02:46 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
10810

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles, et Venemaa ei teinud Pariisi ja Berliini palvel avaldust Ukraina presidendivalimiste tunnustamata jätmise kohta 2014. aastal, sest võitjaks tulnud Pjotr Porošenko lubas riigis puhkenud konflikti kahe või kolme nädala jooksul lahendada.

TALLINN, 22. aprill — Sputnik. Vastates küsimusele, kas 2014. aasta valimisi tasus ikka tunnustada, tuletas Lavrov televisioonikanalile Zvezda antud intervjuus meelde, et pärast riigipööret sõlmiti presidendi Viktor Janukovitši ja opositsiooni vahel kokkulepe vajadusest luua rahvusliku ühtsuse valitsus, kuid tegelikult lõi opositsioon "võitjate valitsuse", koheldes kõiki teisi "võidetuina", vahendab RIA Novosti.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov
© Sputnik / Григорий Сысоев

See, nagu ka uute võimude nõudmised vähemuste, sealhulgas venekeelsete suhtes, tekitasid "väga tõsiseid probleeme" ja andsid "hoo Krimmi referendumile, kui neonatsid ähvardasid venelased sealt välja saata, püüdes ülemnõukogu hoonet jõuga vallutada" rõhutas minister.

Ka teist kokkulepet ei täidetud - Genfi deklaratsioon, mis järgnes USA, Euroopa Liidu, Venemaa Föderatsiooni ja Ukraina välisministrite kohtumisele ja mis pidanuks panema aluse Ukraina detsentraliseerimisele.

"Kõik see unustati kohe. Kui kandidaadid hakkasid presidendivalimisteks valmistuma, teatas Porošenko igal nurgal, et ta on "rahu president" ja lahendab sõjalise konflikti kahe või kolme nädala jooksul.

Seepärast palusidki lääne pealinnad - Pariis ja Berliin – meil valimisi mitte tunnustamata jätta. Ja me ei teinud seda, andes neile võimaluse," selgitas Lavrov.

Lavrov: Venezuela suhtes kasutatakse poliittehnoloogia meetodeid >>

Minister jätkas, meenutades "Normandia neliku" (Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa, Ukraina) esimest kohtumist 2014. a. juunis. "Vladimir Putini osalemine sellel kohtumisel, mida prantslased ja sakslased palusid, rõhutas meie soovi Donbassis rahu saavutada, kaitsmaks nende inimeste õigusi, kes relvastatud riigipööret kategooriliselt aktsepteerimast keeldusid.

Me lähtusime asjaolust, et Porošenko valiti eelkõige tänu tõotustele, et probleem lahendatakse rahumeelselt. Seepärast ma ei hakkaks ma seda lugu parem torkima (2014. aasta valimiste tunnustamisega - Toim.)," lisas Lavrov.

Porošenko tõestas, et ta ei ole mingi "rahupresident" ja allkirjastas Minski lepped vaid asjaolude sunnil." "Minski kokkulepete sõlmimisel ohkasid kõik kergendusega, arvates, et nüüd on rahuprotsess möödapääsmatu, eriti kuna Minski lepped on ka ÜRO Julgeolekunõukogu poolt heaks kiidetud ja rahvusvahelise õiguse jõu omandanud.

Kuid ka siin näitas Petro Porošenko märkimisväärseid võimeid vastutuse eest põiklemises ja leidis nüüd eestkostjad Ameerika administratsiooni näol, kes julgustavad teda Minski kokkulepete nõudeid ignoreerima.

Lavrov: USA on Venezuelas igasuguse häbitunde kaotanud >>

Ja eurooplased on seetõttu küllaltki rumalasse olukorda sattunud," ütles minister. 

Pühapäeval toimunud Ukraina presidendivalimiste teises voorus osalevad Porošenko ja esimese vooru ülekaalukas võitja Vladimir Zelenski.

Küsitluste kohaselt on Zelenski toetus üle 70% ukrainlastest, Porošenkol aga vaid 25%.

Valimistel ei ole vaatlejatena Venemaa kodanikke.

Moskva usub, et Kiievi keeldumine lubada Venemaa Föderatsiooni vaatlejatel valimistel seab kogu valimisprotsessi legitiimsuse kahtluse alla, nagu ka võimaluse hääletustulemusi tunnustada.

Lisaks, kuna valimisjaoskonnad Venemaal suleti, samuti keelduti Donbassi territooriumil valimisi korraldamast, ei saa 7-10 miljonit Ukraina kodanikku hääletada.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Venemaa kaitseb Sputnikut Prantsusmaa ametivõimude rünnakute eest OSCE abil
Zahharova Müncheni konverentsil: Ukraina-meelsed illusioonid on kadunud
Tagid:
presidendivalimised, presidendikandidat, Putin, Pjotr Porošenko, Sergei Lavrov, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad