23:07 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
63 0 0

Konservatiivid ja leiboristid on eri meelt selles, kui tihedad majandussidemed peaksid Ühendkuningriigil pärast EL-ist lahkumist blokiga jääma.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. Ühendkuningriigi parteiülesed kõnelused Brexiti-leppes kompromissi saavutamiseks lõppesid tulemuseta, vahendas portaal Pealinn BNSi.

Opositsioonilise Tööpartei esimees Jeremy Corbyn ütles kirjas peaminister Theresa Mayle, et kõnelustes mindi nii kaugele kui võimalik, kuid pooled ei suutnud suuri ploliitilisi erimeelsusi ületada.

Pooled pidasid kuus nädalat läbirääkimisi lootuses jõuda kokkuleppele Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise tingimustes, mida toetaks ka parlament. Kõnelusi alustati pärast seda, kui seadusandjad olid May kokkuleppe EL-iga kolm korda maha hääletanud.

Konservatiivid ja leiboristid on eri meelt selles, kui tihedad majandussidemed peaksid Ühendkuningriigil pärast EL-ist lahkumist blokiga jääma.

Corbyn süüdistas May valitsust nõrkuses ja ebastabiilsuses.

"Sinu valitsuse nõrkuse ja ebsatabiilsuse kasv tähendab, et me ei saa olla kindlad milleski, milles me võiksime omavahel kokku leppida," ütles opositsioonijuht.

Corbyn lisas, et seetõttu hääletab ta ka edaspidi parlamendis valitsuse leppe vastu, ehkki on valmis kaaluma hoolikalt iga ettepanekut, mille valitsus tahab Brexiti ummikseisust väljamurdmiseks teha.

May lubas reedel, 17. mail, et määrab juuni alguses kindlaks peaministriametist lahkumise ajakava.

EL Ülemkogu ja Ühendkuningriigi peaminister Theresa May leppisid kokku, et riigi EList lahkumistähtaega pikendatakse kuni selle aasta 31. oktoobrini.

Ülemkogu kordas üle, et lahkumise tähtaja pikendamisel ei avata väljaastumislepingut uuteks läbirääkimisteks ning tulevikusuhete kokkuleppimist alustatakse alles pärast lepingu heaks kiitmist. Samuti ootab Euroopa Liit ajapikenduse jooksul brittidelt lojaalset koostööd ehk Ühendkuningriik ei tohi takistada käimasolevaid läbirääkimisi Euroopa tuleviku üle.

Ülemkogu märgib, et kui Ühendkuningriik ei ole 22. mail ratifitseerinud väljaastumislepingut ja on endiselt ELi liige 23.-26. mail, on riigil kohustus korraldada Euroopa Parlamendi valimised. Kui Ühendkuningriik seda kohustust ei täida, on riigi EList lahkumise kuupäev automaatselt 1. juuni.

Kui Ühendkuningriik ja Euroopa Liit ratifitseerivad väljaastumisleppe enne kokkulepitud tähtaega, lahkub riik liidust järgmise kuu esimesel päeval. Kuni väljaastumislepingu ratifitseerimine pole lõpuni viidud, tuleb endiselt olla valmis ka Ühendkuningriigi leppeta lahkumiseks EList.

Brexit – protsess läks käima>>

Briti parlamendi alamkoda hääletas maha kõik neli valitsuse lahkumisleppele alternatiivset Brexiti-plaani, vahendas Sputnik Eesti.

Alamkoda hääletas kahe ettepaneku üle, mis nägid ette Ühendkuningriigi lahkumise järel lähedaste suhete säilitamist Euroopa Liiduga ja riigi jäämist esimesel juhul kas kaupade tolliliitu või teisel juhul kaupade ja teenuste ühisturule.

Donald Tusk: Brexiti saatus on meie Briti sõprade käes >>

Kolmas ettepanek nägi ette mistahes Brexiti-leppe rahvahääletusele saatmist ja neljas Brexiti tühistamist juhul, kui kaks päeva enne plaanitud lahkumist blokist ei ole ühtegi lepet heaks kiidetud.

Kas Ühendkuningriik suudab teiseks Singapuriks tõusta >>

Suurbritannia peaks Euroopa Liidust lahkuma hiljemalt 29. märtsil 2019. Kuid 29. jaanuaril keeldus Briti parlament muudatuste tegemisest Brexiti lepingu eelnõusse, mis oleks lükanud riigi väljaastumise ELst edasi kuni 31. detsembrini 2019.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
Theresa May, Euroopa Liit, EL, Ühendkuningriik, Brexit

Peamised teemad