14:45 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
Putini ja Kimi kohtumine Vladivostokis (5)
7310

Korea RDV riigipea võttis aasta tagasi vastu Venemaa presidendi küllakutse, kuid kohtuda siiski ei õnnestunud. Nüüd siis lõpuks saabus Kim Chŏng-un Venemaale Russki saarele. Nad kohtusid Vladimir Putiniga esimest korda ja leidsid kohe ühise keele. Russki saarelt — raadio Sputnik vaatleja Maria Baljabina.

Vladimir Putin, kes saabus Vladivostokki otselennuga Tšitaast ja jõudis Russki saarele helikopteriga, hilines poole tunni jagu. Veel poole tunni võrra jäi hiljaks Kim Chŏng-un. Vestlust alustati juba ukselävel – tänati teineteist selle eest, et ometigi õnnestus kohtuda.

Küllakutse sai üle aasta tagasi vastu võetud, kuid ikka ei õnnestunud kuidagi aega kooskõlastada, edastab raadio Sputnik vaatleja Maria Baljabina.

Kim Chŏng-un tänas Vladimir Putinit mitu korda selle eest, et too oli niivõrd pika teekonna Moskvast ette võtnud.

Visiiti hoiti viimse hetkeni Põhja-Korea palvel saladuses (samas palus Pyongyang pärast läbirääkimisi Moskval sellest teavitada Ameerika Ühendriikide osapoolt). Sellest hoolimata oli mingi info siiski läbi tilkunud ja sündmusele jõudsid end akrediteerida 300 ajakirjanikku erinevatest riikidest. Põhja-Koreast oli neid kõigest kaheksa.

Putin kommenteeris USA ja Korea RDV läbirääkimisi>>

Delegatsioon oli samuti üsna väiksearvuline. Laiendatud kõnelustel, mis toimusid pärast silmast silma kohtumist, istus Venemaa presidendi ja ministrite vastas kõigest neli inimest, kaasa arvatud Põhja-Korea riigipea ise ja tema tõlk.

Sellegipoolest õnnestus sääraseski koosluses asjalikult juttu ajada. Ja seda kavandatud ajast kauemgi. Arutati midagi nii uksel terekätt andes kui silmast silma kui lõunalaua taga kui ka hüvasti jättes.

Põhja-Korea riigipea Kim Jong-un saabus Venemaale.
пресс-служба администрации Приморского края

Vladimir Putin ütles kohtumise kokkuvõttena, et Kim Chŏng-un on avatud meelega huvitav vestluspartner, kes mõistab vabalt arutleda.

Tähelepanu keskmes oli muidugi Korea poolsaare tuumadesarmeerimine. Vladimir Putin märkis, et selleks tuleb tõsta usalduse taset. Ja kõik oleks võinud juba 2005. aastal laheneda, kui USA ise poleks tema enesega sõlmitud lepinguid muutma hakanud ja Korea RDV neist taganema sundinud.

Arutati ka kahepoolseid suhteid. Tavaliselt raporteeritakse sedasorti kohtumistel kaubakäibe kasvust, kuid sedapuhku on tegemist tolle harvaesineva juhtumiga, mil see on langenud – rahvusvaheliste sanktsioonide tõttu.

Putini ja Kimi kohtumine Vladivostokis>>

Vaevalt küll selle kohtumise tulemusena saab mingisuguseid konkreetseid lahendusi oodata, kuid tähtis on juba suhete suundumus ise. Kim Chŏng-un rõhutas korduvalt, et ta kohtus vene sõpradega, ja nimetas Venemaad sõbralikuks suureks naabriks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Putini ja Kimi kohtumine Vladivostokis (5)
Tagid:
Vladivostok, Kim Chŏng-un, Korea Rahvademokraatlik Vabariik, Vladimir Putin

Peamised teemad