08:23 20. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
80 0 0

Kirill Võšinski sõnul naerdakse vanglas selle üle, kuidas Porošenko kaks nädalat enne teist valimisvooru oma ligi viieaastase valitsemisaja vigu üles hakkas tunnistama.

TALLINN, 18. aprill — Sputnik. Portaali RIA Novosti Ukraina juht Kirill Võšinski ütles, et Kiievi kinnipeetavad eeluurimisvanglas, kus teda vahi all hoitakse, ei võta Petro Porošenkot tõsiselt, teatas RIA Novosti.

"Naerdakse inimese üle, kes 2014. aastal lubas sõja Donbassis lõpetada, seejärel aga taipas, parem on selle pealt raha teenida... Vanglas naerdakse ka selle üle, kuidas Porošenko kaks nädalat enne teist valimisvooru hakkas oma ligi viieaastase valitsemisaja vigu üles tunnistama," kirjutas ajakirjanik RIA Novostile mõeldud artiklis.

Veelgi naljakam on tema sõnul kuulata, kuidas Ukraina riigipea kahetseb, et "vale inimene määrati tema kodukandi, nagu talle näib, Odessa oblasti kuberneriks."

Politoloog: Porošenko sõnad tagandamisseaduse kohta on "pettekas">>

"Pjotr Aleksejevitš (Petro Porošenko – toim.) avas seal (Odessa oblastis – toim.) maanteid, ehitas uue perekonnaseisuameti, aga oblast hääletas Zelenski poolt – igaühele oleks see solvav. Viie aasta vältel määras Porošenko Odessa oblastis ametisse kolm "viltuläinud kuberneri," meenutas Võšinski.

Viis erinevust Zelenski ja Porošenko vahel>>

Samas tunnistas ajakirjanik, et pole enam üldsegi naljakas, kui Porošenko pajatab oma saavutustest – "kõige võitlusvõimelisemast armeest Euroopas", viisavabadusest EL-iga ja "tomosest" Ukraina lahkusulisele kirikustruktuurile.

Ukrainas on mainitud Petro Porošenko viga presidendivalimistel. Jutt käib usu ärakasutamisest poliitilistel eesmärkidel. Sputniku raadiosaates avaldas Ukraina poliitik Vladimir Oleinik selles küsimuses oma arvamust. Võšinski rõhutas, et eeluurimisisolaatoris, kus vahi all on kolm kinnipeetavat, jälgitakse valimiskampaaniat ja ametisoleva presidendi poolt hääletama ei hakata.

"Ega siin ka Zelenskid eriti ei usuta, nähes tema selja taga selgesti Ukraina oligarhi Igor Kolomoiski varju, kuid Porošenkot vihatakse avalikult. Vihatakse rahulikult, ilma raevuta, külma peaga," lausus ta.

Ja sellesama mõistusega saadakse aru, et Porošenko klammerdub viimse võimaluseni võimu külge. Ning see tõdemus on veel üks, võib-olla kõige paradoksaalsem põhjus hääletada Zelenski poolt – et mitte anda Porošenkole vähimatki võimalust veel viieks aastaks võimule jääda," lausus ta.

Kuidas Zelenskõi Ukraina poliitikat lõhestab>>

RIA Novosti Ukraina juht ei välistanud, et pärast valimiskaotust võib Porošenko sattuda sellesse samasse Kiievi eeluurimisisolaatorisse, kuhu temagi.

Ukraina valimised

Kolmekümne esimesel märtsil toimusid Ukrainas presidendivalimised. Keegi kandidaatidest valimisvõiduks vajalikku häältearvu valimiste esimeses voorus kokku ei saanud.

Ukraina presidendivalimised>>

Teine valimisvoor toimub 21. aprillil. Selles osalevad Porošenko ja esimese vooru võidumees Volodõmõr Zelenskõi.

Arvamusküsitluste kohaselt on Zelenski poolt valmis hääletama 61% kuni 72,2% valijaist, Porošenko poolt 24–25%.

Kirill Võšinski kohtuasi

Võšinski vahistati Kiievis 15. mail 2018. aastal. Teda süüdistatakse isehakanud Donbassi vabariikide toetamises ja riigireetmises. Hiljuti pikendas kohus ajakirjaniku arestiaega 24. maini.

Aktsioon Võšinski toetuseks
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Ühel kohtuistungil pöördus Võšinski abipalvega Venemaa riigipea Vladimir Putini poole ja teatas, et loobub Ukraina kodakondsusest. Putin nimetas olukorda pretsedendituks ja rõhutas, et ajakirjanik vahistati tema otsese kutsetöö tegemise eest.

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine>>

Muret selle üle on väljendanud ka OSCE peasekretär Thomas Greminger, kes tuletas meelde, et kõik selle organisatsiooni liikmesriigid peavad järgima rahvusvahelisi standardeid ja meedia töösse mitte sekkuma.

OSCE esindaja kutsus ajakirjandusvabadusest kõneldes Ukraina ametivõime üles toetama arvamusvabaduse väärtust ja Võšinski viivitamatult vabastama.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)
Tagid:
Volodõmõr Zelenskõi, Petro Porošenko, Kirill Võšinski, presidendivalimised, Ukraina

Peamised teemad