13:19 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Välisuudised
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
10730

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova lubas korrigeerida teabetööd Krimmi teemal, võttes nüüdsest arvesse USA riigisekretäri Mike Pompeo sõnu Golani kõrgustiku tunnistamisest Iisraeli territooriumiks.

TALLINN, 24. märts — Sputnik. "Just sellepärast teevad Washington ja Brüssel kõik selleks, et maailmas ei saadaks teada Krimmi tegelikust olukorrast – vastasel juhul toimuks tunnustamine automaatselt, nagu riigisekretäri loogikast tuleneb, vahendab RIA Novosti

"Kõik me oleme asjast aru saanud ja parandame teavitustööd. Aitäh, härra Pompeo," kirjutas diplomaat oma Facebooki-lehel.

Laupäeval väitis Pompeo intervjuus telekanalile Sky News, et Washingtoni kavatsus tunnistada Golani kõrgendikud Iisraeli territooriumiks ei tähenda Krimmi olukorra taustal topeltsandardite järgimist USA poliitikas. Tema meelest tähendavad Donald Trumpi sammud Golani osas tegelike asjaolude ja julgeoleku osas valitseva olukorra tunnistamist, mis on hädavajalik Iisraeli riigi kaitseks.

Trumpi ettepanek Golani kõrgendike asjus

Kahekümne esimesel märtsil teatas Trump Twitteris, et Ameerika Ühendriikidel on aeg tunnistada Golani kõrgendikud Iisraelile kuuluvaks. Tema sõnul evivad Golani kõrgendikud erakordset strateegilist tähtsust, sealhulgas Iisraeli ja kogu piirkonna julgeoleku vallas. 

Ameerika Ühendriikide presidendi avaldus kõlas Iisraeli peaministri Binyamin Netenyahu tuleval nädalal toimuva USA-visiidi lävel.

Euroopa Liidu välisteenistuse kõneisik Maja Kocijančič teatas, et Euroopa Liit ei tunnista jätkuvalt Golani kõrgendikke Iisraeli osaks.

IIsraeli ja Süüria piiril
© CC BY 3.0 / Escla / Border crossingpoint Golan highs (Cropped photo)

Venemaa omakorda ei soostu kunagi tunnistama Golani kõrgendikke Iisraelile kuuluvaks, teatas RIA Novostile Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni liige Oleg Morozov.

Maria Zahharova hinnangul oleks Golani kõrgendike staatuse muutmine Julgeolekunõukogust mööda minnes otsene ÜRO otsuste rikkumine.

Kuuepäevase sõja ajal 1967. aastal vallutas Iisrael Süürialt ja okupeeris Golani kõrgendikud ning 1981. aastal annekteeris selle territooriumi ühepoolses korras. Mägiplatoo kuuluvust peetakse Iisraeli ja Süüria vastasseisu põhiküsimuseks, mida üritati lahendada kuni Süüria kodusõja alguseni.

Nagu Sputnik Eesti juba teatas, selgitas Föderatsiooninõukogu välissuhete komitee esimehe esimene asetäitja Vladimir Džabarov, et Ameerika Ühendriigid ei ole rahul Süüria rahuprotsessi käivitumisega, mistõttu nad astuvad samme pingete suurendamiseks piirkonnas.

Süüria ähvardas vastuseks Iisraeli õhurünnakutele Tel Avivi lennujaama sihikule võttaLähis-Ida olukord on just hakanud rahunema ja algamas on rahumeelse lahenduse otsimine Süürias, kuid USA püüab õli tulle valada," märkis ta.

Ta rõhutas, et see ameeriklaste otsus sarnaneb eelmisele - tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana. "Ameeriklased ei vaja selles piirkonnas rahu, neil on vaja sõda, kaost, nad on huvitatud oma relvade müümisest," ütles Džabarov.

 

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)

Samal teemal

Süüria ähvardas vastuseks Iisraeli õhurünnakutele Tel Avivi lennujaama sihikule võtta
Tagid:
Krimm, USA, Süüria, Iisrael, Golan

Peamised teemad