02:55 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
8220

Ukraina riigipea Petro Porošenko teatas riigis uue raketi loomisest laskeulatusega üle tuhande kilomeetri. Sputniku raadiosaates märkis sõjandusekspert, et Kiievis esitletakse endiselt nõukogude ajal väljatöötatut uue relvana.

TALLINN, 10. aprill — Sputnik. Ukraina president Petro Porošenko teatas telekanalis ICTV, et riigi valduses on tiibraketid laskeulatusega üle tuhande kilomeetri, vahendas RIA Novosti

"Meil on tekkinud rakett, mis läbis edukalt katsetused ja on suuteline tulistama enam kui tuhande kilomeetri kaugusele ning kandma 150 kilogrammi kaaluvat lõhkepead. See on ülitäpne tiibrakett. Ja kõik see on loodud Ukraina spetsialistide poolt," ütles Porošenko.

Sulgeda tehased Venemaa kiuste: Ukraina hävitab Baltimaade eeskujul oma suurtööstust >>

Tema sõnul on praegu käimas sõjaline väljaõpe, et see relv edaspidi kasutusele võtta. Porošenko lisas, et pärast tiibrakettide tagastamist 1990. aastail on Ukrainasse jäänud "üsna vähe sedalaadi komplekside operaatoreid".

Sputniku raadiosaates kommenteeris seda avaldust Venemaa Välisministeeriumi Moskva Riikliku Rahvusvaheliste Suhete Instituudi direktor ajaloodoktor Aleksei Podberezkin, märkides, et Kiiev esitleb endiselt nõukogude ajal väljatöötatut uute relvadena.

"Põhimõtteliselt oli raketiehitus nõukogudeaegses Ukrainas küllaltki hästi arenenud – sel puhul võib meenutada Južmaši. Aga asi on selles, et nii konstueerimisbüroo kui ja tehas ise said viimse raasuni laiali kantud – kõik, mis võimalik, müüdi "vasakule" või lihtsalt hävitati. Seetõttu on see, mida praegu Ukrainas taasluuakse, vanade nõukogude relvade kordused," ütles Podberezkin.

"Säärase laskeulatusega tiibraketid olid ennegi Nõukogude Liidus olemas. Midagi uut Ukrainas leiutatud ei ole. Tegemist on lihtsalt osalise katsega taastada nõukogudeaegne, 1970-ndate lõpu- ja 80-ndate algusaastate potentsiaal. Ainult selle erinevusega, et kõik see on ilmselgelt vananenud – nii 40–50 aasta võrra. Pealegi pole raketitootmist ennast sisse seatud," ütles ajaloodoktor. 

Sotsioloogid avastasid ukrainlaste nostalgia NSV Liidu järele >>

"Võib-olla suudabki Ukraina sõjatööstuskompleks täna ühe või paar raketti toota, kuid nende massilist kvaliteetset tootmist arendada kardetavasti mitte. Ja nagu mulle näib, hakkavad need raketid ohustama pigem Ukrainat ennast kui kedagi teist veel," lausus Aleksei Podberezkin.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Ukraina sai alles Javelini selgeks aga juba pakutakse uusi relvi
Turtšõnov teatas Ukraina rahva väljasuremise ohust
Ukraina presidendivalimised
Tagid:
relv, rakett, NSV Liit, Ukraina

Peamised teemad