20:16 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
9020

USA kavatsus müüa Taiwanile 60 hävitajat tegi Hiina närviliseks. Kümned hävituslennukid tõenäoliselt Taiwani ja Hiina jõudude vahekorda ilmselt ei muuda, kuid see on signaal, et ameeriklased on valmis seda riiki Hiina heidutamisel toetama.

TALLINN, 5. aprill — Sputnik. USA võib müüa Taiwanile sõjalennukeid, mida too on kaitseks Hiina vastu palunud üle kümne aasta. Nende lennukite paigutamine on Pekingile mitte niivõrd sõjaline, kui just poliitiline šokk, teatab portaal Inosmi viitega Bloombergile.

Trumpi administratsiooni ametnikud kiitsid esialgu alles heaks Taiwani tellimuse 60 Lockheed Martini toodetava F-16 lennuki tarnimiseks. See saaks olema esimene selline tehing alates 1992. aastast. Need lennukid ei muuda ilmselt Taiwani ja sõjaliselt hoopis võimsaima Hiina jõudude vahekorda, kuid see kokkulepe on uus signaal, et ameeriklased on valmis saareriiki ja tema demokraatlikku süsteemi toetama. "Pekingile saab see olema suur šokk," ütles Singapuri rahvusvaheliste uuringute kooli teadur Rajaratnam Wu Shang-su, "kuid see ei ole niivõrd sõjaline kui poliitiline šokk. Hiina ütleb, et Ameerika Ühendriigid sülitavad nende tunnetele. See on rohkem sümboolne või emotsionaalne probleem."

USA presidendiks valitud Donald Trump
© Sputnik / Алексей Филиппов

Hiina hoiatas USA-d Taiwani liidri visiidi eest>>

Võimalikud lennukitarned on Ameerika Ühendriikide poolt viimastel kuudel Taiwanile antava abi üheks demonstratsiooniks. Ameerika ilmutab sellist toetust hoolimata asjaolust, et president Donald Trump ja tema Hiina kolleeg Xi Jinping on jõudmas kuluka kaubandussõja lõpetamise lepingu sõlmimisele. USA saatis oma sõjalaeva läbi Taiwani väina ja võõrustas hiljuti Taiwani president Cai Yingweni Hawaiil, kus too tegi lühikese peatuse, põhjustades Pekingi protesti, milles mõisteti Washingtoni selline käitumine hukka ja nimetati seda "äärmiselt ohtlikuks".

USA üleskutsed

USA kasvav huvi Taiwani vastu on osaliselt tingitud asjaolust, et Washington on viimasel ajal üles kutsunud tegema "üleriigilisi jõupingutusi", et takistada Hiina Rahvavabariigi sõjalist tugevnemist ja Hiina sõjalist ja tööstuslikku möödumist Ameerikast.

Taiwanis peetakse sõjaväeõppused "Hiina rünnaku" vastu>>

Selline meeleolude muutus on kõige tuntavam Taiwanil, kus elavad 23,6 miljonit inimest kardavad, et Peking võtab selle saare hoolimata 70-aastasest sõltumatusest vähehaaval oma kontrolli alla. Viimase 20 aasta jooksul on Hiina uute relvade loomiseks eraldanud tohutult vahendeid ja teinud suuri jõupingutusi. Ta ehitab üles maailmatasemel mereväge ja paigaldab rannikule rakette, mis suudavad Taiwanil asuvaid sihtmärke tabada. 2017. aastal kulutas Hiina kaitsevajadusteks 23 korda rohkem kui Taiwan. Hiina kaitsekulutused täna ületavad rohkem kui kaks korda 20 aasta taguseid kaitsekulutusi.

Uued F-16-d "ei muuda radikaalselt sõjalist võimekust kummalgi pool väina ega kõrvalda Hiinast tulevat ohtu hõivata demokraatlik Taiwan ja arvata ta oma territooriumi hulka," ütles RANDi uurimiskeskuse asedirektor Aasia ja Vaikse ookeani poliitika alal Scott Harold, "Taiwan peaks jätkama investeerimist rakettidesse, elektronvõitlusvahenditesse, miinidesse ja teistesse traditsioonilistesse ja asümmeetrilistesse sõjapidamisvahenditesse, et Hiinat heidutada ja vajadusel tõrjuda ka tema katsed liita saar sõjalise jõuga enda külge."

"Hävitada praktiliselt kõik"

RANDi analüütikute 2016. aastal koostatud ettekande kohaselt suudab Hiina oma lühimaa ballistiliste rakettidega hävitada kõik Taiwani õhubaaside stardirajad ja sõjalise konflikti korral ka praktiliselt kõik maapinnal olevad sõjalennukid. Ja nendel lennukitel, millel õnnestub siiski õhku tõusta, tuleb pidada õhulahingut Hiina "viienda põlvkonna" J-20 varghävitajatega, mis arvatakse olevat võimelised konkureerima kaasaegsete F-22 ja F-35 hävitajatega.

Sellegipoolest tähistavad F-16 tarned USA seisukohtade muutumist, 1979. aasta lepingu kohaselt tohib Taipei'ile tarnida vaid kaitseotstarbelist relvastust. Kõik Ameerika presidendid alates Clintonist on korduvalt keeldunud Taiwani soovidest saada uusi hävituslennukeid ja muid kaasaegseid relvasüsteeme, kartes Pekingit provotseerida. 2011. aastal nõustus Barack Obama ainult Taiwani vananeva F-16 pargi moderniseerimisega.

24 Su-35 hävitaja tarneleping Pekingiga allkirjastati 2015. aastal ja tarnetähtaeg on 2019. aasta, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Вильф

Hiina hoiatas Trumpi "oma varba lömastamise" eest>>

Hawaii külastuse ajal teatas Cai Yingwen, et hävitajate tarneleping "tugevdab oluliselt Taiwani vastupanupotentsiaali maal ja õhus, tõstab sõjaväelaste moraali ja näitab maailmale, et Ameerika Ühendriigid on valmis Taiwani kaitseküsimustes aitama."

Kõige kaasaegsemad

Taiwan taotles F-16B lennukeid, mida Ameerika Ühendriigid reklaamivad maailma arenenuma radari ja avioonikaga neljanda põlvkonna hävituslennukitena, kuigi esimene F-16 tüüpi lennuk võeti relvastusse juba üle 40 aasta tagasi. Need õhusõidukid aitavad Taiwanil reageerida igapäevastele vahejuhtumitele, nagu õhupiiri rikkumine, ja patrullidega luureandmeid koguda. Pühapäeval teatas Taiwani välisministeerium ühest sellisest juhtumist, süüdistades Hiinat provokatsioonis. Ministeeriumi teatel ületasid kaks Hiina hävituslennukit Taiwani väina keskjoone, mis kaht riiki eraldab. Hiina ei ole nendele väidetele ametlikult vastanud.

Hiina on vastuseks varasematele relvatarnetele Taiwanile alti keeldunud mistahes sõjalisest koostööst Ameerika Ühendriikidega ja avaldas F-16 müügi vastu protesti. Välisministeeriumist teatati, et Peking andis Ameerika Ühendriikidele tugeva hoiatuse ja kaitseministeerium hoiatas meetmete eest, mis võiksid kummutada seisukohta, et mandri-Hiina ja Taiwan on "üks Hiina riik". "Mistahes sõnad ja tegevus, mis õõnestab "ühe Hiina" poliitikat, on samaväärsed Hiina-USA suhete aluste lagundamisega, ei vasta Hiina ja Ameerika Ühendriikide põhihuvidele ning on äärmiselt ohtlikud," ütles Pekingis toimunud briifingul vanemkolonel Wu Qian.

Hävitaja F-16. Illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Ковалев

Trump vestles Taiwani presidendiga, Peking esitas protesti>>

Lennukite tarned võivad olla Hiina tugevuse ja otsustavuse test. Hiina juht Xi Jinping peab otsustama, kas tasub kaubanduskokkulepet Trumpiga löögi alla seada ja riskida avaliku konfliktiga kahe maailmas tugevaima armee vahel mõne tosina lennuki pärast. Samal ajal keeldusid Ameerika Ühendriigid F-35 hävituslennukite tarnimisest Taiwanile. See lennuk ei ole mitte ainult Taiwani sõjalisele eelarvele liiga kallis. Ameerika relvastuse kõige kaasaegsemate mudelite müük Taiwanile pahandaks Pekingit kindlasti. "Meile on prioriteediks F-16-de saamine," ütles endine kaitseminister Feng Shih-kuan, kes nüüd töötab Taipei Riigikaitse- ja sõjaliste uuringute instituudis, "me ei kurvasta eriti, kui me F-35 ei saa."

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
hävitaja, Taiwan, Hiina, USA

Peamised teemad