14:58 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
9210

Prantusmaa otsustas Ameerika Ühendriikide eksterritoriaalsete nõudmiste täitmisest keelduda ja end koos ülejäänud Euroopaga suveräänse regioonina kehtestada.

TALLINN, 29. märts - Sputnik. Prantsusmaa ei täida Washingtoni nõudmisi USA õiguse eksterritoriaalseks kohaldamiseks, vahendab RIA Novosti Prantsusmaa majandus- ja rahandusminister Bruno Le Mayr ajalehele Le Figaro antud intervjuud.

Prantsuse revolutsioon: kollased vestid olid taas tänavatel >>

"Meie poliitiline suveräänsus sõltub tehnoloogilisest suveräänsusest. Prantsusmaa keeldub (USA-le ja Hiinale – toim.) allumast, ta tahab koos Euroopaga liider olla," ütles Le Mayor.

Minister lisas, et Euroopa on teadlik Ameerika Ühendriikide muutumisest üha keerulisemaks partneriks ja Hiina tõusmisest maailmas. Le Mayor usub, et Euroopal on aeg kehtestada end "iseseisva, suveräänse võimuna, mis kaitseb ja investeerib oma enda tehnoloogiatesse".

Selleks, et vastata USA ja Hiina väljakutsetele majandusvaldkonnas, peab Euroopa looma tootmise ja tehnoloogia valdkonnas oma ambitsioonikad projektid, lisas minister.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron on varem teinud ettepaneku luua Ameerika Ühendriikidest sõltumatu Euroopa armee, sealhulgas küberjulgeoleku tagamiseks.

Ideed toetas Saksamaa kantsler Angela Merkel. Euroopa diplomaatia juht Federica Mogherini ütles omalt poolt, et EL ei tegele "Euroopa armee" loomisega ega kavatse NATOga konkureerida.

Antud suhtumist ilmestab ka Sputnik Eesti poolt kirjeldatud seik, kus paljudele Lääne ajakirjanikele ja ekspertidele jättis Müncheni julgeolekukonverentsist erksaima mulje kontrast kurdistava aplausi ja "kurdistavate" vaikusehetkede vahel.

Prantsuse kollavestid protestisid taas presidendi vastu >>

Ülivaljud, rock-staaridele väärilised ovatsioonid, millega kostitati Saksamaa kantsler Angela Merkeli kõnet ja põlastav vaikus, mis saabus USA asepresident Michael Pence"i etteaste ajal, mil ta peatus aplausi ootel pärast Donald Trumpi nimel väljendatud tervitussõnu.

Samal teemal

Ciao, Euroopa: miks Itaalia Euroliidu Hiina vastu vahetab

Peamised teemad