12:48 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Välisuudised
lühendatud link
55 0 0

Rahvusvahelisel homofoobia-, transfoobia- ja bifoobiavastasel päeval läbi viidud parlamendihääletus on suur võit saareriigi LGBT-kogukonnale, mis on võidelnud aastaid erisoolistega võrdsete abieluõiguste eest.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. Taiwani parlament seadustas reedel Aasia jaoks esmakordselt samasooliste abielu. Valitsuse esitatud eelnõu elas üle konservatiivide viimase hetke katse lahjendada algatuse sisu "tsiviilliiduks", vahendas ERR.

Üksteist Euroopa Liidu, peamiselt Ida-Euroopa riiki ei ole samasooliste abielusid veel seadustanud. Rumeenia on homoseksuaalsusesse kõige skeptilisemalt suhtuv Euroopa riik. Kriminaalvastutus homoseksuaalsuse eest kehtis siin kuni 2002. aastani ja kaotati alles siis, kui Brüssel tegi Bukarestile selgeks, et tema liitumine ELiga ei saa toimuda ilma kodanikuõiguste täieliku garantiideta LGBT kogukonnale.

Skandaal: õppealajuhataja lubas LGBT kuulutuse kooli teadetetahvlile >>

Rumeenia tunnustas seda tingimust, kartmata, et "täielike kodanikuõiguste" mõiste võiks laieneda. Kuid just see selle sajandi teisel aastakümnel juhtus, kui Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia seadustasid samasooliste abielud.

Rumeenia sõltub olulisel määral Euroopa rahalisest abist, millest lõviosa pärineb Saksamaa eelarvest, kus eelmisel 2017. aastal homoabielud legaliseeriti. EL mõjukad poliitikud, sakslased ja prantslased, on korduvalt väitnud, et nad sooviksid oma raha eest vastu saada lojaalsust Euroopa väärtustele.

Kuid ühiskonna tõrjuv suhtumine homoseksuaalsetesse abieludesse raskendab Bukarestil tegemast selles küsimuses mingeidki järeleandmisi. Bukarest keskendub Ida-Euroopa riikidele, kes leidsid end samas olukorras. Kõik saavad EL-lt subsiidiume, kuid on endiselt homoabielude vastu.

Samasooliste abielu on abielu kahe samast soost inimese vahel. Mõiste "abieluvõrdsus" viitab olukorrale, kus seadus kohaldab abielu võrdselt nii sama- kui ka erisoolistele paaridele. Samasooliste abielust räägitakse juhul, kui samasoolistele paaridele on antud seadustes erisooliste abielupaaridega võrdsed õigused.

Mitmes riigis on samasooliste paaride registreeritud kooselu küll õiguslikult reglementeeritud, kuid sellele ei laiendata abielu mõistet ning kõiki sellest tulenevaid õigusi. Juriidilises mõttes on sel juhul tegemist samasooliste kooselu ehk tsiviilpartnerlusega.

Armeenia, Eesti ja Iisrael tunnustavad samasooliste paaride välisriikides sõlmitud abielusid, ehkki neis riikides endis neid sõlmida ei saa. Samasooliste abielu lubamist ja tunnustamist on lähiajal oodata Costa Rical. 9. jaanuaril 2018 avaldas Ameerika Inimõiguste Kohus märgilise otsuse, milles toetas samasooliste abielu seadustamist. Eeldatakse, et see aitab kaasa abielu seadustamisele Ameerika kontinendil. (Allikas: Vikipeedia)

Samal teemal

Saadikud ja avalikkus nõudsid "homopropaganda väljajuurimist" koolidest
Meeleavaldus koolides toimuva homopropaganda vastu
Skandaal: õppealajuhataja lubas LGBT kuulutuse kooli teadetetahvlile
Tagid:
seadus, abielu, samasoolised, Taiwan

Peamised teemad