22:36 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Välisuudised
lühendatud link
0 0 0

Eurooplased kahtlustavad Itaaliat kavatsuses "oma sõltumatus" jõukale kommunistlikule Hiinale "maha müüa" ja nõuavad Brüsselilt Hiina presidendi Xi Jinpingiga visiidi ajal 23. märtsil Roomas hiinlastega allkirjastatud kokkuleppe tõkestamist.

TALLINN, 25. märts — Sputnik, Aleksei Toom. Prantsusmaa president Emmanuel Macron võõrustab Pekingiga diplomaatiliste suhete sõlmimise aastapäeval külalisena Hiina riigipead Xi Jinpingi ja valmistub arutama temaga koostöö arendamise võimalusi. Sakslased kahtlustavad Pekingit kavatsuses eurooplasi rahaga üle meelitada ja Euroopa Liitu lõhkuda.

"Mul on väga hea meel tervitada Prantsusmaal president Xi Jinpingi ja tema abikaasat. See visiit tugevdab meie strateegilist partnerlust ja kinnitab Prantsusmaa, Euroopa ja Hiina rolli mitmepoolsuse poliitika toetamisel," märkis president Macron suhtlusvõrgustikus Twitter.

President Charles de Gaulle seadis 55 aastat tagasi sisse dialoogi Hiinaga, kuid mitte keegi Euroopas ei võinud siis arrvata, et kommunistlik Hiina hakkab üles ostma Euroopa parimaid ettevõtteid ja meresadamaid, täidab mandri turud odavate kaupadega, saab ülemaailmseks majanduslikuks ja tehnoloogiliseks liidriks ja hakkab Euroopale miljardilistes summades laenu andma.

Laupäeval, 23. märtsil, nagu Sputnik Eesti teatas, viibis president Xi Jinping Roomas ja Itaalia allkirjastas Hiinaga ligi kolmkümmend lepingut, olles saanud Pekingi nõusoleku kahe ja poole miljardi euro suuruseks investeeringuks algatuse Uus Siiditee arendamiseks, hõlmates eeskätt Itaalia meresadamaid.

Председатель КНР Си Цзиньпин и премьер-министр Италии Джузеппе Конте
© REUTERS / YARA NARDI
Hiina president Xi Jinping ja Itaalia peaminister Giuseppe Conte

"Rooma tõi hiinlased otse Euroopa keskele," kinnitavad Itaalia valitsuse poliitika kriitikud ja nõuavad Brüsselilt Hiina RV-ga sõlmitud lepingute tõkestamist.

Suurriigid toetavad Euroopa vankumatut ühtsust

"Transpordisidemete laienemine Euroopa ja Aasia vahel on iseenesest hea asi, aga ainult seniajani, kuni Euroopa iseseisvus ja suveräänsus ohtu ei satu," tsiteerib EL-i volinikku Günther Oettingeri viitega meediagrupile Funke sakslaste Handelsblatt.

Ciao, Euroopa: miks Itaalia Euroliidu Hiina vastu vahetab >>

Saksamaa volimees märkis, et jälgib "murelikult seda, kuidas Itaalia ja teised Euroopa riigid, strateegilise tähtsusega taristud, elektrivõrgud, kiirraudteed ja meresadamad eurooplaste käest hiinlaste kätte lähevad."

"Euroopal on kiiremas korras tarvis Hiina-suhete strateegiat, mis ootusi tõesti õigustaks," lausus Oettinger ühtlasi, andes sellesamaga mõista, et ei näe EL-i riikide ühist seisukohta "Hiina küsimuses".

Saksamaa välisminister Heiko Maas kommenteeris Rooma ja Pekingi vahelist lepingut sõnadega:

"Maailmas, kus eksisteerivad säärased hiiud nagu Hiina ja Venemaa või meie partnerid Ameerika Ühendriikides, suudame me ellu jääda ainult sel juhul, kui oleme Euroopa Liidus.

Aga kui mõned riigid arvavad, et võivad hiinlastega targemini äri ajada, siis ootab neid üllatus, kui nad ärkavad ja avastavad end (Hiinast) sõltuvatena," ütles minister Maas saksa väljaandele Welt am Sonntag.

Rooma jahmatas läänemaailma "armastusega" Hiina raha vastu

Hiina presidendi Xi Jinpingi Rooma-visiit päädis 23. märtsil allakirjutamisega lepingute paketile, mille kohaselt Itaalia osutub maailma majandusliidrite rühmituses G7 esimeseks riigiks, kes võtab Pekingilt hiinlaste algatuse Üks Vöö, Üks Tee raames miljardite ulatuses laenu. Sellega viis ta nii Euroopa Liidu kui USA peaaegu šokiseisundisse.

Ekspert: Hiina pole ajaloos kunagi altruismiga silma paistnud >>

Oodata võib, et Jinpingi kohtumised Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga, kes on talle seltsiks kutsunud kantsler Angela Merkeli ja Euroopa Komisjoni Jean-Claude Junckeri, Euroopat samavõrd ei šokeeri.

Aga ka Pariisis plaanitsetakse tuumaenergetika, aerokosmonautika ja keskkonnakaitse valdkonnas igati soodsate lepingute sõlmimist. Arvatakse, et Euroopa juhtivad riigipead püüavad koos president Jinpingiga välja töötada teatavad "konvergatsioonipunktid", koostöö nendes vastastikuste huvide valdkondades, kus see põhimõtteliselt võimalik on.

Varem on Brüssel Euroopa Liidu riikidele meelde tuletanud, et Hiinat tuleb käsitleda Euroopa strateegilise partnerina, kuid samal ajal ka strateegilise konkurendina, kuivõrd Peking taotleb majandusliku, tehnoloogilise ja poliitilise liidri rolli.

EL peab saavutama Pekingilt loobumise praegu kehtivatest piirangutest ja takistustest Euroopa ettevõtetele, kes soovivad pääseda hiiglaslikule Hiina turule, leiab Euroopa Komisjon. Peking lubab "samm-sammult", järk-järgult eurooplaste mured lahendada, ent tähtaegadest ega tingimustest ei kõnele, ei tõota loobuda oma hinnangutest, mis on dikteeritud riigi ühiskondliku korra olemuse poolt.

Samal teemal

Hiina oht: veerand triljoni suurune "rööv"
Itaalia asepeaminister: uus Euroopa Parlament võib suhted Venemaaga uuesti läbi vaadata
Hiina transiidi uus tee - kellele ja mida Eestis kukub
Ainuüksi Brüsselis on 250 Hiina spiooni
Hiina oht: "Taevaalune kuningriik" võib osutuda uue kriisi põhjustajaks
Kas default või lahkulöömine: Itaalia võitlus Euroopa Liiduga
Tagid:
majandus, poliitika, Euroopa, EL, Prantsusmaa, Itaalia, Hiina

Peamised teemad