20:01 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Välisuudised
lühendatud link
6910

Sudaanis neli kuud tagasi alanud rahvarahutused muutusid massimeeleavaldusteks, mida on toetanud sõjaväelased. Sudaani armee on võtnud oma kontrolli alla presidendipalee, raadio ja televisiooni.

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Neljapäeval, 11. aprilil võttis väejuhatus kriisinõupidamisel vastu otsuse president Omar al-Bashir kõigist tema ametitest tagandada ja valitsus erru saata, kirjutab RIA Novosti.

Sudaani relvajõud teatasid, et lähimal ajal moodustatakse sõjanõukogu, mis asub üleminekuajal kolme aasta vältel riiki juhtima.

Üldrahvalikud meeleavaldused algasid Sudaanis 2018. aasta detsembri keskel üleskutsest alandada leiva hinda ja on järk-järgult üle kasvanud nõudmisteks kukutada sõjaväelise riigipöörde tagajärjel 30 aastat tagasi võimule tulnud president Omar al-Bashiri poliitiline režiim.

Tema valitsemisajal jätkus Lõuna-Sudaanis kodusõda, mis lõppes rahulepingu allkirjastamise ja riigi lõunaosa iseseisvusega. Samal ajal puhkes verine konflikt Darfuris, mille tõttu hukkus 200 000 – 300 000 inimest ja ligi 2,7 miljonit osutusid põgenikeks. Seoses nende sündmustega väljastas Rahvusvaheline Kriminaalkohus orderi al-Bashiri vahistamiseks, süüdistades teda genotsiidis ja etnilistes puhastustes. Nõnda sai Sudaani presidendist esimene ametisolev riigipea, kelle vastu on esitatud süüdistus rahvusvahelise õigusorgani poolt.

Президент Судана Омар аль-Башир
© REUTERS / Mohamed Nureldin Abdallah
Sudaani president Omar al-Bashir

2011. aastast, pärast USA sanktsioonide kehtestamist ja Lõuna-Sudaani eraldumist algas riigis sügavaim majanduskriis, ehkki Sudaani juhtkonnal õnnestus seda leevendada tänu naftatootmisele ja -müügile ning heade suhete arendamisele Hiina, Venemaa ja veel mõnede riikidega.

Riigipöördekatse Venezuelas >>

Venemaa Föderatsiooninõukogus nimetati vägivaldset põhiseadusevastast võimuvahetust Sudaanis lubamatuks. "Me oleme järjekindlad oma eitavas suhtumises vägivaldsesse põhiseaduse vastasesse võimuvahetusse mis tahes riigis. Kõik kriisid tuleb lahendada põhiseaduslikult sätestatud korra kohaselt ja poliitilise dialoogi abil," ütles Föderatsiooninõukogu põhiseaduskomisjoni esimees Andrei Klišas Sudaani olukorda kommenteerides.

Военный переворот в Судане
© AP Photo /
Sudaanis toimus sõjaväeline riigipööre

Sudaani presidendi Omar al-Bashiri asukoha kohta tuleb vastuolulisi sõnumeid. Kõigepealt väitsid sõjaväelased, et ta on kinni peetud ja pandud koduaresti, hiljem teatati, et Omar al-Bashir varjab end presidendipalees, kuid seda teavet ei ole kinnitatud. Viimaste andmete kohaselt viibib riigipea Sudaani Relvajõudude Peastaabi hoones.

Tagid:
president, poliitika, riigipööre, Aafrika

Peamised teemad