16:39 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Välisuudised
lühendatud link
13520

Varssavi nimetas lõpuks rahakoguse, mida Berliin nende arvates Teise maailmasõja eest õiglase kompensatsioonina maksma peaks.

TALLINN, 7. aprill — Sputnik. Poola tõstatas taas reparatsioonide küsimuse, mida Saksamaa nende arust Teise maailmasõja kahjude eest maksma peaks. 

Varssavi ülestõusu tähistamine
© AP Photo / Czarek Sokolowski

Poola Seimi saadik, kompensatsioonisummade arvutamisega tegeleva parlamendirühma liige Janusz Shevchak teatas, et jutt käib vähemalt 900 miljardist dollarist, vahendab RIA Novosti.

"Niikaua kui Saksamaa ei ole Poolale II maailmasõja eest võlga maksnud - ja me räägime summast, mis moodustab vähemalt 900 miljardit dollarit – peaks Berliin Poola valitsuse vastu suunatud rünnakute asemel erilist vaoshoitust demonstreerima," ütles ta.

Asjaolu, et Poola võimud ignoreerivad endiselt sõjas tekitatud kahju hüvitamise küsimust, nimetas Shevchak "häbiasjaks". "Sakslased peavad reparatsioonide tarvis väärikad kompensatsioonisummad valmis panema," lisas ta.

Ostan-müün Teise maailmasõja ajalugu – nüüd ka Poola kombel >>

Nagu Sputnik Eesti juba teatas, elavneb poolakate jutt saksa hüvitistest aeg-ajalt ja vaibub siis taas, sõltuvalt kahe riigi vaheliste suhete seisust.

Eelmise aasta oktoobris ütles Poola president Andrzej Duda, et Saksamaa-poolse Teise maailmasõja ajal tekitatud kahju hüvitamise küsimus on endiselt avatud. 

"Me ei ole heastamise teemat lõpetanud," ütles ta Saksa väljaandele Bild am Sonntag. "Poola parlamendi Ekspertide rühm tegeleb sellega. Saadikud arutavad küsimust ja langetavad peagi otsuse."

Tol ajal ei maininud Duda veel konkreetseid arve, kuid Saksa väljaanne viitas Poola valitseva partei "Õigus ja õiglus" juhtide varasematele avaldustele, milles hinnati riigi ja pealinna natside okupatsiooni aegseid kaotusi umbes 690 miljardile eurole.

Nagu tolleaegsetes dokumentides kirjas keeldus Varssavi 1953. aastal hüvitistest ja kompensatsioonidest," et anda täiendav panus demokraatia ja rahu vaimu sünnile Saksamaal."

Saksamaa valitsus usub, et pole mingit põhjust Poola valitsuse omaaegset hüvitistest keeldumist kahtluse alla seada.

Samal teemal

Kolm pead on ikka kolm pead: kuidas Leedu, Poola ja Ukraina "sõjasaladuse" avastasid
Tagid:
reparatsioon, Saksamaa, Poola

Peamised teemad