00:04 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
Notre-Dame'i põleng (6)
8620

Tuletõrjujad, politseinikud ja linnaametnikud moodustasid inimketi, piki mida päästeti hindamatuid religioosseid ja kunstiaardeid põlevast pühakojast.

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Pariisi Jumalaema kirikust õnnestus päästa mitmeid hindamatuid religioosseid ja kunstiaardeid, kirjutas Twitteris Pariisi linnapea Anne Hidalgo, vahendas portaaal Pealinn BNSi.

Meer märkis, et tuletõrjujad, politseinikud ja linnaametnikud moodustasid inimketi, piki mida päästeti esemeid põlevast pühakojast. Välja õnnestus muu hulgas tuua katoliiklastele äärmiselt tähtis Kristuse okaskroon (La couronne d'épines), mis linnapea sõnul on nüüd kindlas kohas.

Ristisõdijad röövisid okaskrooni Konstantinoopolist neljanda ristisõja ajal 1204. aastal ning 1239. aastal ostis Prantsusmaa kuningas Louis IX selle hiigelsumma eest Ladina keisrilt Baudouin II-lt.

Lisaks on turvalises paigas ka Prantsuse kuninga kasutatud keep 13. sajandist.

Pariisis põles suures osas maha Jumalaema kirik>>

Linnapea oli oma säutsuga liitnud pildi, millelt võib näha Notre-Dame'ist päästetud esemeid kilesse pakituna. Esialgu on ebaselge, kui palju õnnestus katedraalist esemeid ja kunsti välja tuua.

Pariisi päästeteenistuse ülema Jean-Claude Gallet' sõnul pingutavad tuletõrjujad selle nimel, et turvata Notre-Dame'i tagumine osa, kus valdav osa väärtuslikke esemeid asub.

Katedraal süttis esmaspäeval, 15. aprillil. Ööl vastu teisipäeva õnnestus põleng kontrolli alla saada. Päästjate sõnul on kiriku peakonstruktsioon päästetud ja põlengu eest kaitstud ning kaks peamist torni pole enam ohus.

Kokku on varisenud suur osa katust ja keset katust olnud terav torn, edastas varem Sputnik Eesti.

Tuletõrjujad on öelnud, et tõenäoliselt sai põleng alguse katedraalis käimas olevatest renoveerimistöödest.

Pariisi prokuratuur teatas, et alustas Jumalaema kiriku põlenguga seoses uurimist.

Prantsusmaa mitmete võimuesindajate kinnitusel ehitatakse katedraal igal juhul uuesti üles, kui sellele peaks kuluma aega ka terve põlvkond.

Sama kinnitas ööl vastu teisipäeva tehtud pöördumises ka president Emmanuel Macron.

"Me ehitame selle uuesti üles. Tegemist on meie ajalooga ja seda meilt rahvas ootab. Me kutsume selleks kokku kõik oma ala parimad spetsialistid kogu maailmast ja nad tulevad heameelega," rääkis Macron muu hulgas.

Vatikan väljendas esmaspäeva õhtul kurbust seoses Pariisi Jumalaema kiriku põlenguga, mida nimetas kristluse sümboliks Prantsusmaal ja kogu maailmas.

"Me väljendame kaastunnet Prantsusmaale, kogu selle rahvale ja kõigile kristlastele. Palvetame tuletõrjujate ja kõigi teiste eest, kes üritavad selle dramaatilise olukorraga toime tulla," märgiti teadaandes.

Pariisi Jumalaema kirik (prantsuse keeles Notre-Dame de Paris) on keskaegne katoliku katedraal Pariisis Cité saarel. Seda peetakse üheks parimaks prantsuse gooti arhitektuuristiili näiteks.

Kiriku ehitamist alustati 1163 kuningas Louis VII valitsemise ajal kunagise Jupiteri templi kohale. Nurgakivi pani paavst Aleksander III. Tööd kestsid ligi 200 aastat. Kiriku ehitamine lõppes umbes 1330–1345.

Teema:
Notre-Dame'i põleng (6)
Tagid:
Notre-Dame, Vatikan, põleng, Pariis, Jumalaema kirik

Peamised teemad