07:02 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Välisuudised
lühendatud link
INF-lepe (19)
83 0 0

Ajakirjanduses ilmus teave, mille kohaselt valmistutakse Ameerika Ühendriikides Venemaa-Ameerika INF-lepinguga keelatud rakettide katsetusteks.

TALLINN, 14. märts — Sputnik. Juba käesoleval aastal kavatsevad Ameerika Ühendriigid katsetada rakette, mis on lähi- ja keskmaarakettide likvideerimise lepinguga (INF) keelatud, teatas 14. märtsil RIA Novosti osundusega Associated Pressile. 

Raketi Tochka-U start
© Sputnik / Константин Чалабов

Ameerika poole plaanide kohaselt, mida avaldas agentuuri infoallikas, valmistutakse augustis katsetama umbes tuhande kilomeetrise tegevusraadiusega tiibraketti. See on mõeldud paigaldamiseks mobiilsetele raketisüsteemidele ja ka USA sõjalaevastiku alustele.

Novembris plaanitakse aga ballistilise raketi katsetamiseks - selle eeldatav tegevusraadius on kolm kuni neli tuhat kilomeetrit.

INF-lepinguga keelatud uued tiibraketid võidakse kasutusele võtta juba poolteist aastat pärast katsetamist. Allikas teatas, et nende paigutamist Euroopasse veel ei planeerita.

Mis puudutab ballistilisi rakette, kulub nende häirevalmidusse seadmiseni vähemalt viis aastat. Sellest teatas Pentagoni kõrgetasemeline esindaja. 

Eksperdid: eestlased ei muretse asjata rakettide ilmumise pärast nende territooriumile >>

Samal ajal märkisid kõik allikad, et Ameerika Ühendriigid võib keelatud rakettide katsetamise ettevalmistamisest loobuda, kui Moskva ja Washington INF-i päästmiseks võimaluse leiavad.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, peatas Washington 2. veebruaril 2019 Vene-Ameerika lähi- ja keskmaarakettide likvideerimise lepinguga (INF) võetud kohustuste täitmise.

Moskvas vastas sümmeetriliselt - märtsi algul allkirjastas ka Venemaa president Vladimir Putin vastava dekreedi.

Dokumendi tekstist selgub, et lepingust tulenevate Moskva kohustuste täitmine on võimatu "kuni Ameerika Ühendriigid ei kõrvalda omapoolsed kohustuste rikkumisi või siis lepingu täieliku lõpetamiseni."

Varem, veebruaris, kohtumisel Venemaa välisministri ja Vene Föderatsiooni kaitseministriga keelas Venemaa president Ameerika osapoolega uute desarmeerimisläbirääkimiste alustamise.

Teema:
INF-lepe (19)

Samal teemal

Üldine trend: sakslased tahavad Ameerika eestkoste alt vabaneda
Trump lubas ja tegi ära: Ameerika väljus INF lepingust
Tagid:
Venemaa, USA, lähi- ja keskmaaraketid, INF

Peamised teemad