, kes pettusi uurinud poleks - prokuratuur, riiklik politsei, julgeolekuteenistus, maksuamet, korruptsioonivastase võitluse büroo.

Nad kõik alustasid (uurimist – Toim.), kuid kriminaalasi kas lõpetati või pandi uurimisele lihtsalt pidurid peale," näitab ajakirjanike uurimus, mis avaldati esmaspäeval YouTube'i kanalis

Ajakirjanikud avaldasid asjaosaliste kirjavahetuse sõnumirakendustes, kus nad arutasid omavahel õiguskaitseasutustele antavate altkäemaksude suurust - näiteks 2016. aastal öeldi, et riigi maksuamet nõudis pistist summas 8-10 tuhat ja peaprokuratuur - 20 tuhat dollarit.

Üllatus: Kiievis sülitati nii OSCE kui ka USA peale >>

Lisaks väidetakse uurimuses, et Gladkovski ja tema äripartnerite Žukovi ning Rogozi firma maksis regulaarselt altkäemaksu ühele Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) uurijale Kiievis - Dmitri Moskalenkole ja vormistas tema nimele sõiduauto BMW.

Ajakirjanikud märgivad, et õiguskaitseametnikud uurisid ebaseaduslike finantstehingutega tegelenud ettevõtet "Optimumspetsdetail", mille kaudu salakaubana toodud sõjaväetehnika osi ülepaisutatud hindadega edasi müüdi. 

Samuti väidavad nad, et 2016. aastal lisas Ukraina riiklik korruptsioonivastane büroo äriühingu fiktiivsete ettevõtete nimekirja, kuid juba kuu hiljem kustutati ta loetelust, mida tõendab büroo direktori asetäitja Gizo Uglava allkirjastatud kiri, kellega asjaosalised väidetavalt kokkuleppele jõudsid.

Lisaks on ajakirjandusliku uurimise kohaselt sõjaväeprokuratuur aasta jooksul juba kolm korda mahhinatsioonide kohta kriminaalasja avanud, kuid Gladkovskit, Žukovit ja Rogozat nad ei puudutanud.

Esimesel juhul mõisteti süüdi varidirektor, teisel juhul saadeti materjalid maksude kontrollimiseks, maksuametisse, aga kolmanda uurimise käigus jõudsid õiguskaitseametnikud isegi läbiotsimisteni "Ukroboronpromis". Kuid ajakirjanike sõnul kustutas prokuratuur hiljem taas kriminaalasjade olemasolu jäljed.

Bihus.info uurivate ajakirjanike meeskond on varemgi avaldanud teavet riisumiste kohta Ukraina riigikaitsesektoris. Ajakirjanike andmeil müüsid Igor Gladkovski ja mitmed teised alates 2016. aastast Ukraina kaitsetööstuse ettevõtetele sõjaväetehnika varuosi keskmiselt 300% juurdehindlusega.

Nad importisid kauba kas Venemaalt salakaubana või ostsid selle otse Ukraina sõjaväeosade ladudest. Ajakirjanikud väidavad, et sel viisil saadi "Ukroboronpromilt" rohkem kui 9,2 miljonit dollarit.

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et Kremlil puudub teave sõjaväevarustuse varuosade tarnimise kohta Ukrainasse, kuid usub, et see on absurdne.

Eesti tõusis korruptsiooniindeksis parima 20 hulka >>

Ukraina ajakirjanikud leidsid ka, et Igor Gladkovski müüs oma isa ja tema äripartneri abiga "Ukroboronpromi" ettevõtetele Venemaal valmistatud An-26 kõrgusemõõdikud viis korda kõrgema hinnaga. 

Seejuures said ajakirjanike sõnul nii Gladkovski seenior kui ka "Ukroboronpromi" tegevjuht Pavel Bukin, kes juhtis aastail aastatel 2016–2017 riiklikku äriühingut "Ukrspetseksport", selle skeemi eest pistist. Bukin eitab pistise saamist.

Ukraina president Petro Porošenko vabastas Riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu esimese asekantsleri Oleg Gladkovski oma ametikohalt.

Ukraina riiklik korruptsioonivastane büroo avas järjekordse kriminaalasja, mille käigus kõigi asjaosaliste juures läbiotsimised korraldati ja Rogozile maksudest kõrvalehoidmise eest süüdistus esitati.

Samal teemal

Ukraina armee desertööride arv lekkis ajakirjandusse
USA sõjavägi ostis kohvitasse hinnaga 835 dollarit tükist
Tagid:
kaitsetööstus, korruptsioon, Ukraina

Peamised teemad