03:41 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Välisuudised
lühendatud link
592 0 0

Ajukasvajaga patsiendid lugesid üles sümptomid, millele nad esialgu vajalikku tähelepanu ei osanud pöörata.

TALLINN, 24. märts — Sputnik. Sellest kõneldakse Londoni Kuningliku Kolledži uurimistöös, mis avaldati meditsiiniportaalis PlosOne, vahendab RIA Novosti

Artikli autorid ei ole patsientide nimesid nimetanud, märgitud on ainulr nende sugu ja vanus. Nagu uuringus täpsustatud, arvas enamik haigeid esialgu, et probleemid mäluga ja tasakaaluhäired on vananemise tagajärg, aga mitte põhjus tõsiseks muretsemiseks.

Teised arvasid, et "kohmakus" ei ole põhjuseks arsti juurde minna, võidakse ju kliinikus neid "mitte mõista". Liiatigi, nagu asjatundjad kirjutavad, ei pidanud haiged ajutisi, kuid korduvaid sümptomeid põhjuseks erakorralist arstiabi otsida.

Üks 50-aastastest patsientidest ütles, et oli hakanud aina sagedamini päeval magama jääma, kuid arvas, et see on vanusega seotud. Teise ajuvähihaige sõnul oli tal juttu ajades tunne, "justkui keel läheks sõlme", aga see läks peagi üle.

Kas on olemas nakkuslikke vähivorme >>

"Mulle näis, et kõik see on mu tööst tingitud, on ju õpetajatele väsimus omane. Paljud töökaaslased ütlevad tihtilugu: "Jeesus, kui väsinud ma olen," seetõttu uskisin ma, et sedasama kogevad kõik," teatas naispatsient 31—40-aastaste vanuserühmast. 

Üks teine neljakümneaastane uuringuosaline ütles, et oli arvanud, justkui oleks "arsti juurde minna, kui sind tabad déjà-vu ning seejärel kuuled lõhna – see oleks imelik." Tema sõnul ei pidanud ta seda sümptomit häiresignaaliks ega võtnud kordagi nõuks tohtrite jutule minna.

Onkoloogid: suremus vähki on tõusmas surmapõhjuseks number üks >>

Kokuvõttes otsustas enamik küsitletud patsientidest minna abi otsima alles pärast insuldi- või dementsuskahtlust.

Nagu artiklis märgitakse, on teiseks arsti väljakutsumise põhjuseks osutunud nägemise halvenemine. Mõne aga, sedastavad uuringu tegijad, suunasid lähedased asjatundjate jutule.

Teadlaste kinnitusel areneb ajuvähk nendesamade eelnevalt ajukoe koostisosaks olnud rakkude kiireloomulise kontrollimatu jagunemise tõttu.

Errinevad pea- ja seljaaju vähivorme ei esine just eriti sageli, kui võrrelda rinnavähi-, eesnäärme- või sooltevähiga, kuid vastukaaluna nende harvale esinemisele on nad kõilk iseendast äärmiselt agressiivsed ja ohtlikud. See tõbi toob enamasti kaasa patsiendi peatse surma tänu keemiaravi rakendamise keerukusele või kirurgilise sekkumise võimatusele.

Vastupidi levinud arvamusele tabab ajuvähk sagedamini lapsi, mitte täiskasvanuid, on teadlased varem täheldanud. Seniajani pole olnud teada vahendeid, mis võiksid selle kasvaja arengut ära hoida ja samas mitte põhjustada tervete ajurakkude massilist hukkumist. Võrdlemisi hiljuti avastasid meedikud, et angervaks ja mõned teised taimed sisaldavad endas aineühendeid, mis suudavad seda vähiliiki seljatada.

Samal teemal

Uus teenuste loetelu toob leevendust vähihaigetele
Tagid:
kasvaja, vähk, aju

Peamised teemad