06:43 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
106 0 0

Ükskõik millise teise riigi ajakirjanduse esindajad võivad olla kaitsealused inimõiguste prioriteedi, ajakirjanduse õiguste, sõnavabaduse raames ja nii edasi. Aga mitte venelased. Õigupoolest väärivad vene ajakirjanikud kaitset ainult ühel juhul – siis, kui nad võtavad sõna Venemaa vastu.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Skandaal USA poliitilises ladvikus. Väljaanne Daily Beast avaldas paljastava artikli kongresmen Jerry Nadleri heaks töötanud poliitnõuniku Ezra Friedlanderi kohta.

Paljastuse olemus: seesama Friedlander oli värvatud Ukraina vanglas istuva ajakirjaniku Kirill Võšinski abikaasa poolt esindama tema huvisid ja korraldama kampaaniaid tema õiguste kaitseks.

Friedlander ise ei mõista, mis siis valesti on: "Ajakirjanike õiguste kaitse on minu veendumuste aluseks. Minu meelest on nii, et kui inimene töötab ajakirjanikuna, kui ta esitab päringuid, korraldab uurimisi, kirjeldab ja valgustab sündmusi, tuleb seda igati soosida. Kõigis riikides, kõigil tasanditel."

Kohus pikendas Võšinski vahi all hoidmise tähtaega >>

Aga kui ajakirjanike õigusi kaitsta on püha tegu, kui Friedlanderi kaks "käsilolevat kaasust" (Võšinski huvide kaitse ja agitatsioon demokraadist kongresmeni kasuks New Yorgi ortodokssete juutide kogukonnas) mitte kuidagi kokku ei klapi ning lõpuks, kui Võšinski kaitseks lobitegijale mitte mingid Venemaa riiklikud ega üldse mis tahes organisatsioonid tasu ei maksa, on see kõik seaduse ja eetika raamides, eeldab lobitegija.

Aga see on ühe juhtiva ameeriklaste meediakanali hinnangul väär loogika. Õige loogika seisneb selles, et Kririll Võšinski on ametis RIA Novosti Ukraina peatoimetajana. Vanglas aga on ta süüdistatuna riigireetmises, mis olla avaldunud "seadusevastases tegevuses teabealases toetuses Krimmi annekteerimisele Venemaa poolt". Järelikult on Võšinski "vene propagandist".

Mis tähendab, et mees, kes on töötanud (pole tähtis, millises suunas) õige ameerika kongresmeni Nadleriga, võtnud sõna "Venemaa sekkumise uurimise" jätkamise poolt, ei saa samaaegselt seista hea "vene propagandisti" õiguste eest. Kuivõrd säärane kaitsealune nakatab nähtavasti oma abikaasa kaudu ning seejärel poliitnõuniku kaudu "venemeelsuse" mürgiga isegi täiesti venevastase poliitiku kaugel Washingtonis.

...Mis antud loos silma torkab

Esiteks tõsiasi, et poliitvangist ajakirjaniku õigusi ei kaitsta mitte Ukrainas endas, vaid USA-s. See on kurb, aga just selline on tegelikus: tänase Ukraina tegelik halduskeskus asub Atlandi taga.

Teiseks see, et ameerika meedia – ei Daily Beast ise ega teemast kinnihaaranud – isegi ei küsi, kas vene ajakirjanik ikka väärib oma õiguste kaitset. Sest siililegi selge, et mitte.

Moskvas toimus ajakirjanike aktsioon Võšinski toetuseks >>

Ükskõik millise teise riigi ajakirjanduse esindajad võivad olla kaitsealused inimõiguste prioriteedi, ajakirjanduse õiguste, sõnavabaduse raames ja nii edasi. Aga mitte venelased.

Õigupoolest väärivad vene ajakirjanikud kaitset (ja koguni ulatuslikke kampaaniaid nende toetuseks) ainult ühel juhul – siis, kui nad võtavad sõna Venemaa vastu. Isegi kui nad on osavad libasõnumite treialid, kes lavastavad omaenese tapmise ja ujuvad vaatemänguks seaveres, on neil põhilises õigus. Nad on Venemaa vastu.

Руководитель портала РИА Новости Украина Кирилл Вышинский на заседании в Херсонском апелляционном суде
© Sputnik / Стрингер

Vene ajakirjanikud aga, kes on kinni nabitud süüdistatult mis tahes tasemel tööalastes eksimustes, ei ole vastu, vaid on Venemaal, on eelnevalt dehumaniseeritud. Ameerika (olgu siis edumeelse või olgu konservatiivse) meedia jaoks ei ole nad elukurse esindajad ega eriti inimesedki – kuna nad "Kremli propagandistid". Mis tähendab, et nemad peavad saama a priori ära neetud.

Sisuliselt süüdistati Võšinskit antud skandaali puhul selles, et ta on "osa sellest jõust, mis õõnestab ameerikalikku demokraatiat."

...Kõik see kinnitab lihtsat mõtet, mille oleme juba varem välja öelnud: "Venelased" on tänase lääne jaoks sama, mis juudid eilsele läänele. Sadakond aastat tagasi võis juute lihtsalt etnilise kuuluvuse alusel inimeste killast välja arvata ja sellega tegelesidki rahulikult auväärsed poliitikud ning nüüd tervitatavad autoriteetsed Euroopa ja Ameerika meediakanalid. Usk "Siioni tarkade vandenõusse" oli täiesti normaalne – samasugune, nagu täna on usk "Venemaa sekkumisse". Kusjuures sel oli umbes samavõrd tõenduslikku alust.

Tegelikult ongi tänaseks muutunud ainult dehumaniseerimise objekt. Kõik muu – nõiajahi loogika, rekvisiidid, massiteadvuse töötlemise meetodid, süüdistuste kokkukruttimine ja retoorika – on jäänud samaks.

Jääb üle nentida, et sada aastat tagasi viis niisugune rahvuste dehumaniseerimise kogemus lääne ühe suurima katastroofini kogu tema ajalood.

Toona tundus, et ajalugu midagi ometi õpetab.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)

Samal teemal

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine
Tagid:
õigused, ajakirjandus, sõnavabadus, meedia, RIA Novosti Ukraina, Kirill Võšinskii

Peamised teemad