09:22 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
74 0 0

Teises voorus osalevad esimese vooru ülekaalukas võitja Vladimir Zelenski ja senine president Petro Porošenko.

TALLINN, 21. aprill — Sputnik. Valimisjaoskonnad avati pühapäeva hommikul kell 08.00 ja suletakse kell 20.00 sama päeva õhtul.

Teises voorus osalevad esimese vooru ülekaalukas võitja Vladimir Zelenski ja senine president Petro Porošenko. Uuringute kohaselt on Zelenskit valmis toetama üle 70% valimistel osalevaist ukrainlastest, Porošenkot aga umbes 25%, vahendab RIA Novosti.

Venemaa kodanikke vaatlejatena valimistele ei lubatud. Moskva usub, et Kiievi keeldumine Venemaa Föderatsiooni vaatlejatel valimistel osaleda seab kahtluse alla kogu valimisprotsessi legitiimsuse, samuti võimaluse hääletustulemuste hilisemaks tunnustamiseks. Lisaks, valimisjaoskondade sulgemise tõttu Venemaal, samuti keeldumine nende korraldamisest Donbassi territooriumil, mida Kiiev kontrollida ei suuda, ei anna 7-10 miljonile Ukraina kodanikule võimalust hääletada.

Kuidas Zelenskõi Ukraina poliitikat lõhestab >>

Presidendi ametiaeg on viis aastat. Keskvalimiskomisjon on kohustatud teatama teise hääletusvooru tulemused 1. maiks (kaasa arvatud). 3. juuniks peab uus president ametivande andma.

EL ei leidnud Ukraina valimistes jälgi "Venemaa mõjust" >>

Laupäeva õhtul, paar tundi enne valimiste teise vooru algust, arutas Kiievi kohus Ukraina hagi presidendikandidaat Vladimir Zelenski registreerimise tühistamiseks. Zelenski valmisstaabis, keda arvamusküsitluste kohaselt toetab rohkem kui 70% ukrainlastest, nimetati kohtuasja "jaburaks".

Seaduse kohaselt võib Ukraina Keskvalimiskomisjon otsustada, et teises voorus osalevat kandidaati ei registreerita mitte hiljem kui 30 päeva enne hääletamist: sedagi kas isikliku avalduse, kodakondsusest loobumise, alalise elukoha muutumise tõttu väljapoole Ukrainat või kandidaadi tunnistamise tõttu teovõimetuks.

Sedapuhku võitis kaine mõistus - kohus keeldus Zelenskit valimistelt eemaldamast.

Mingit valijate ostmist ei olnud – Kiievi kuues apellatsioonikohus keeldus Vladimir Zelenski kandidaadi registreerimist tühistamast. Kohus võttis asjakohase otsuse vastu ööl vastu pühapäeva.

Oma hagiavalduses väitis Ukraina presidendivalimiste vaatleja, avalik-õigusliku organisatsiooni "Ukraina aktsionäride assotsiatsiooni" esindaja Andrei Hilko, et Zelenski rikkus väidetavalt Ukraina presidendivalimiste seadust, postitades Facebooki lehele teate tasuta piletite broneerimisest "Olümpiastaadionil" toimuval kandidaatide debatil osalemiseks.

Kohus tunnistas, et presidendikandidaadi Vladimir Zelenski üleskutse piletite broneerimiseks presidendidebatile ei kuulu "valijate ostmise" määratluse alla.

Kirill Võšinski kommenteeris kaasvangide suhtumist Ukraina senisesse presidenti >>

Lisaks märkis kohus, et kaebuse esitaja vaatlejaõigused piirduvad vaid ühe valmispiirkonnaga, nagu näha tema registreerimisest Keskvalimiskomisjonis. Kohus nõudis hagejalt kohtukulude tasumist. Otsuse võib Ukraina ülemkohtusse edasi kaevata. Kui seda ei tehta, jõustub see 30 päeva pärast.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Kaks nädalat pankrotini: Ukrainal pole maikuus võlausaldajatele midagi maksta
Tagid:
Petro Porošenko, Pjotr Porošenko, Volodõmõr Zelenskõi, presidendivalimised, valimised, Ukraina

Peamised teemad