00:18 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
113 0 0

USA kolleegidelt õppust võttev Brasiilia uus peaminister sooviks Venemaa sõjaväelaste lahkumist naaberriigist, kus riigipööre kuidagi õnnestuda ei taha.

TALLINN, 29. märts - Sputnik. Kui Venemaa sõjaväelased on Venezuelasse saadetud president Nicolas Maduro režiimi toetamiseks, peavad nad sealt lahkuma, ütles intervjuus Reutersile Brasiilia välisminister Ernest Araujo, edastab RIA Novosti.

Välisminister loodab Venemaad mõistvat, et Maduro toetamine toob kaasa Venezuelas üha süveneva sotsiaal-majandusliku kriisi, mida saab ületada vaid valimistega, mille korraldamisel oleks juhtroll ajutisel valitsusel eesotsas end presidendiks kuulutanud Juan Guaidoga.

Varem on ka USA president Donald Trump teatanud, et Venemaa sõjavägi peab Venezuelast lahkuma. Vastuseks rõhutas Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova, et Venemaa sõjaväelased jäävad Venezuelasse niikauaks, kui see vajalik on ja valitsus neid vajab.

Senaator Aleksei Puškov märkis, et Venemaa sõjaväe kohaloleku Venezuelas otsustab tema valitsus, mitte Ameerika Ühendriikide president. "On ebaselge, kust Trump võttis, et ta võib meilt midagi nõuda. Venezuela ei ole Ameerika Ühendriikide 51. osariik," ütles parlamendiliige.

Trumpi erisaadik Venezuelas "valetab, kui vaja on" >>

Olukord Venezuelas teravnes 23. jaanuaril, kui pärast massilisi protestimeeleavaldusi kuulutas Parlamendi esimees Guaido end riigi ajutiseks presidendiks. Ameerika Ühendriigid, enamik EL ja Ladina-Ameerika riike on teda tunnistanud seadusliku riigipeana. Venemaa ja mitmed teised riigid on teatanud toetusest Madurole.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas,  on Ameerika Ühendriikidel Venezuela asjadesse sekkumisel ainult üks eesmärk - asendada riigi valitsus, nagu ütles Venemaa alaline esindaja ÜROs Vassili Nebenzja Julgeolekunõukogu istungil.

Meeleavaldus Venezuela presidendi Nicolas Maduro toetuseks
© Sputnik / Карлос Эррера

Tema arvates ei välista Washington sõjalise sissetungi võimalust sellesse Ladina-Ameerika riiki. Nebenzja süüdistas USAd ja Suurbritanniat ka 30 miljardi dollari röövimises Venezuelalt.

"Meie silmade all röövitakse jõhkralt suveräänset riiki, püüdes viia teda kerjamiseni, et rahvusvahelise õiguse poolt tunnustamata humanitaarse sekkumise ja kaitse eest vastutamise põhimõttel soovimatut režiimi muuta," ütles Nebenzja.

Diplomaat kutsus Ameerika Ühendriike üles "silmakirjaliku katse asemel tuua riiki 20 miljoni dollari eest abi" viivitamatult vabastada Venezuela ettevõtete kontodel oelvad 11 miljardit dollarit, mis on ette nähtud ravimite, toidu ja esmatarbekaupade ostmiseks.

Samal teemal

Haiti kui Venezuela revolutsiooni kõverpeegel
Tagid:
sõjaväelased, Venemaa, Brasiilia, riigipöördekatse, värviline revolutsioon, Venezuela

Peamised teemad