17:56 06. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Välisuudised
lühendatud link
171 0 0

Sadama rentimine suurendab kahe riigi vahelist kaubanduskäivet ja aitab ühtlasi Süüria majandust elavdada.

TALLINN, 21. aprill — Sputnik. Venemaa kirjutab järgmisel nädalal alla Süüria Tartuse mereväebaasi 49-aastase rendilepingu, vaehndas RIA Novosti asepeaminister Juri Borissov ajakirjanikele pärast kohtumist president Bašar Assadiga. 

Borissovi sõnul õnnestus neil Süüria visiidi käigus kindlustada Tartuse kasutamise kokkulepe. "Me oleme selles küsimuses väga hästi edasi liikunud ja loodame, et leping sõlmitakse nädala jooksul," lisas asepeaminister, lisades, et sadamat saavad kasutada ka Venemaa ettevõtted.

Borissov lisas, et otsus vormistada Tartuse rendileping langetati valitsustevahelise komisjoni istungil 2018. aasta detsembris.

Ta väljendas ka lootust, et sadama rentimine suurendab kahe riigi vahelist kaubanduskäivet ja aitab Süüria majandust elavdada.

Mereväebaas

2016. aasta oktoobris teatas Vene kaitseministeerium oma kavatsusest luua Süüria Tartuses alaline mereväebaas. Enne seda asus seal Vene mereväe logistiline tugikeskus, mis alustas tegevust juba 1977. aastal.

Kuidas kaitsta Venemaa sõjaväebaasi Khmeimimis >>

2017. aastal sõlmisid Moskva ja Damaskus lepingu Tartuses asuva Vene materiaal-tehnilise tugikeskuse loomiseks 49 aastaks. On ette nähtud, et Tartuse sadamas võib üheaegselt asuda 11 Venemaa sõjalaeva, sealhulgas ka tuumarelvadega või tuumajõuallikatega varustatud. Kokkulepet võib automaatselt pikendada 25-aastaste perioodide kaupa.

Vene mereväebaas Süürias (Vene mereväe 720. materiaal-tehniline tugikeskus) koosneb praegu kahest 100 meetri pikkusest ujuvkaist.

Baasi valvavad mere-dessantväelaste kaks rühma. Sadamasse on kavas ehitada ka laevaremonditehas.

Khmeimimi baas

2015. aasta augustis sõlmisid Moskva ja Damaskus tähtajatu lepingu Venemaa õhujõudude paigutamiseks Süüriasse.

Süüria: me ei välista Golani kõrgustiku jõuga tagasivõtmist >>

Vene lennuväebaas asub Süüria-Araabia Vabariigi territooriumi Latakia provintsis riigi valitsuse kutsel ja paikneb Khmeimimi lennuväljal (Latakia provints), mis on koos oma infrastruktuuri ja vajaliku territooriumiga antud osapoolte kokkuleppel Venemaale tasuta kasutamiseks.

Õhujõudude grupi koosseisu määrab Venemaa kokkuleppel Süüria poolega.

Samal teemal

National Interest: S-300 on Iisraelile ohtlik
Tagid:
sõjaväebaasid, sõjaväebaas, Venemaa, Khmeimim, Tartus, Süüria

Peamised teemad