10:09 16. September 2019
Kuula otse
 • USD1.1096
 • RUB71.2243
Iraan tunnistas USA keskväejuhatuse terrorirühmituseks, illustreeriv foto

Iraan tunnistas USA keskväejuhatuse terrorirühmituseks

© AFP 2019 / MARWAN NAAMANI
Välisuudised
lühendatud link
67 0 0

Iraani kõrgeim riiklik julgeolekunõukogu kuulutas USA keskväejuhatuse (CENTCOM) terroristlikuks rühmituseks, süüdistades USA-d terrorismi toetamises.

TALLINN, 9. aprill - Sputnik. Vastumeetmena USA ebaseaduslikule otsusele kuulutab Iraan Ameerika Ühendriigid terrorismi sponsoriks olevaks riigiks ning USA keskväejuhatuse ja temaga seotud jõud terroristlikuks rühmituseks, öeldakse Iraani julgeolekunõukogu avalduses, vahendab RIA Novosti viitega Iraani riiklikule teleraadiokompaniile (IRIB).

Lapsed surevad endiselt: NATO pommitamine oli serblaste vastu suunatud genotsiid >>

USA president Donald Trump teatas esmaspäeval, et kannab Iraani islamirevolutsiooni valvurite armee eliitväeosa (IRGC) välismaiste nende organisatsioonide nimistusse, mis USA-s liigitatakse terroristlikeks.

Seejärel pöördus Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif, tuginedes "seadusele vastutegevusest inimõiguste rikkumisele ja USA avantüristlikule ning terroristlikule tegevusele piirkonnas", Iraani julgeolekunõukogu poole ettepanekuga tunnistada USA keskväejuhatus (CENTCOM) terroristlikuks rühmituseks.

Nagu Sputnik Eesti juba teatas, arvutasid Browni ülikooli teadlased eelmise aasta novembris välja, kui palju USA välisriikides toimuvatele sõdadele kulutas ja kui palju inimesi neis sõdades hukkus.

Selle uuringu kohaselt on Washington vähem kui kahe aastakümne jooksul kulutanud umbes 6 triljonit dollarit. Ameerika Ühendriikide poolt erinevates maailmaosades vallandatud sõdade ohvreid on vähemalt 480 tuhat, kellest 244 tuhat olid tsiviilisikud.

Ekspert USA uuest raketitõrjestrateegiast: tundub väljapressimisena >>

Lisaks muutusid USA tegevuse tulemusena Afganistanis, Iraagis, Süürias ja teistes riikides sõjapagulasteks kümned miljonid elanikud.

Uurimistöö korraldaja professor Neta Crawford leiab, et kui Ameerika Ühendriigid jätkavad kulutusi senises mahus, siis isegi kui kõik sõjad 2023. aastaks lõpetatakse, moodustavad kogukulud 6,7 miljardit dollarit, millele lisanduvad veel laenuprotsendid.

Samal teemal

USA armee valmistub miljonilinnade vallutamiseks
USA viib väed Süüriast välja: kus nüüd pealetükkivaid külalisi oodata
USA armee võib terroristlike organisatsioonide nimekirja sattuda
Biorobotid: kuidas Pentagon steroidide abil supersõdureid loob
Tagid:
poliitika, armee, terrorism, USA, Iraan

Peamised teemad

 • Kapitooliumihoone Washingtonis

  USA võimud süüdistasid Iraani Saudi Araabia naftarafineerimistehaste ründamises. Teheran nimetas neid süüdistusi alusetuks ja tuletas Washingtonile meelde, et Iraani raketid võivad vastuseks tabada selles piirkonnas asuvaid Ameerika sõjaväebaase ja laevu.

  31
 • Filmirežissöör Oleg Bessedin

  Eesti fašismist vabastamise 75. aastapäevale pühendatud Oleg Bessedini filmi "Sünnimaa vabastajad" ("Освободители родной Эстонии") hakatakse avalikkusele näitama juba üsna pea. Filmi režissöör rääkis linateose saamisloost Sputnik Eesti saates "Vaateratas".

  26
 • Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko

  Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko, kes nimetas hiljuti Kiievi ja Moskva suhete praegust seisu "sulaks", andes mõista, et Venemaa-vastased sanktsioonid ei ole Ukraina juhtkonnale eesmärk omaette.

  29