21:49 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
7920

Teada on, et valimiste puhul on kõige tähtsam häälte lugemine. Sellelt ei nõuta mitte ainult täpsust ja inimeste tahte peegeldamist, vaid häältelugemisprotseduur ise peab olema vormistatud ja korraldatud nii, et inimesed lõpptulemusi usuksid.

Rostislav Ištšenko, Süsteemse analüüsi ja prognoosimise keskuse president 

Lisaks on Venemaal sisse viidud kogu valimisprotsessi videosalvestus. Iga inimene võib seeläbi olla mitteametlikuks vaatlejaks ja uurida olukorda mistahes valimisjaoskonnas reaalajas. Kõik see toimub vaid ühe eesmärgiga - valijad peavad olema kindlad, et häältelugemine on teostatud õigesti ja tulevane võim on tõepoolest rahva valitud.

Ukraina presidendivalimised
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Kelle hääli me loeme?

Alustame sellest, et keegi ei tea täpselt Ukrainasse elama jäänud inimeste arvu. Ametlikult on see 42 miljonit, millest 35,6 miljonit on valimisõiguslikud. Eksperthinnang on palju madalam. Peale selle elab ja töötab üle 10 miljoni valija alaliselt välismaal. Sellest numbrist tuleb lahutada Donbassi elanikud. Traditsiooniliselt umbes viis miljonit kodanikku ignoreerivad valimisi.

Seega ei tohiks valijate arv olla suurem kui 18-20 miljonit. Vähemalt 2014. aasta presidendivalimistel hääletas umbes 18 miljonit valijat. Tegelikult oleks ka 15 miljonit eelseisvatel valimistel hea osalus. Ukraina Keskvalimiskomisjoni andmetel trükiti aga üle 60 miljoni hääletussedeli. Mänguruum pettuseks on tohutu. Veelgi enam, valijate nimekirjades on juba avastatud Donetskis langenud kangelasi. See lubab arvata, et ka surnud hääletavad.

Kuidas seda tehakse: jälgige käsi

Täna ei ole Ukrainas ühtegi silmapaistvat poliitikut, kes ei ütleks, et 31. märtsi valimiste tulemused saavad olema võltsitud. Sageli on kuulda argumenti: kuidas saab valimistulemusi võltsida, kui komisjonides peaksid olema kõikide kandidaatide esindajaid?

Ukraina töölised nõuavad tööd ja palka
© Sputnik / Алексей Вовк

Esiteks on jaoskonnakomisjonides 10-15 (kuni 20) liiget. On selge, et kõigil 39 kandidaadil ei ole füüsiliselt võimalik saata komisjonidesse oma esindajaid.

Teiseks, "tehnilised kandidaadid" või need, kes kandideerisid valimistel spetsiaalselt mainekujunduseks või raha teenimiseks, müüvad oma kvoodid favoriitidele. Kui komisjonides saabki olema 2–3 "võõrast" liiget, siis nad lihtsalt isoleeritakse.

Selles mõttes on liidriteks Tõmošenko ja Porošenko. Ainult neil on piisavad haldus-, julgeoleku- ja rahalised vahendid valimistulemuste massiliseks võltsimiseks enda kasuks. Suur hulk "surnud hingi" võimaldab kontrollitavatel komisjonidel registreerida nende hääled oma kandidaadi kasuks.

Sama lihtne on oma kandidaadile ümber kirjutada hääled, mis on antud häältearvu poolest viiendast-kuuendast positsioonist madalamal olevatele kandidaatidele. Neil pole nagunii võimalust, mis tähendab, et nad ei hakka ka protestima. Mis vahet seal on, kas nad saavad 0,5% või 0,1% häältest?

Kõige tõsisemaid kaebusi hakkavad läbi vaatama kohtud. Kuid on kahtlane, kas keegi favoriitidest hakkab nõudma kõigi häälte käsitsi ülelugemist. Kasvõi sellepärast, et selle tulemused on ettearvamatud, pettuselt võidakse tabada ükskõik keda.

Loomulikult tuleb "oma" komisjonidele tagada kaitse. Vastasel juhul saab vastane need üle võtta. Valimiskomisjone ja valimisjaoskondi hakkavad valvama radikaalsete organisatsioonide ja oligarhide eraturvateenistused.

Meie valimised – meie vaatlejad

Kui Ukraina ametivõimud oleksid tahtnud negatiivset muljet endast parandada, oleksid nad kutsunud võimalikult palju sõltumatuid vaatlejaid. Selle asemel keeldusid nad OSCE vaatlejate vastuvõtmisest.

Nad eemaldavad valimisjaoskondadest valvekaamerad ettekäändel, et need ei ole seadusega ette nähtud, on kallid ja inimesed salvestisi ei vaata. On tehtud kõik selleks, et nende valimiste tulemusi ei usaldataks.

Artikli täispika versiooniga võite tutvuda Sputnik Eesti venekeelses osas.

Autori seisukoht ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Ülemraada: lahendus Ukraina majandusmuredele asub Venemaal
Tagid:
presidendivalimised, valimised, Ukraina

Peamised teemad