22:40 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
94 0 0

Naiste arvu suurendamine tuumavaldkonnas aitab tuuma-apokalüpsise riski vähendada, väidab välispoliitika kolumnist Zanti Sharff.

TALLINN, 18. aprill— Sputnik. Tema sõnul on uuringud näidanud, et ilma naiste täiemahulise osaluseta tuumatehnoloogia probleemides on ohtlike otsuste langetamise ja saavutatud kokkulepete täitmata jätmise tõenäosus suurem, uuenduslikke ideid aga eiratakse, vahendab RIA Novosti. 

Samuti märgib ajakirjanik, et London Royal Society poolt 2006. aastal läbi viidud uurimus mõlema soo käitumisest simuleeritud sõjaolukordades näitas, et liigne enesekindlus on meestele iseloomulikum kui naistele. Lisaks sellele leiti teadustöö tegemise käigus, et ülemäärane enesekindlus toob tõenäoliselt kaasa vastase ründamise otsuse.

Lisaks lisab Sharff, et rahuvalvevaldkonna uuringud on kinnitanud, et kahepoolsed kokkulepped nagu tuumarelva leviku tõkestamise leping oleksid samuti vastupidavamad, kui naiste roll neis suureneks.

Saagige, Donald, saagige: millised relvad Venemaa Pentagonil hävitada soovitab >>

Autor rõhutab, et praegu koosneb tuumarelvade leviku tõkestamise rahvusvaheliste läbirääkimiste delegatsioon vaid veerandi osas naistest. Teisest küljest saatsid 33 riiki, sealhulgas Iraan, Iraak, Egiptus, Liibüa ja Süüria lepingu 2015. aasta konverentsile delegatsioonid, mis koosnesid ainult meestest. 

Kuni eksisteerib ühepooluseline maailmakord, ähvardab inimkonda tuumasõda >>

Kolumnist kirjutab siiski, et naised mängisid tuumajulgeoleku ja poliitika kujundamises juba 1950. aastatel suurt rolli, CIA koosnes toona 20 protsendi ulatuses naisterahvastest. On teada mõnigi "õrnema soo esindaja", kes nende probleemide lahendamisel osales, näiteks Wendy Sherman, keda Barack Obama autasustas riikliku julgeoleku medaliga töö eest, mille eesmärgiks oli Iraani tuumalepe allkirjastamine.

Sellegipoolest rõhutab Sharff, et aastatel 1970–2019 olid naised vaid üksteist 68-st Riigidepartemangu juhtivaist ametnikest naised, Pentagonis vaid viis 63-st ja ainult kaks presidentide 21 riiklikest julgeolekunõustajaist.

Kokkuvõtteks lisab ajakirjanik, et naiste rolli suurendamine maailmas ei ole mitte ainult sotsiaalse õigluse probleem, vaid ka palju laiem põhimõte, sest tuumajulgeoleku küsimused sisaldavad suurimaid riske ja maailm ei saa endale lubada innovatsiooni ja talentide ignoreerimist.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

USA taganemine raketilepingust: Venemaa vastab, Euroopa on pinges
Tagid:
naissõjaväelane, naisametnikud, naisõiglased, naised, tuumarakett, tuumaleppe, tuumapomm, tuumasõda, tuumajõud, tuumarelv, tuumalöök, tuumanupp

Peamised teemad