00:10 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Välisuudised
lühendatud link
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)
15120

Saabus ametlik kinnitus, et Suure Isamaasõja võidu aastapäeva tähistamine toimub lääne- kui ka G-20 riikide presidentide ja valitsusjuhtide ning SRÜ liikmesmaade presidentide ja valitsusjuhtide osaluseta.

TALLINN, 1. mai — Sputnik. Venemaa Föderatsiooni presidendi administratsioon ei saatnud ühelegi maailma juhile ega riigipeale 9. mail toimuvale võidupäeva paraadile kutset, nii et nende kohaletulekut külalistena ei ole oodata. 

Sellest teatas RIA Novostile Venemaa Föderatsiooni presidendi pressisekretär Dmitri Peskovi.

"Ei," ütles Peskov, vastuseks küsimusele, kas 9. mail on Moskvas ka välisriigipeade saabumist oodata.

Seega kinnitati ametlikult, et Suure Isamaasõja võidu 74. aastapäeva tähistamine toimub nii lääneriikide kui ka G20 riikide presidentide ja valitsusjuhtide osaulseta.

Ka ei ole kutsutud Sõltumatute Riikide Ühenduse (CIS) liikmesmaade ja kollektiivse julgeoleku lepingu organisatsiooni (CSTO) riigipäid.

Nagu Sputnik Eesti juba teatas, olid 9. mail 2018 Võidupüha paraadil välisriikide juhtidest kohal Moldova Vabariigi president Igor Dodon ja Kasahstani president Nursultan Nazarbajev. 

© Ruptly
Surematu polgu marss

Valgevene president Aleksandr Lukašenko osales 9. mail mälestusmarsil "Valgevene mäletab!", mis asendas traditsioonilist veteranide rongkäiku.

Armeenia, Aserbaidžaani ja Kõrgõzstani presidendid osalesid oma riikide pealinnades toimuvail võidupäeva tähistamise sündmustel.

Tankide toetamiseks mõeldud lahingumasin Terminator-2
© Sputnik / Павел Герасимов

On teatatud, et 9. mail 2019 sõidab Moskva Punaselt väljakult üle 130 ratas- ja roomiksõidukit, kusjuures paraadi õhujõudude poolel esitletakse on 74 lennukit. 

Paraadil osaleva isikkooseisus suurus on üle 13 600 sõjaväelase.

Nendest kuulub mehhaniseeritud kolonni juurde rohkem kui 400 inimest, õhusõidukeid aga juhib üle 170 piloodi.

Iga aasta 9. mail tähistatakse Punaarmee ja Nõukogude rahva Võidupüha natsi-Saksamaa üle 1941.–1945. aastal. Sel päeval 1945. aastal jõustus Saksamaa tingimusteta kapitulatsiooni akt.

Teema:
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)

Samal teemal

Lennukite õhuparaad on osa Moskva võiduparaadist
Tagid:
9. mai, Teine maailmasõda, Suur Isamaasõda, sõjaväeparaad, Võiduparaad, paraad, Moskva

Peamised teemad