15:31 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Välisuudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
21931

Washington olevat valmis Vene armee tuumarelvade ga Poolas pihuks ja põrmuks tegema.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. Agressiooni korral kasutavad lääneriigid Venemaa vastu tuumarelva, vahendas RIA Novosti Poola kindral Waldemar Skrzypczaki intervjuud Wirtualna Polskale.

USA pealinnas Washingtonis algas NATO välisministrite kohtumine, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Sõjaväelase sõnul oli Washington omal ajal valmis kasutama tuumarelvi, et "Punaarmeed Poola territooriumil peatada" ja "Venemaa agressiooni puhuks" on selliseid plaanid samuti olemas. Samal ajal märkis kindral, et ükski Euroopa riik, sealhulgas Poola, ei suuda Venemaa armeele üksi vastu seista. Just seepärast, rõhutab Skrzypczak, liitus Varssavi 1999. aastal Põhja-Atlandi liiduga.

Lisaks kaebas Poola sõjaväelane, et NATO on nõrgenenud ja vähem tõhusaks muutunud - tema arvates on Krimmi taasühinemine Venemaaga ja Ukraina sisekonflikt Donbassis selle kinnituseks.

Moskva ei ole Põhja-Atlandi Liidu idapoolse külje tugevdamise üle eriti mures, sest mõned täiendavad Ameerika pataljonid Poolas, Rumeenias ja Balti riikides ei suuda olukorda kuidagi muuta, märkis kindral.

Trump kiitis liitlaste panuse kasvu NATO rahastamises >>

Ta juhtis tähelepanu ka pikka aega nõudvale otsustusprotsessile alliansi sees. Niisiis, jõuab Skrzypczaki sõnul Venemaa hõlpsasti Balti riikide territooriumi hõivata ning lahing Lääne ja Venemaa vahel toimuks alles Poolas. Seetõttu peaks NATO Varssavi sõjalist tähtsust rohkem hindama.

Senaator Aleksei Puškov, kes kommenteeris Skrzypczaki avaldusi, kutsus väiteid, et Venemaa Poolat rünnata kavatseb, maniakaalseiks, lisades, et see on võimatu ja et keegi ei "heida Varssavile silma".

"Poola võimud arutavad kui üleskeeratult Venemaa kallaletungi võimalust. See on neil lausa maaniaks muutunud. Sellist võimalust pole.

Poolal on aeg harjuda mõttega, et keegi ei himusta teda endale. Loomulikult selgub sellises olukorras riigi tegelik tähtsus – tavaline, keskpärane Euroopa maa. Aga sellega on vaja harjuda."

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, ei ohusta Varssavit keegi. Ameerika de-facto okupatsioonivägede arvukuse suurendamine rahumeelses Euroopas peegeldab lihtsalt NATO kriisi ja tema olemasolu mõtte kadumist, selgitab Sputniku sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

Idasuunal tekkinud vastupanu tõttu on Põhja-Atlandi Liit sunnitud iseenese piirides "laienema" – NATO riigid investeerivad sadu miljoneid dollareid USA vägedele taristu rajamiseks Poolasse, kus juba praegu paikneb 4500 Ameerika sõdurit.

Teiste arvelt: Pentagon suurendab oma kohalolekut Poolas >>

Poola on juba ammu püüdnud saada NATO ja Ameerika Ühendriikide sõjalise kohaloleku "tuumaks" Ida-Euroopas. Varem pakkus Varssavi oma territooriumi Ameerika sõjaväe soomusdivisjoni alaliseks majutamiseks.

Ülipüüdlik Poola lubas Pentagonile hüvitada ka kõik rajamiskulud, mida on umbes 2 miljardit dollarit. Unistused hakkavad täituma ja mis veel parem - Washington sunnib selleks kõiki liitlasi panustama.

Vajadusel suudab Venemaa Läänemere kohal lennukitele suletud tsooni luua, kuid käitub seni väga vaoshoitult.

Seetõttu ongi Ameerika Ühendriigid ja NATO Poolas sõna otseses mõttes maasse kaevumas, valmistudes aastakümnete pikkuseks positsioonisõjaks, säilitamaks oma kontrolli Ida-Euroopa riikide üle.

Allianss on ajalooliselt hukule määratud, kuid juhul kui ta väldib äkilisi liigutusi, suudab ta veel mitu aastakümmet vastu pidada.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

USA premeeris Baltikumi kiitusega, Venemaa aga avas NATO suhtes silmad
Eesti NATO kahvlis: eksperdid Venemaalt ja USA-st arutlevad alliansi kasvava isu üle
Tagid:
tuumarelv, sõda, Venemaa, NATO, erukindral, kindral, Varssavi, Poola

Peamised teemad