13:36 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Välisuudised
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
94 0 0

Kiiev on valmis andma säärase võimaluse Ungarile, kes, nagu selgub, on juba Moskvaga kokku leppinud võimalikus maagaasi saamises mitte läbi Ukraina territooriumi, vaid gaasijuhtme Turkish Stream kaudu.

TALLINN, 27. märts — Sputnik. Ametlik Kiiev ettevõtte Ukrtransgaz näol, kes vastutab gaasitransiidi eest riigi territooriumil, tegi gaasi importivatele riikidele Euroopa Liidus ettepaneku rentida Venemaa gaasi tõrgeteta tarnete garantiina oma gaasihoidlat.

Liisk on langenud: kuidas Turkish Stream Euroopa südamesse jõuab >>

Sellest teavitas RIA Novosti, märkides, et Ukraina on valmis rendile andma kolmandiku oma vastavaist võimsustest. Märgitakse, et üheks niisuguseks riigiks on Ungari, kes tarbib igal aastal umbes kümme miljardit kuupmeetrit sinist kütust ja kaks kolmandikku sellest tagatakse Venemaa tarnetega läbi Ukraina.

Putin ja Erdogan Turkish Streami esimese osa avamisel
© Sputnik / Михаил Климентьев

Kiievi mõju Moskva uute lepingute taustal

Kõnealune avaldus tehti Venemaa ja Ungari hiljutise kokkuleppe taistal gaasitarnete kohta 2020. aastatel isegi Ukraina kaudu kulgeva transiidi katkemise korral. Moskva ja Budapest plaanivad jätkata gaasivarustust gaasijugtme Turkish Stream kaudu.

Kehtiv leping gaasitransiidiks läbi Ukraina lõpeb 2019. aastal. Osapooled peavad koos Euroopa Komisjoniga kolmepoolseid läbirääkimisi.

Teine künelustevoor toimus Brüsselis tänavu jaanuaris. Mingisuguseid konkreetseid kokkuleppeid, nagu oligi oodata, ei saavutatud, kuid Euroopa Komisjon tegi Moskvale ja Kiievile ettepaneku tulevase lepingu osas.

Nord Stream 2 >>

Niisiis kutsusid Euroopa ametnikud üles sõlmima lepingu tähtajaga üle kümne aasta. EL-is usutakse, et gaasitarnete maht muuhulgas ahvatlevaks investoritele, keda kutsutakse Ukraina gaasitranspordisüsteemi moderniseerima. Järgmised läbirääkimised on kavandatud tänavuse aasta maikuusse.

Nagu Sputnik Eesti teavitas, väitis Ukraina energeetika- ja söetööstuse aseminister Natalja Boiko tänavu jaanuaris, et Venemaal tuleb jätkata gaasi pumpamist Ukraina kaudu, sest Nord Stream 2 ei ole veel valmis.

"Neil tuleb niikuinii oma gaasi kuidagiviisi Euroopasse transportida. Seda mõistavad eurooplased, seda mõistavad venelased, seda mõistame meie," ütles ta.

Venemaa Riikliku Energiaturvalisuse Fondi juhtivanalüütik Igor Juškov nimetas Ukraina ametniku väidet kommenteerides seda kummaliseks.

Tema sõnul määrab nimelt Euroopa selle, millisesse riiki gaasi Ukraina kaudu tarnima hakatakse.

"Euroopa Liit tagab selle, et Kiiev jätab oma hullumeelse soovinimekirja sinnapaika ja kõrvale siirdub konstruktiivsetele läbirääkimistele. Jääme ootama, et pärast Ukraina presidendivalimisi (tänavu märtsis-aprillis – toim.) liigub kõik konstuktiivsetele radadele, kuna seniajani Ukrainas keegi kokku leppida ei taha," lausus ta.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Tõmošenko: Ukraina jätkab Venemaa gaasi ostmist
Ukraina nõuab Schröderi karistamist Nord Streami eest
Millega Nord Stream 2 Ukraina tarbijaid ohustab
Tagid:
Ungari, majandus, gaas, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad