14:34 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Välisuudised
lühendatud link
73 0 0

USA järjekordsed Kuuba-vastased piirangud on seotud USA võimude Venezuela valitsuse kukutamise katse nurjumisega, ütles RIA Novostile Kuuba ajaloolane Ernesto Limia. 

TALLINN, 23. aprill — Sputnik. "Need Kuuba-vastased piirangud on seotud (USA - toim.) ideega, et Venezuelast on väga lihtne jagu saada. Nad uskusid tõsimeeli, et võivad kukutada Bolivari revolutsiooni 72 tunniga oma humanitaarabi plaani ja surveavaldustega Kolumbia ja Brasiilia piiril," ütles teabeanalüüsi ekspert Limia.

Havanna
© Sputnik / Мария Плотникова

Trump ei ole kunagi varjanud, et tema käed sügelevad vasakpoolsele Havannale hoobi andmise järele, sest too toetab Caracast. Ja kuna Venezuelaga ei tule Valgel Majal midagi välja, siis ei tule ka Kuubaga.

Eelmisel nädalal teatas riigisekretär Mike Pompeo, et alates 2. maist ei lükka Ameerika Ühendriigid enam edasi 1996. aasta Helms-Burtoni seaduse rakendamist, millega laiendatakse majanduspiiranguid mitte ainult Kuubale, vaid ka välismaa, sealhulgas USA kodanike poolt pärast revolutsiooni ära võetud varade majandamisega tegelevatele ettevõtetele, mis riigiga koostööd teevad.

Kõik USA presidendid on selle seaduse rakendamist järjekindlalt edasi lükanud Kuubaga majandussuhteid omavate riikide vastuseisu tõttu. Hiljem ütles USA presidendi julgeolekunõunik John Bolton, et USA kehtestas sanktsioonid viie organisatsiooni suhtes, mis väidetavalt olid seotud Kuuba luureteenistusega, eelkõige lennuettevõttega Aerogaviota, mille omanikuks on Kuuba sõjaväelased."

Havannat tabanud tornaados hukkus neli inimest, umbes 200 sai vigastadа >>

Limia võrdles praegust olukorda 58 aastat tagasi Kuubal toimunud sündmustega, kui kasutati sama strateegiat, mida nüüd Venezuela vastu. See käib muuhulgas ka "ajutise presidendi" nimetamise kohta.

Obama lõpetas kauase "avatud ukse" poliitika Kuuba sisserändajatele >>

"Nad lõid Guaido (Venezuela Rahvusassamblee juht Juan Guaido, kes kuulutas end ebaseaduslikult riigi presidendiks), kes meenutab José Miro Cardona't 1961. aasta Kuubal, kui toimus sissetung Sigade lahes," ütles ajaloolane. Ta lisas, et "Kuuba revolutsioonil oli samuti "ajutine president".

"José Miro Cardona oli (samasugune) Juan Guaido, kelle USA Luure keskagentuur CIA tookord lõi (1961)," ütles Limia. Ta märkis, et sel ajal olid Ameerika Ühendriikidel kõik võimalused, "puudu oli vaid väike detail, mida oleks tulnud arvestada - rahvast."

"Sama juhtus (USA-ga toim.) nüüd, Venezuelas ... kus inimesed tulid tänavatele ja sõjavägi ei demoraliseerunud. Tookord ründasid nad Kuubat, kus 87% inimestest oli just uue põhiseaduse vastu võtnud," ütles Limia.

Tema arvates on kõik, mida USA Kuuba suhtes teeb, kooskõlas Trumpi administratsiooni käitumisliiniga. Ta lisas, et Washington jätkab riigile surve avaldamist. Limia sõnul tahavad Ameerika Ühendriigid "saavutada enamat" ja Kuuba "lisatakse jälle terrorismi toetavate riikide nimekirja."

Samal teemal

Havanna apokalüpsis: Kuubal möllanud tornaado tagajärjed
Venemaa paigutab Kuubale luuresatelliitide andmesidejaama
Tagid:
Havanna, sanktsioonid, USA, Kuuba

Peamised teemad