15:44 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
9610

Loetud on alles vähem kui pooled valimisjaoskondade protokollidest, Ukrainat ootab ees valimiste teine voor. Eestis hääletasid ukrainlased teisiti kui Ukrainas.

TALLINN, 1. aprill — Sputnik. Näitleja Volodõmõr Zelenski juhib Ukraina presidendivalimiste esimest vooru 30,2%-ga häältest, praegune president Petro Porošenko on kogunud 16,7% ja Batkivštšina opositsioonipartei liider Julia Tõmošenko 13,1% häältest, teatas RIA Novosti viitega Ukraina keskvalimiskomisjoni andmetele pärast seda, kui töödeldud oli veidi üle 40% valimisjaoskondade andmetest.

Ühiskondliku liikumise "Opositsiooniplatvorm - elu eest" (v.k. "Оппозиционная платформа – за жизнь" – toim.) liider Juri Boiko on neljas, tema poolt anti 11,5% häältest.

Ukraina presidendivalimised: miks humoristist kandidaadi reiting nii kõrge on >>

Keskvalimiskomisjon andmetel ei kogu ükski kandidaatidest esimeses voorus valimisvõiduks vajalikku häältearvu. Esimeses voorus võitmiseks peab kandidaat koguma 50 protsenti pluss üks hääl.

Hetkeseisuga pääseavad valimiste teises vooru Zelenski ja Porošenko. Teine voor toimub 21. aprillil. Valimisaktiivsus ületas 63%.

Eestis osales Ukraina presidendivalimistel 1 242 selle riigi kodanikku. Eestis elavad ukrainlased eelistasid valimistel Juri Boikot, kellele anti ligi kolmandik häältest, teatas saatkond. Täpsemaid andmed veel pole.

Kandidaatide esimesed kommentaarid

Volodõmõr Zelenski ütles, et tema valimisstaap ei kavatse loorberitele puhkama jääda. Ta tänas oma valijaid "mitte naljapärast" hääletamise eest.

Praegune president Porošenko ütles telepöördumises valijatele: "Mõne minuti pärast algab 1. aprill – naljapäev. Naerame pisut ja aitab küll. Alates 2. aprillist ei ole naljategemiseks enam aega."

Porošenko teatas, et valimised olid vabad ja vastasid OSCE standarditele. Rahvusvaheline organisatsioon ise ei ole veel oma hinnanguid andnud.

Mida ootavad Eesti ukrainlased uuelt presidendilt >>

Julia Tõmošenko valimisstaap süüdistas Ukraina julgeolekuteenistust valimistel toimunud pettustes ja provokatsioonides ning poliitik ise ei välistanud, et ta vaidlustab hääletustulemused.

Ukraina presidendikandidaat Juri Boiko teatas samuti valimiskampaania ajal toimunud rikkumistest ja nimetas seda "ajaloo kõige räpasemaks".

Ukraina presidendivalimised Eestis
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ukraina keskvalimiskomisjon teatas, et ei registreerinud hääletamisel tõsiseid rikkumisi. Samal ajal fikseeris siseministeeriumi sõnul politsei rohkem kui 2000 teadet rikkumistest kohta, algatati 39 kriminaalmenetlust.

"Kõige rohkem kaebusi ja teateid registreeris politsei Kiievi, Dnipropetrovski, Odessa, Donetski ja Harkovi oblastites," öeldakse politsei ülevaates, "enamasti on need faktid seotud ebaseadusliku agitatsiooni, hääletamissedelite pildistamise, hääleostmise, valimissedeleite rikkumise, valeteadetega valimisjaoskonna mineerimisest ja katsetega valimissedel valimisjaoskonnast välja viia."

Sputnik Eesti on teatanud, et presidendivalimiste esimeses voorus osales kokku 39 kandidaati.

Esimest korda ei viibinud valimistel vaatlejatena Venemaa kodanikke. Moskva usub, et Ukraina ametivõimude keeldumine Venemaa Föderatsiooni vaatlejate lubamisest valimistele seab kahtluse alla kogu valimisprotsessi legitiimsuse ning võimaluse hääletustulemuste tunnustamiseks.

Häältelugemine Ukraina moodi: keda valivad "surnud hinged" >>

Luganski ja Donetski Rahvavabariikide territooriumil presidendivalimiste läbiviimist ei kavandatud ja seal need ei toimunud, sest need piirkonnad ei allu ametliku Kiievi võimule ja korraldavad oma sise- ja välipoliitikat iseseisvalt.

Kuna Donbass keeldus presidendivalimistest ja Venemaal Ukraina kodanikud hääletada ei saanud, siis ei osalenud hääletamises 7-10 miljonit Ukraina kodanikku.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Ukraina presidendivalimised
Tagid:
Petro Porošenko, poliitika, presidendivalimised, Ukraina

Peamised teemad