16:50 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Välisuudised
lühendatud link
177533

Prantsuse politoloog Nicolas Charras kommenteeris riigipea Emmanuel Macroni avaldust Schengeni ala reorganiseerimise vajaduse kohta.

TALLINN, 1. mai — Sputnik. Hiljutisel avalikul esinemisel teatas Prantsuse president Emmanuel Macron, et Schengeni leping ei tööta enam, seega tuleb see uuesti läbi vaadata ja jätta sellest välja mitmed riigid, kes ei suuda tagada ühiseid piire või kes ei taha sisserändajate jagamisel osaleda, vahendab RIA Novosti.

"Rahvused püsivad muu hulgas ka tänu oma piiridele. Ma usun igati avatud patriotismi, Prantsuse riiki, mis rahvusvahelisel areenil särab. Kuid selleks, et olla avatud, peavad meil olema piirid."

"Et kedagi vastu võtta, peab meil olema kodu. See tähendab, et me vajame piire, vajame reegleid," ütles ta.

Macroni arvates on vajalik migratsioonipoliitika täielik ümbervaatamine. Ta ei välistanud, et riigid, kes ei soovi ise Schengeni tsoonist lahkuda, võivad end siiski sellest väljastpoolt leida.

Brüssel kavatseb Eestil elamislubade "müümise" ära keelata >>

Oma avaldusega tunnistas Macron tegelikult, et Balti riikide ja Visegradi grupi (Poola, Slovakkia, Tšehhi ja Ungari - Toim.) kaasamine Schengeni tsooni oli viga, kinnitas Nicolas Charras.

"Tegelikult tunnistas Macron, et Balti riike ja Poolat, nagu ülejäänud Visegradi rühma, ei oleks pidanud Schengenisse lisama, sest need on konservatiivsed riigid ja nende patriotism ei ole avatud piiride poliitikaga kooskõlas," lisas analüütik.

Charrasi arvates on Macroni avaldus Schengeni territooriumi vähendamise kohta "vastuolus tema senise ülemaailmse liberaalse poliitikaga ja tähistab rahvuste rolli taastumist rahvusvahelisel areenil."

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, pöördus Prantsuse president varemgi oma rahva ja kõigi eurooplaste poole emotsionaalsete, kuid küllaltki ebamääraste üleskutsetega.

Nii esitas ta käesoleva aasta märtsis Euroopa Liidu riikide elanikele plaani Euroopat "uuendada", Euroopalikke väärtusi kaitsta ja kriisile vastu seista.

Prantsuse riigipea ei nimetanud Euroopa ühtsuse "peamisi vaenlasi", kuid ütles, et ilma Euroopa Liiduta ei suuda ükski maailmaosa riik suurriikide "agressiivsetele strateegiatele" vastu seista ega "digitaalsete hiiglaste" ees suveräänsust säilitada.

Prantsuse minister: Pariis ei ole USA alluvuses >>

Prantsuse president tegi ettepanekud luua üleeuroopaline siseministeerium, ühtne piiri- ja migratsiooniamet, valmistada ette ja allkirjastada kaitse- ja julgeolekukokkulepe, sealhulgas kollektiivkaitse kohustus agressiooni korral, suurendada sõjalisi kulutusi, teha koostööd NATOga ja moodustada koos Ühendkuningriigiga Euroopa Julgeolekunõukogu.

Samal teemal

München: miks võeti "uuenenud maailma liidrit" vastu surmavaikuses
Tagid:
migratsioonikokkulepe, migratsioonipoliitika, migratsioonikriis, migratsioon, Schengen, Visegradi grupp, Eesti, Baltimaad, Emmanuel Macron

Peamised teemad