17:53 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
91 0 0

Ukraina valmistub presidendivalimiste teiseks, otsustavaks vooruks. RIA Novosti püüdis selles selgust saada, kellele ukrainlased nii suuri lootusi asetavad.

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. Kampaania algul arvati, et peamisteks rivaalideks osutuvad Petro Porošenko ja Julija Tõmošenko. Kuid neid edestas hoopis Volodõmõr Zelenskõi – edukas venekeelne meelelahutaja, kes on saanud paljude jaoks selles riigis muudatuste võrdkujuks, kirjutab RIA Novosti

Ukraina presidendivalimiste esimeses voorus juhib Zelenski >>

Rahvas on lõhestunud, seistakse süngete nägudega. Oodatakse midagi. Oodatakse, millal lõpeb "ahnuse, vaesuse, valetamise ajastu".

Rahvasummast vurab läbi vilkuritega auto. Tuttav läbitungiv hääl kuulutab: "Need oleme meie, kes on jaotatud õigeteks ja valedeks, väikevenelasteks ja tikandsärklasteks. Need oleme meie, keda nimetatakse tõbrasteks, klounideks, hohollideks. Aga me oleme ukrainlased. Läänes, idas, põhjas, lõunas ja keskel. Me oleme väsinud ühel kohal seismast."

Lõpuks süttib roheline tuli, inimesed muutuvad üksteise suhtes vastutulelikumaiks ja kaadritagune hääl jätkab: "Sellepärast läheme me edasi – ukraina- ja venekeelsed, rikkad ja töötud. Need, kes kaitsevad Ukrainat ja need, kes on sunnitud välismaalt õnne otsima. Me oleme erinevad, aga me samas ka sarnased. Hoiame ühte, et edasi liikuda."

Videoklipi helindas Volodõmõr Zelenskõi. Temal on kõik võimalused presidendivalimiste teises voorus, mis toimub 21. aprillil, võitjaks tulla. See edukas näitleja tunneb hästi mitte ainult ukrainlastest, vaid ka venelastest publikut – nullindate alguses mängis tema meeskond Krivoi Rogist "95. kvartal" KVN-i kõrgliigas.

Ukrainlaste integreerumine balti moodi — ootamatud valimistulemused >>

Zelenskõi astus alati lavale mustas spordisärgis ja mustades nahkpükstes. Nüüd viskab ta eneseirooniliselt nalja: "Ma usun, et neile pükstele pühendatakse eraldi jutusaade. Öeldakse, et miks käib mees küll pükstega, kui kogu riik on püksata? Ja kas pole Zelenskõi pükste puhul mängus Kremli käsi?"

© Sputnik / Стрингер

Zelenskõi kriitikud leiavad, et ta on nõrk, et ta on Kremli agent ja nullib ära kogu läänemeelse kursi. Pealegi ei hääleta paljud õigupoolest Zelenskõi poolt, vaid lihtsalt sellepärast, et kõik ülejäänud on ära tüüdanud. Aga see ei tähenda ilmselt Zelenskõi nõrkust, vaid riigis kujunenud olukorra peegeldust, arvab Carnegie Moskva Keskuse autor Konstantin Skorkin.

"Tuleb välja, et Zelenskõi on akumuleerinud selle nõudluse muudatuste järele, sellest kinni haaranud ja edasi tuhisenud. Aga ohte on palju ja panused väga suured," toonitab ta. "Ta peab aru saama, et igasugune taganemine eliitivastase kandidaadi kuvandist osutub poliitiliseks hukkumiseks."

Põhiline lootus, mis Zelenskõile asetatakse, on selles, et ta lammutab süsteemi, kus oligarhide erahuvid riiklike üle domineerivad. Ja see ukrainlaste lootus on isegi tugevam kui nende protestimeel möödanikust pärit väljakannatamatuks muuutunud süsteemi poliitikute vastu.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Ukraina presidendivalimised
Tagid:
Volodõmõr Zelenskõi, poliitika, presidendivalimised, Ukraina

Peamised teemad