05:26 07. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Välisuudised
lühendatud link
15220

Sedamööda kuidas Trump survestab Iraani, kasvab Teherani sõltuvus Venemaast. Washington üritab Pärsia lahe riike Iraani vastu võitlema sundida.

TALLINN, 21. Aprill — Sputnik.  Kas Ameerika Ühendriigid ja Iisrael alustavad sõjalist operatsiooni Teherani vastu? Mitte ilmaasjata pole taas liikvele läinud teave ettevalmistustest "Araabia NATO" loomiseks, mida Trumpil on vaja Pärsia lahe riikide ühendamiseks Iraani vastu. Iisrael ja Venemaa on kõige järgi otsustades ilmselt kokku leppinud Iraani väljaajamises Süüriast, vahendab RIA Novosti.

Illustreeriv foto
© AP Photo / Redhawk Investment Group

Kui pärast eelmisel nädalal toimunud Iisraeli valimisi sai peaministriks taas Netanyahu, pöördusid kõigi pilgud Palestiina poole. Tõepoolest, vahetult enne valimisi kuulutas USA president Trump välja Iisraeli suveräänsuse Süürias asuvate Golani kõrgendike üle.

Lisaks lubas Netanyahu valimisvõidu korral annekteerida ka Jordani jõe läänekalda alad. See aga tähendaks Palestiina riigi ja "kahe riigi" reguleerimisplaani lõppu.

Sellegipoolest vajab esmajärjekorras tähelepanu mitte niivõrd Palestiina, kuivõrd Iraan, sest Trump lõhkas veel ühe pommi kuulutades Iraani armee tugevaima osa, Islamirevolutsiooni valvurite korpuse, terroristideks. Selle sammuga ei üllatunud USA riigipea, kes presidenditooli istumisest alates on Iraani sagedasti sihikule võtnud, muidugi mitte kedagi.

USA pole Iraaniga ikka rahul >>

Siiski päästis ta tulevikus ees ootavatest sündmustest teatades lahti signaalraketi. Nüüd on väga oluline küsimus: kas tõesti alustavad Ameerika Ühendriigid ja Iisrael sõjalist operatsiooni Teherani vastu? Kui palju suureneb Iraani-Iisraeli pinge?

Iisrael ja Venemaa leppisid kokku

Tegelikult ei ole Trumpi Palestiina-poliitika Iraanist sõltumatu. Trumpi väimehe ja Valge Maja nõuniku Jared Kushneri ettevalmistatud Palestiina-Iisraeli rahuplaani, nn sajandi tehingu üks peamisi eesmärke on lõpetada Iraani mõju Palestiinale. Seetõttu tahavad Ameerika Ühendriigid, et Palestiina poliitikat juhiks Muhammed Dahlan, keda toetab Egiptus ja Pärsia laht.

Lisaks on ajakirjanduses taas levima hakanud teave "Araabia NATO" loomise ettevalmistustest, millega Trump kavatseb ühendada Pärsia lahe riigid võitluses Iraani vastu. Seetõttu on arusaadav, et Trumpi-Netanyahu duett suurendab märkimisväärselt survet Iraanile. Kuid see ei tähenda, et asi läheks tingimata sõjalise operatsioonini. Sellise arengu on võimeline ära hoidma Putin.

Praegu on peamine mure Iraaniga seotud tema mõjuga Süürias. Kunagi koidab päev, mil Venemaa oma sõjaväe Süüriast välja viib. Siis läheb Bashar al-Assadi nõrk administratsioon Iraani kontrolli alla. Lisaks leppisid Assad ja Teheran hiljuti kokku Süüria mereväebaasis osas ja 1. oktoobriks valmistatakse ette Latakia sadama üleandmist Iraanile. See tähendab, et Assad tagab Iraanile juurdepääsu Vahemerele.

USA armee võib terroristlike organisatsioonide nimekirja sattuda >>

Ja see ei luba ei Iisraelil ega Venemaal käed rüpes istuda ning just seetõttu läks Netanyahu vahetult enne valimisi Moskvasse. Ta ütles Putinile: "Ära muretse, ma ei luba Iraanil Süüriasse jääda," mis lekkis Vene ajakirjandusse. Teisisõnu leppisid Iisrael ja Venemaa ilmselt kokku Iraani väljaajamises Süüriast. See aga tähendab, et ka Trump selles kaudselt osaleb.

Venemaa - Iraani konkurents

Selle Venemaa sammu taga on konkurents Iraaniga. Kuigi Putin on koos Teheraniga Assadi peamine toetaja, on Iraan Venemaa piirkondlik konkurent. Putin on Assadi, st oma huve kaitses oma eesmärgid Süürias juba niigi saavutanud.

Lisaks mõistab Putin, et niikaua kui Iraan jääb Süüriasse, Venemaa ja Ameerika Ühendriikide ning Iisraeli vahelised pinged ainult kasvavad. See aga ohustab Venemaa huve. Pealegi on Iisrael viimasel ajal märkimisväärselt suurendanud rünnakute arvu Iraani positsioonidele Süürias. Selline olukord kahjustab tõsiselt al-Assadi õhukaitset. Seejuures teeb Moskvale muret ainult see, et Assad võtaks ometi kogu Süüria territooriumi oma kontrolli alla.

Sedamööda, kuidas Trump survestab Iraani, kasvab ka Teherani sõltuvus Venemaast. Seetõttu on Venemaa liidri mõju Iraanile praegu tugevam kui kunagi varem. Ja kui Putin näitab selle kasutamisel Iraanile "punast kaarti" ja vastab Iisraeli rünnakule Iraani baasidele Süürias vaikimisega, siis rahustab ta sellega Ameerika-Iisraeli rinnet.

Kui aga Putin haarab Iisraelil käest ja lubab Iraanil saada alalised baasid Süürias (nagu ka Liibanonis) ... siis võivad sündmused areneda soovimatut rada. Ühesõnaga, nüüd on kord Putini käes..

Samal teemal

Kannatus on katkenud: Venemaa ja Iraan loobusid USA dollarist
Tagid:
Süüria, Venemaa, Iraan, Iisrael, USA

Peamised teemad