15:56 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
13420

USA tuumaarsenal vananeb kiiresti ja tuumatriaadi uuendamiseks kulub aastakümneid ning määratul hulgal raha. Seetõttu eelistaks Washington tuumarelvadest üldse loobuda.

TALLINN, 1. mai — Sputnik. USA-s on umbes 3,8 tuhat tuumalõhkepead, millest 1750 on paigaldatud ballistilistele rakettidele ja strateegilistele pommitajatele ning 2050 asuvad reservis. Sellekohane info ilmus Aatomiuuringute teadlaste Bülletääni (The Bulletin of the Atomic Scientists) avaldatud uuringus, vahendab RIA Novosti.

Teadlased hindavad, et mandritevahelistesse ballistilistesse rakettidesse on paigutatud 1300 lõhkepead, 300 tuumapommi on ette nähtud Ameerika strateegilistele pommitajatele ja veel 150 hoiustatakse Euroopas asuvates NATO baasides.

Lisaks on umbes 2400 vananenud lõhkepead häirevalmidusest eemaldatud, need kavatsetakse utiliseerida aastaks 2030.

Strateegiliste ründerelvade edasise vähendamise ja piiramise lepingu (START) alusel, mille Venemaa ja USA 2010. aastal allkirjastasid, pidanuks kumbki pool oma tuumarelvastust vähendama nii, et seitsme aasta järel ei ületaks nende arsenal 700 mandritevahelist ballistilist raketti, allveelaevadel asuvat ballistilist raketti ja raskepommitajat, samuti 1550 lõhkepead ja 800 häirevalmiduses või hoiustatud stardiseadeldist.

Stoltenberg: NATO ei taha Euroopasse rohkem tuumarelvi >>

Eelmisel nädalal tegi USA president Donald Trump üleskutse tuumarelvadest loobumiseks, öeldes, et seda peaksid tegema nii USA, Venemaa kui ka Hiina.

Miks on Trumpil tarvis INF lepingust välja astuda >>

Vene välisministeerium tervitas seda avaldust, väljendades valmisolekut eelpoolmainitud ettepanekut analüüsida, kui ta idee staadiumist kaugemale peaks arenema.

ÜRO ettepanek tuumarelvastusest loobuda on utoopia >>

Vene pool on väljendanud seisukohta, et aastal 2020 lõppeva START leppe pikendamine ja laiendamine peaks toimuma juba kõikide tuumariikide osalusel – kaasa arvatud Suurbritannia, Prantsusmaa, Iisrael, Pakistan ja India.

Samal teemal

Business Insider: Venemaa kohtupäeva-torpeedode tõeline eesmärk
Ameerika tuumarelva ümberpaigutamine Türgist Rumeeniasse: esimesed järeldused
Tagid:
START-3, tuumarelvastus, tuumarelv, NATO, Donald Trump, USA

Peamised teemad