12:50 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Välisuudised
lühendatud link
64 0 0

Venemaa Föderatsiooninõukogu kiitis heaks runeti (Venemaal toimiv interneti osa – toim.) seaduse, mille eesmärk on kaitsta interneti stabiilset toimimist Venemaal, kui välismaalt peaks seda ohustatama.

TALLINN, 23. aprill — Sputnik. Eelkõige nähakse dokumendiga ette Roskomnadzori (Venemaal side ja meedia üle järelevalvet teostav komitee – Toim.) poolt üldkasutatava telekommunikatsioonivõrgu järelevalve ja haldamise keskuse loomine, mis tagab telekommunikatsiooniteenuste kättesaadavuse ja toimimise Venemaal mistahes "erakorralises" olukorras ning koordineerib operaatorite käitumist sellistes olukordades, vahebdab RIA Novosti. 

Seadus jõustub käesoleva aasta novembris, välja arvatud teabe krüptograafilist kaitset ja riiklikku domeeninimede süsteemi reguleerivad sätted, mis jõustuvad 1. jaanuaril 2021. aastal. Dokumendi allkirjastab president.

Seaduse kohaselt kaitstakse täiendava krüpteerimisega riigiasutuste ja riigile kuuluvate ettevõtete internetis paiknev teave ning telekommunikatsioonioperaatorid vabastatakse kohustusest piirata juurdepääsu keelatud andmetega saitidele, kui nad paigaldavad vastavad tehnilised seadmed.

Samal ajal on Roskomnadzor kohustatud reageerima telekommunikatsioonioperaatorite teadetele häiretest võrguteenustes, kui need tõrked on tingitud häiretevastaste tehniliste vahendite tööst. Seadus ei laiene internetiga mitteühendatud siseriiklikele võrkudele.

Yana Toom vastuvõetud autoriõiguste kaitse direktiivist: filternet on sündinud >>

Andmevõrkude toimimise ohtude vastaste tehniliste vahendite paigaldamise, kasutamise ja moderniseerimise korra kehtestab Venemaa valitsus. Seaduse kohaselt kiidab Venemaa digitaalse arengu, side ja massikommunikatsiooni ministeerium kooskõlastatult FSB-ga heaks andmevõrkude toimimise tagamise nõuded.

Roskomnadzori ülesandeks on koordineerida stabiilse, turvalise ja tervikliku internetiteenuse pakkumist Venemaa territooriumil. Domeeninimede riikliku süsteemi loomise ja kasutamise korra määrab samuti Roskomnadzor pärast runeti ohutuse seaduse jõustumist. 

Varem märkis Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko, et seaduse eesmärk ei ole sugugi mitte Venemaad isoleerida.

Tema sõnul on meie riigi eraldamine maailmast "mõttetu ja võimatu", vastupidi, runeti seadus on mõeldud selleks, et takistada Venemaa lahtiühendamist digitaalsetest tehnoloogiatest ja ülemaailmsest võrgust.

Snowden rääkis Süüria lahtiühendamisest internetist 2012. aastal

Endine USA luureametnik Edward Snowden väidab, et USA Rahvusliku julgeoleku agentuur NSA osales 2012. aasta novembris Süüria lahtiühendamises internetist, mistõttu kogu riigil ei olnud kahe päeva jooksul internetile juurdepääsu, ütles Föderatsiooninõukogu komisjoni esimees Andrei Klišas RIA Novostile. 

Эдвард Джозеф Сноуден
© AP Photo / Uncredited
Endine USA luureametnik Edward Snowden

Senatis vastuvõetud seaduse eesmärk on võtta Washingtonilt võimalus teha sama Venemaaga, kaitsta interneti stabiilset toimimist Venemaal, kui selle toimimisele peaks tekkima oht välismaalt. 

Küberdiktatuuri kehtestamine: nüüdsest võib igaüht karistada >>

"Edward Snowdeni esitatud teabe kohaselt osalesid Süüria interneti-ühenduse katkestamisel USA esindajad, see toimus 29. novembril 2012. Enam kui kaks päeva puudus kogu riigil internetiühendus.

Selle põhjustas USA NSA tegevus, mis kasutas suurima riikliku telekommunikatsioonioperaatori marsruutimisseadmetesse lisatud pahavara. Tema sõnul on see fakt üheks näiteks välisriikide sekkumisest riikide domeenitsoonidesse ja rünnakust kübertaristu vastu, mida viivad läbi Ameerika Ühendriigid ja tema kontrolli all olevad suured IT-ettevõtted. Niisugube praktika tingibki vajaduse võtta Venemaa Föderatsioonis vastu võrguteenuse stabiilset toimimist käsitlev seadus.

Samuti märkis senaator, et Ameerika Ühendriikides kehtivad seadused, mille eesmärk on võidelda piraatluse vastu ja USA firmade autoriõiguste kaitse eest internetis (SOPA, PIPA) ja laiendada USA jurisdiktsiooni võrgukeskkonnas ka väljapoole Ameerika Ühendriike.

Vinton Cerf - Interneti isa
© Sputnik / Владимир Трефилов

"Nende seaduste raames tegid USA kohtud lahendeid IP-aadresside ja domeeninimede arestimise kohta nende omanikelt, olenemata omanike jurisdiktsioonist. Sellekohased määrused saadeti USA jurisdiktsiooni all olevatele PTI (IANA) egiidi all tegutsevatele piirkondlikele Interneti-registritele," ütles ta.

Klišase sõnul on USA sekkumise näideteks välisriikide domeenivööndites ka USA menetluses olevad õigusaktide eelnõud "Piraatlusevastasest võitluses internetis" ja "IP-aadresside kaitsmisest", mis näevad ette õiguslikud alused domeeninimede ja IP-aadresside äravõtmiseks Ameerika Ühendriikide poolt.

Lõpuks tuletas Föderatsiooninõukogu komitee juhataja meelde, et 2018. aasta juunis blokeeris Ameerika firma GeoTrust Venema Ühiskondliku koja (v.k. Общественная палата – toim.) SSL-sertifikaadi põhjendusega: "Kahjuks nõuavad Ameerika Ühendriikide kehtestatud sanktsioonid, et me tühistaksime teie *.oprf.ru sertifikaadi, sest teie organisatsioon on seotud Donetski Rahvavabariigiga, mis kuulub Välisvarade kontrolli büroo (OFAC) sanktsioonide alla."

"Kuidas on Venemaa Ühiskondlik Koda seotud Donetski Rahvavabariigiga, ettevõtte täpsustama ei vaevunud," ütles Klišas.

Samal teemal

Küberväejuhatuse ajateenijad võitsid Garage48 häkatonil teise koha
Tagid:
küberväejuhatus, küberkoostöö, küberjulgeolek, kübermaailm, küberkaitse, küberruum, küberrisk, kübersõda, küberoht, internet, USA, Venemaa

Peamised teemad