06:20 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
130 0 0

Alles paar nädalat tagasi kinnitati Läänes, et Kiiev liigub kiiresti demokraatia suunas, kuid nüüd on retoorika muutunud - USAs ja ELis märgitakse, et Zelenski võitis valimised laiaulatusliku korruptsiooni ja üldise vaesumise foonil.

TALLINN, 25. aprill — Sputnik. Euroopa poliitikud, kes varem aktiivselt Petro Porošenkot toetasid, kutsuvad nüüd üksteise võidu Ukraina uut presidenti Volodõmõr Zelenskit oma riiki ametlikule visiidile, vahendab RIA Novosti

Tulge külla

"Briti peaminister Theresa May kutsus värsket presidenti Zelenskit esimesel võimalusel Ühendkuningriiki külastama ja mõlemad poliitikud nõustusid tihedate sidemete säilitamisega," teatab Briti valitsuse veebileht.

Veidi varem ütlesid sama Saksamaa kantsler Angela Merkel ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg. Saksamaa valitsusjuht kutsus Zelenskit Berliini ja Põhja-Atlandi liidu liider organisatsiooni peakorterisse. Vaid nädal aega varem oli sellist külalislahkust raske ette kujutada.

Tundus, et Euroopa juhid toetasid valimistel Ukraina praegust presidenti Petro Porošenkot. Veidi enne valimisi lendas Porošenko Euroopasse, kus pidada ühe päeva jooksul läbirääkimisi nii Prantsuse presidendi kui Saksamaa kantsleriga. Teised EL liidrid andsid samuti mõista, et soovivad näha Ukraina tulevase presidendina Porošenkot.

20. märtsil külastas ta taas üsna ootamatult Brüsselit. Ametlikku põhjust ei teatatud – kavas oli vaid õhtusöök Euroopa Ülemkogu juhi Donald Tuskiga. Hiljem selgus, et Ukraina presidendiga kohtusid korraga kolm EL tippametnikku - Tuskiga liitusid Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Euroopa Parlamendi juhataja Antonio Tajani. 

Isegi tippkohtumistele ilmuvad need poliitikad harva üheskoos. Kogu selle aja jooksul võtsid Zelenski vastu ainult Prantsusmaa president, Saksamaa valitsusjuht tundmatu poliitikuga kohtuma ei hakanud.

Kandidaadi enda kohta ei öelnud Euroopa liidrid midagi - seda tegi nende eest meedia. Praktiliselt iga väljaanne kirjutas sellest teatava irooniaga. Rõhutati, et Ukraina poliitik on näitleja, tal puudub poliitiline kogemus ja ta käitub "ebarealistlikke lubadusi" jagades nagu populist.

Kuid ühisavaldused, käepigistused ja fotod koos Lääne juhtidega Porošenkot ei aidanud - ta sai kõigest 22,45 protsenti häältest, samas kui Zelenski - 73,22 protsenti, millega purustas riigi ajaloolise rekordi.

Suhtumine muutus

Viis aastat Porošenkot toetanud Lääne poliitikud rõhutades aktiivselt "Ukraina edusamme demokraatlikke reformide elluviimisel." See kõlas eriti valjult suurtel kohtumistel, näiteks Müncheni Euroopa julgeoleku- ja koostöökonverentsil.

Viimase kahe aasta jooksul hakkas olukord aga muutuma. Tundus, et Läänes hakatakse Porošenkost väsima. Kuluaarides väljendati rahulolematust nii presidendi kui Kiievi loidusega lubatud reformide elluviimisel.

Riigiduuma pakkus vahetada Ukraina meremehed Porošenko vastu >>

Heakskiitev toon Ukraina liidri ja tema algatuste suhtes oli iseloomulik ka enamikule Lääne ajakirjandusest. Kuid seda vaid hetkeni, kui Zelenski valimisvõidust teada saadi. Siis hakati kirjutama, et kandidaat võitis vaid "Ukraina sattumise tõttu altkäemaksude ja vaesuse sohu."

"Valijad näitasid, et nad on väga mures korruptsiooni ja vaesuse ohu pärast," kirjutas The New York Times. "Tal võitis valijate pettumuse tõttu Porošenkos, kes tuli võimule viis aastat tagasi Maidani sündmuste järel. Kondiitriettevõtjast miljardär lubas ukrainlastele, et nad "hakkavad elama uutmoodi," märgib The Guardian.

Samas vaimus kirjutab ka Saksa ajaleht Die Zeit: "Zelenski valimine presidendiks on midagi enamat kui lihtsalt tõeks saanud telemuinasjutt. Karismaatilise näitleja valimine näitab, et see on oluline samm Ukraina demokratiseerimises. Eikusagilt tulnud korrumpeerunud eliiti mittekuulunud kandidaat sai 73 protsenti häältest ja see on parim tulemus."

Prantsuse Le Monde ajakirjanikud nõustuvad kolleegidega: "Ukrainlased on otsustanud hüpata tundmatusse, selle asemel, et jätta võimule poliitiline klass, mis on aastaid oluliste väljakutsetega silmitsi seistes tegevusetusega end häbistanud."

Süddeutsche Zeitung oli veelgi kriitilisem: "Ukraina korruptsioon ületas Maidani-eelse taseme. See on levinud sõjaväes, luures, valitsuses ja presidendi aparaadis."

Ajakirjanikud tegid Kiievis ja Odessa oma uurimise ja jõudsid järeldusele, et riigieelarve kaotab korruptsiooni tõttu tollis igal aastal umbes 4,8 miljardit dollarit. "Seda on rohkem kui viiendik eelarvetuludest," kirjutasid autorid, märkides, et Kiiev ei ole üldise korruptsiooni küsimustes edusamme teinud.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Ekspert selgitas Porošenko valimiskaotuse põhjuseid
Tagid:
Ameerika Ühendriigid, Ameerika, Euroopa Liit, Ukraina

Peamised teemad