23:33 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1819
  • RUB90.2935
Välisuudised
lühendatud link
70 0 0

Ühelgi parteil ei õnnestunud pälvida 20-protsendilist toetust ja see tähendab, et võimukõnelused on tõenäoliselt väga keerulised. Peaminister Juha Sipilä Keskerakond sai tõsise hoobi - partei toetus kukkus viimase saja aasta halvimale tasemele.

TALLINN, 15. apr — Sputnik. Soomes toimusid pühapäeval parlamendivalimised, kus esikoha said äärmiselt napilt sotsiaaldemokraadid, teisele kohale jäi võimsa tulemuse teinud Põlissoomlaste partei, vahendas ERR viitega Yle-le.

Soome valitsus astus tagasi >>

Valimisjaoskonnad suleti kell 20 ning häälte lugemine oli lõpuni ülipingeline, sest esimest ja teist kohta eraldas lõpuks vaid umbes 5000 häält. Eelhääletusel osales 36,1 protsenti valijatest ehk rohkem kui 1,5 miljonit inimest.

Terve rida Soome ministreid jäi parlamendist välja

Soome parlamendivalimistel jäi ukse taha terve rida Juha Sipilä valitsuse ministreid, kirjutab portaal Eestinen.

Parlamendiga jätavad hüvasti siniste erakonna esindajad, kaitseminister Jussi Niinistö, Euroopa-, kultuuri- ja spordiminister Sampo Terho, tööminister Jari Lindström ning sotsiaal- ja terviseminister Pirkko Mattila.

Soomes on parlamendivalimised, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Астапкович

Lisaks neile ei pääsenud parlamenti keskerakonna esindaja, eluaseme-, energia- ja keskkonnaminister Kimmo Tiilikainen.

Eriline pettumus oli Jussi Niinistö, kellest pidi saama siniste erakonna häältemagnet Uusimaal, aga kes kogus vaid 3327 häält. Niinistö ise oli tulemustes pettunud ja tellis joogiks valimispeol viina.

Ka siniste erakonna esimees Sampo Terho tunnistas, et valimistulemus oli pettumus. Terho kogus Uusimaal 3094 häält.

Soome president Sauli Niinistö kiitis heaks valitsuse tagasiastumispalve, mille peaminister Juha Sipilä esitas pärast selgumist, et valitsuse sotsiaal- ja tervishoiuteenuste reform praeguse parlamendikoosseisu ajal ei teostu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsi algul.

Eesti ja Soome valitsus peavad ühise juubeliistungi >>

Niinistö palus Sipilä valitsusel jätkata valitsuse kohustuste täitmist kuni 14. aprilli parlamendivalimisteni.

Varem selgus, et valitsuse sotsiaal- ja tervishoiuteenuste reformikava enne valimisi ei teostu, sest parlamendi põhiseaduskomisjon lõpetas maakondade ülesanded määravate eelnõude koostamise, ütlesid allikad ringhäälingule Yle.

Putin vaidles Soome presidendiga Venemaa-vastaste sanktsioonide üle
© Sputnik / Михаил Климентьев

Juha Sipilä juhitav valitsus

Peaminister Juha Sipilä juhitav valitsus astus ametisse 29. mail 2015. Valitsuse moodustasid Soome Keskerakond, Põlissoomlased ja Rahvuslik Koonderakond. Valitsuses on 14 ministrikohta, mis on 3 vähem kui eelnevas Alexander Stubbi valitsuses.

Valitsus moodustati pärast 2015. aasta Soome parlamendivalimisi, mis toimusid 19. aprillil 2015.

Valimistel sai kõige enam hääli juurde Juha Sipilä juhitud Soome Keskerakond, kes 35 koha asemel said 49 kohta. Timo Soini juhitud Põlissoomlased kaotasid ühe koha, saades 38 kohta. Alexander Stubbi juhitud Koonderakond kaotas 7 kohta, saades 37 kohta. (Allikas: Vikipeedia).

Samal teemal

Soome võtab Baltikumi suhtes sama positsiooni, mis Rootsil oli Soome suhtes Talvesõja ajal
Soome valitsuse hoonel oli tervitus Eestile
Tagid:
poliitika, valimised, parlament, valitsus, Soome

Peamised teemad