01:56 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
10511

Venemaa seisukohalt on Washingtoni sekkumine suveräänse riigi siseasjadesse ning tema riigipea ähvardamine rahvusvahelise õiguse tõsine rikkumine.

TALLINN, 2. mai — Sputnik. Donald Trump ei avalda soovi veel ühe sõjalise operatsiooni alustamiseks Venezuelas, kuigi tema riiklik julgeolekunõunik John Bolton nõuab riigilt agressiivsemat poliitikat, vahendas RIA Novosti Washington Posti.

Nagu mitmed ameerika liidri endised ja praegused assistendid väljaandele teatasid, ei näita Trump Venezuelasse tungimiseks erilist tahet.

Ajalehtede allikate kohaselt teatab USA president aeg-ajalt, et "Bolton tahab teda sõda tõmmata."

Ka kaks nõunikku märkisid, et Venezuela ründamise teema tõstatamise korral eelistab Trump viia jutu Florida poliitilistele sündmustele või oma golfiklubile. Mõlemad nentisid, et president ei luba Venezuelas "sõjaliste operatsioonide käivitamist."

Maduro esines järjekordse riigipöördekatse järel esmakordselt>>

Kuid ajalehe allikate kohaselt andis Trump Boltonile Venezuela vallas "laiad volitused". Samal ajal õnnestus Boltonil oma "agressiivse poliitikaga" Caracase suhtes tekitada pahameelt nii Valge Maja sees, kui ka väljaspool seda.

Näiteks katkestasid Boltoni assistendid möödunud nädalal mitmel korral Venezuela olukorrast ettekannet teinud USA õhujõudude kindral Paul Selvat, nõudes talt ainult sõjalisi lahendusi.

Venemaa välisminister Sergei Lavrovil oli USA välisministri Michael Pompeoga telefonivestlus. Sellest teatati Venemaa välisministeeriumi veebilehel.

Polnud Pence' igi väärt. Ühendriikide asepresident kõlistas ÜROs nominaali>>

Pooled arutasid olukorda Venezuelas, kus Ameerika Ühendriikide toetatud opositsioon riigipöördekatse korraldas.

"Vene poolelt rõhutati, et Washingtoni sekkumine suveräänse riigi siseasjadesse ning tema riigipea ähvardamine on rahvusvahelise õiguse tõsine rikkumine. Lisati, et agressiivsete sammude jätkamine toob kaasa kõige tõsisemaid tagajärgi," öeldakse avalduses.

Maduro poolehoidjate meeleavaldus Caracasis
© Sputnik / Эва Мари Ускатеги

Olukorra teravnemine Venezuelas

Teisipäeval, 30. aprillil sooritas opositsioon Venezuelas riigipöördekatse. Juan Guaido, kes end ebaseaduslikult riigipeaks tunnistas kogus oma toetajad Caracases asuva Carlota sõjaväebaasi ette.

Guaido kutsus inimesi tänavatele tulema, lubades neile sõjaväelaste laialdast toetust.

Ta teatas, et alanud on operatsiooni "Vabadus" lõppfaas, mis peaks kulmineeruma õigusjärgsete võimude kukutamisega.

Ameerika poliitikud veensid avalikult Venezuela sõjaväelasi Guaido poolele üle minema. Washington viitas ka sõjalise sissetungi võimalusele.

Ameerika Ühendriikide presidendi nõunik John Bolton ütles, et "kõik variandid on laual."

Parlamendi spiiker Juan Guaido
© Sputnik / Марко Бельо

USA Riigidepartemang hinnast, mida Venemaal tuleb Venezuela toetamise eest maksta>>

Kuid USA kihutustööle vaatamata ei reetnud kaitsejõud Madurot. Venezuela kaitseminister Vladimir Padrino ütles, et riigi relvajõud on valmis seaduslikku korda ja rahumeelset elu kaitsma.

Riigipöördekatset kritiseeris ka Riigikohtu esimees Michel Moreno.

Riigipöördekatse Venezuelas>>

Riigi valitsus teatas peagi riigipöördekatse läbikukkumisest. President Nicolas Maduro käskis teisipäevase sündmuse tagamaid põhjalikult uurida.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Tagid:
USA, Nicolás Maduro, Sergei Lavrov, John Bolton, Venezuela

Peamised teemad