21:16 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
7610

Ukraina Ülemraada saadik Nadežda Savtšenko lasti eeluurimisvangistusest vabaks. See kohtuotsus riigi ametisolevale presidendile kasuks ei tule, leiab politoloog Andrei Suzdaltsev. Sedasi väitis ta Sputniku raadiosaates.

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Ukraina Ülemraada saadik Nadežda Savtšenko ja vangide vabastuskeskuse Ohvitseride Korpus juht Vladimir Ruban vabastati vahi alt seoses eelvangistuse tähtaja täitumisega, teatab Ukraina väljaanne Vesti. Savtšenkot ja Rubani kahtlustati terrorirünnakute ettevalmistamises, vahendas raadio Sputnik.

"Ma väljun sellest saalist vaba inimesena. Ma sain oma tahtmise ja hakkan Ukraina eest võitlema. Ma veel tõestan selles kohtus oma süütust. Aga praegu pole kiiret kuhugi," tsiteerib väljaanne Savtšenkot.

Talle määratud tõkendi tähtaeg sai täis 16. aprillil.

Savtšenko või tuumasõda? Hüpnoosi all Ukraina>>

Ukraina Peaprokuratuuri väitel oli Savtšenko kavandanud terrorirünnakuid parlamendihoones ja valitsusasutuste kvartalis. Teda ähvardab vabadusekaotus viiest aastast kuni eluaegseni.

Varem on raadasaadik väitnud, et tema kohtuasjaga seotud olukord aitas presidendikandidaadil Volodõmõr Zelenskõil presidendivalimiste esimeses voorus võita. Samas pole Zelenskõi ise Savtšenko kohtuasja ega tema isiku kohta sõnagi lausunud.

Pealegi on Savtšenko ukrainlasi üles kutsunud mitte hääletama valimistel "vanade poliitikute" poolt ja kui tarvis, seista oma hääle eest Maidanil.

Sputniku raadiosaates kommenteeris politoloog (kõrgem majanduskool) Andrei Suzdaltsev Savtšenko eeluurimisvanglast vabastamisega seotud asjaolusid.

"Savtšenko väljapääsemine (Ukraina valimiste – toim.) teise vooru eel heidab olukorrale pisut valgust Ukraina juhtkonna tegevuse legitiimsuse poole pealt viimasel paaril aastal. Meil ei ole illusioone selle suhtes, mis inimene Nadežda Savtšenko õigupoolest on. Vähe sellest, et ta on sõjakurjategija, kusjuures väga eksalteeritud, on ta ka propagandistliku hüsteeria ohver, kes seniajani Ukraina poliitilisel maastikul ilma teeb. See tähendab, et temast tehti kangelane, seejärel aga lõid needsamad inimesed ta risti, kui avastasid, et ta ei vasta talle pandud lootustele teha temast tõrvikukandja võitluses Venemaaga, nagu nad ütlevad, venemeelse maailmaga, "Vene agressiooniga". Savtšenko osutus juhitamatuks – selle eest ta istuma pandigi," usub Andrei Suzdaltsev.

Tuul müüri vastu: miks Nadežda Savtšenko astub üles rahu eest Donbassis>>

Tema hinnangul muudab Savtšenko vabastamine viis päeva enne presidendivalimiste teist vooru olukorda Ukraina poliitilisel maastikul.

"Ukrainas kasutatakse kohtuvõimu repressiivse mehhanismina arveteõienduseks poliitiliste oponentidega. Peab ütlema, et teatud ajajärgul sai Savtšenkost valitseva ladviku kindel vastane, kelle saatus otsustatakse 21. aprillil. Tema vabastamine annab tunnistust sellest, et (Ukraina ametisoleval presidendil) Petro Porošenkol ei ole otsustaval määral võimu käes. Sest see kohtuotsus muidugi presidendile kasuks ei tule – see annab tunnistust tema nõrkusest, ebastabiilsusest. Muljetavaldav osa Ukraina võimuladvikust on hakanud poliitilise vastase poolele üle jooksma, jooksu on pistnud kohtunikudki, nagu Savtšenko näitel näha võib. Tuletan meelde, et kui ta vangi pandi, oldi tema vastu väga kurjalt häälestatud. Vähim, mida talle süüks pandi, oli see, et ta on "Moskva agent". Tuleb välja, et "Moskva agent" lasti nüüd vabadusse. Nähtavasti seisavad Ukraina poliitilisel maastikul lähima paari nädala jooksul ees suured muutused," leiab politoloog.

Savtšenko süüasi

Prokuratuur süüdistab Savtšenkot parlamendihoonele plaanitud terrorirünnaku ettevalmistamises. Lutsenko sõnul plaanitses rahvasaadik "hävitada kaks looži" – valitsuse ja riigiametnike oma, purustada miinipildujatega Ülemraada kuppel ja automaatidega lõpetada ellujäänute elupäevad, vahendas Sputnik Eesti varem.

Raada võttis Savtšenkolt saadikupuutumatuse>>

Süüdistused põhinevad vangide vabastuskeskuse Ohvitseride Korpus juhi Vladimir Rubani kohtuasjal, kes peeti kinni suure relvapartiiga katsel sõita isehakanud Donetski Rahvavabariigist Kiievi kontrolli all olevale territooriumile.

Vastuseks teatas Ukraina kangelase nimetuse kandja, et "ainult laisk ei mõtleks presidendi administratsiooni või parlamenti õhku lasta." Samuti nimetas Savtšenko Lutsenkot "mehhanismiks Porošenko käes, kes saadikutele survet avaldab". Rahvasaadik tegi ettepaneku teda valedetektori all avalikult üle kuulata, kui julgeolekutöötajad "põnnama ei löö".

Tagasitee kodumaale>>

Savtšenko tunnistas üles, et vedas Donbassist relvi ja joonistas Kiievi valitsuskvartali hävitamise plaani, kuid väitis, et kõik see oli "sürrealism ja poliitiline provokatsioon", tema põhiline eesmärk aga oli "näidata võimudele, et nemadki on surelikud".

Savtšenko juhtum

Vene võimud vabastasid vangimõistetud Ukraina lenduri ja parlamendisaadiku Nadia Savtšenko 2016. aastal — kirjutas tol ajal Sputnik Eesti. Teda vahetati kahe Ukrainas vangistatud Vene sõjaväelase vastu.Vene kohus mõistis Savtšenkole 22. aastaks vangi. Savtšenko teenis Kremli-meelsete mässulistega võitlevas Ukraina vabatahtlike pataljonis, kui separatistid ta 2014. aasta juulis kinni võtsid.

Süüdistuse kohaselt koordineeris Savtšenko suurtükituld, milles Vene piiri lähedal hukkus kaks ajakirjanikku ja mitu tsiviilisikut. Savtšenko sõnul oli ta juhtunu hetkel juba Venemaale toimetatud.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)
Tagid:
Raada, terrorirünnak, Volodõmõr Zelenskõi, Ukraina, Nadežda Savtšenko

Peamised teemad