18:14 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
70 0 0

Saksa ajalehe Frankfurter Allgemeine ajakirjanik Lorenz Hemicker kahtleb USA võimaluses kasutada lennukikandjat, mille Washington Iraani rannikule saata otsustas oma ähvaruste täideviijana.

TALLINN, 8. mai — Sputnik. Plaanidest saata lennukikandja "Abraham Lincoln" koos oma lennukipargiga Pärsia lahele kõneles USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton, vahendab RIA Novosti osundusega ajaehele Frankfurter Allgemeine.

Tema sõnul saadab Washington sellisel viisil "Iraani režiimile selge ja eksimatu signaali, et vastuseks mistahes rünnakule Ameerika Ühendriikide või meie liitlaste huvide vastu rakendatakse halastamatut jõudu."

USA valmistab ette sõjalist operatsiooni Iraani vastu – pall on Putini käes >>

Hemicker küsib oma artiklis, kas siin ei ole tegu "sadatuhandetonnise bluffiga". "Kuigi lennukikandjagrupi ja ameerika pommitajate ründevõime ei tekita kahtlusi, on küsitav, kas Boltoni sõnad Iraanile üldse muljet avaldavad. Selleks on kaks põhjust," märgib autor.

Esiteks tuletab Hemicker meelde, et lähiminevikus oli piisavalt juhtumeid, kus Ameerika lennukikandjad Trumpi valitsuse sõjakatest ähvardustest kaugemale ei jõudnud.

Näiteks, 2017. aasta aprillis teatas Valge Maja peremees Põhja-Korea konflikt teravnedes, et USA lennukikandja "Carl Vinson" saadetakse Jaapani merele. Tegelikult suundus lennukikandja grupp vastupidises suunas, et osaleda India ookeanil toimuvatel manöövritel.

Lisaks jätkab ajakirjanik, on Ameerika lennukikandjate viibimine Iraani rannikualadel juba ammu "erandist reegliks muutunud." Hemickeri sõnul näitavad mitmed asjaolud seda, et "Abraham Lincoln" oli juba niigi teel Araabia poolsaare suunas.

Iraani kõrgeima riikliku julgeolekunõukogu esindaja Keyvan Khosravi teatas omakorda, et Teheran kahtleb, kas Ameerika Ühendriigid, saates lennukikandja Iraani rannikule, ikka tahavad Iraani relvajõudude võimekust proovile panna.

USA armee võib terroristlike organisatsioonide nimekirja sattuda >>

Järjekordne USA-Iraani suhete teravnemine toimus pärast seda, kui Washington kuulutas Iraani islamirevolutsiooni valvurite korpuse (IRGC) terroriorganisatsiooniks ja Teheran vastusena USA relvajõudude Keskväejuhatuse (CENTCOM) terroristlikuks organisatsiooniks ning Ameerika Ühendriigid "terrorismi toetavaks riigiks kuulutas".

 

Samal teemal

Jõustusid ameeriklaste Iraani-vastased sanktsioonid
Kannatus on katkenud: Venemaa ja Iraan loobusid USA dollarist
Kosyancic: ELi mehhanism USA Iraani-sanktsioonide vältimiseks saab kohe valmis
Iraak ja Iraan loobusid kaubavahetuses dollaritest
Teheran: Iraan ei lase end naftaturult välja tõrjuda

Peamised teemad