22:03 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
118 0 0

Erinevad pea- ja seljaaju vähi vormid on võrreldes rinna-, eesnäärme- või soolevähiga suhteliselt haruldased, kuid peaaegu kõik nad on väga agressiivsed ja inimestele ohtlikud.

TALLINN, 28. aprill — Sputnik. Venemaa ja Rootsi teadlased on leidnud "McCaini vähi" - glioblastoomi (GBM – Glioblastoma multiforme - agressiivseim ja levinuim primaarne ajukasvaja – toim.) rakkudes mitmeid valke, mille ebanormaalne toime paneb vähirakud kiiresti paljunema. Nende molekulide blokeerimine võimaldaks kasvaja arengut potentsiaalselt peatada, vahendab RIA Novosti  ajakirja Oncology Reports. 

"Nende valkude mahasurumine suurendab kasvaja ümbruses uute veresoonte tekkimise takistamisele suunatud ravi efektiivsust. See on kaasaegse glioblastoomiaravi lahutamatu osa. Meie uurimistulemusi võidakse kliinilises praktikas rakendada juba lähitulevikus," ütleb Igor Brjuhhovetski Kaug-Ida föderaalsest ülikoolist.

Sellise vähi puhul on kemoteraapia kasutamise enamasti raskendatuid ja kirurgilise sekkumise võimatuse tõttu järgneb patsiendi kiire surm. Ajuvähk tabab kõige sagedamini väikelapsi, mitte täiskasvanuid ja vastsündinute vähksurmast põhjustab glioblastoom 15%.

Seni polnud teada, kuidas nende kasvajate teket takistada, ilma et see ei põhjustaks samal ajal ka tervete ajurakkude massilist hukkumist. Suhteliselt hiljuti aga avastasid teadlased, et angervaks ja mõned teised taimed sisaldavad aineid, mis võivad seda vähki pärssida. 

Роботизированная система укладки пациента в Ставропольском краевом онкологическом диспансере.
© Sputnik / Денис Абрамов
Onkoloogilised uuringud Venemaal

Projekti "5-100" pressiteenistuse teatel puutuvad glioblastoomiga võitlevad arstid ja patsiendid kokku suure probleemiga, et see vähivorm ei ole mitte ainult väga vastupidav kemoteraapiale, vaid ka areneb väga kiiresti. Reeglina elab ainult iga neljas patsient alates haiguse diagnoosimisest kauem kui kaks aastat.

Viie riigi onkoloogid arutasid vähiravi meetodite üle >>

Brjuhhovetski ja tema kolleegid selgitasid kõige ohtlikumaid ja ravimatuid kasvajaid tekitavate "mässama hakanud" ajutüvirakkude käitumist uurides välja, kuidas kasvaja arengut aeglustada. Nende kasvajate eellaste ja normaalsete tüvirakkude reprodutseerimist juhib Wnt-geenide ahel.

Врачи изучают рентгеновский снимок в Ставропольском краевом онкологическом диспансере.
© Sputnik / Денис Абрамов
Stavropoli krai onkoloogiadispanser

Teadlasi on juba ammu huvitanud, kas nende toime glioblastoomi moodustumise ajal muutub, ja kui jah, siis millised muutused vähirakud kemoteraapia vastu resistentseks muudavad.

Saksa onkoloog nimetas parima viisi vähktõvest hoidumiseks >>

Sellele küsimusele vastamiseks kasvatasid Venemaa ja Rootsi bioloogid glioblastoomirakkude kultuuri, eraldasid sellest tüvirakud ja tegid kromatograafide ja massispektromeetrite abil omamoodi "valkude loenduse".

Võrreldes saadud andmeid terve ajukoe ja teiste kasvajate rakkudega, avastasid teadlased, mille poolest erinevad rakutüübid üksteisest erinevad.

Selgus, et need erinevused olid üsna olulised - vähi tüvirakkudes on enamasti umbes kuussada valku, millest umbes sada olid erinevates signaalahelates. Enam kui tosinat neist, mille kontsentratsioon tüvirakkudes oli mitu korda suurem, seostati Wnt-ahela tööga.

Nende hulgas on geenid ja nendega seotud valgud CTNNB1, Daam1, Rac2 ja RhoA, samuti teised ensüümid ja signaalimolekulid, mis ei ole tüvirakkude kasvuga otseselt seotud, kuid mõjutavad kasvaja arengut.

Kas on olemas nakkuslikke vähivorme >>

Nende valkude pärssimine võib bioloogide arvates oluliselt vähendada glioblastoomide resistentsust kemoteraapiale või kiirgusele, samuti ravimitele, mis DNA parandamist häirivad. See pikendab ühtlasi patsientide eluiga ja muudab need protseduurid tervetele ajurakkudele vähemohtlikuks.

Samal teemal

Suri paadunud russofoobist USA senaator John McCain
Läti teadlased avastasid viiruse, mis suudab vähktõvest jagu saada
Tagid:
vähihaigused, vähiravim, meditsiinitehnika, meditsiiniülikool, meditsiin, Venemaa

Peamised teemad