03:03 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
13220

Kiire läbimurre Venemaa piirile, järgnevad karistusoperatsioonid Donbassi tunnustamata vabariikides - Ukraina sõjaväejuhid unistavad jätkuvalt murrangust riigi kaguosas.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. Neil päevil üritas Ukraina relvajõudude endine operatsioonide ülem Sergei Najev taas simuleerida Kiievile mittealluva piirkonna vallutamist. Sellest, millist vastasseisu on Ukraina relvajõududel Donetski ja Luganski ründamise korral oodata - RIA Novosti materjalis.

Variante pole

Sõjaväelased võtavad allumatud Donbassi piirkonnad tagasi mõne tunniga, ütles Najev Ukraina telekanali 1+1 saates. "Vahetuks sõjategevuseks kulub väga vähe aega - vähem kui ööpäev," ütles ta. "Peamine on sellistel puhkudel kiire tegutsemine, tuleb jõuda Venemaa piirini ja seal kinnistuda. Vabastatud territooriumil tuleb kohe alustada politsei ja muude võimustruktuuride erioperatsioonidega."

Ukraina vajab Donbassi, aga ilma inimesteta - Kiievi uus stsenaarium>>

Seejuures märkis ta kohe, et hetkel ei ole Ukraina sõjaväele pandud ülesannet hõivata kogu Donbass, sest "riik on otsustanud, et võit saavutatakse peamiselt poliitiliste ja diplomaatiliste vahenditega."

Omaalgatusliku Donetski rahvavabariigi relvajõudude juhi Daniil Bezsonovi sõnul teeb Najev selliseid avaldusi, et õigustada lüüasaamisi rindel.

"Ta tahab näidata, et Ukrainal on tõesti võimas ja võidukas sõjavägi. See on muidugi tõest kaugel," ütles Bezsonov intervjuus RIA Novosti'le. "Sellest annavad tunnistust näiteks Ukraina relvajõudude diversioonioperatsioonide läbikukkumised. Hiljuti tegi sellise katse 79. õhudessantbrigaadi diversioonigrupp kuid see avastati ja tehti kahjutuks.

Üks sõjaväelane sai kohapeal surma, tema surnukeha anti hiljuti üle Ukraina poolele. Veel kaks sõjaväelast said haavata, kellest üks suri hiljem juba oma territooriumil. "

Pressiteenistuse juhataja märkis, et Donetski sõjaväelased tegelevad sõjalise väljaõppega igapäevaselt nii suvel kui talvel. Seejuures tunnevad nad moraalset üleolekut vaenlasest.

"Kuigi Ukraina poolel on ülekaal elavjõus ja lahingutehnikas, on võitlejate moraal äärmiselt madal," ütles Bezsonov, "nende peamine stiimul on palk. Kuid see ei ole piisav kuulipildujate laskeavadele ronimiseks ja surmaminekuks."

Venemaal alustas tööd esimene Donbassi elanikele passide väljastamise keskus>>

Daniil on veendunud, et laiaulatusliku pealetungi korral Donbassile ei ole Ukraina armeel mingeid võimalusi võiduks.

"Esiteks, me kaitseme ennast, kaitsta aga on alati lihtsam," selgitas ta. "Isegi kui nad üritavad pealetungile minna, ootavad neid ees linnalahingud. Linnalahingus ei ole ülekaal elavjõus ja tehnikas nii oluline. Linnalahingus võidab see, kes on üle moraalselt ja psühholoogiliselt, kes võitleb viimseni. Nendeks võivad olla kes iganes, aga mitte Ukraina sõjaväelased. Ma kahtlen väga, et asi linnalahinguteni läheb, sest praktika näitab, et niipea, kui Ukraina armee hakkab kaotusi kandma, taganeb ta kohe."

Donbass
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Napoleonlikud plaanid

Sarnasel seisukohal on ka Euraasia integratsiooni keskuse direktor Konstantin Dolgov.

"Najevi väide on puhtpropagandistlik ja selle eesmärk on tõsta Ukraina armee ja nn Ukraina patriootide moraali," ütles Dolgov RIA Novostile, "Sellel napoleonlikul plaanil ei ole midagi ühist tegelikkusega. Ukraina relvajõudude pealetungi korral Donetskile ja Luganskile ootab Ukraina sõjaväelasi ees hävitav lüüasaamine ja ümbaerpiiramine, mille kõrval kahvatavad Ilovaisk, Izvarino ja Debaltseve üheskoos. "

Politoloogi sõnul mõistab iga sõjakunsti vähegi mõistev inimene, et vallutada ühe ööpäevaga selline miljonilinn nagu Donetsk, on võimatu.

"Mitte ükski armee maailmas ei suuda seda," leiab Dolgov. "Donetskist Venemaa piirini on üle saja kilomeetri. Ühe sööstuga sellist vahemaad läbida pole võimalik ei tehniliselt, füüsiliselt ega psühholoogiliselt. See on lihtsalt hooplemine ja on ka teada ka "Washingtoni dessandile", kes jälgib omanikusildi üleminekut ühelt omanikult teisele ja kureerib seda protsessi. Najev, kes tahab ainult oma kohta säilitada, on sunnitud näitama mingit aktiivsust, mis meeldiks tema meretagustele peremeestele. Kuid ega ameeriklasedki rumalad ole, nad mõistavad suurepäraselt, et sellisel pealetungil ei oleks mingit edu."

Konstantin Dolgov ei usu, et Ukraina võimud üldse kunagi Donbassi tormijooksuga vallutada otsustavad. "Ei ameeriklastele ega Kiievile ei ole pealetungi vaja," väidab ekspert, "kogu Ukraina, välja arvatud Donetski vabariigid, on ameeriklaste täieliku kontrolli all. Miks nad peaksid riskima seda suurt territooriumi jõuga tagasi vallutada, investeerima piirkonna taastamisse, mida nad viis aastat koorinud on. Kõige ohtlikum on sattuda hiiglaslikku katlasse, kus kogu Ukraina armee hukkub."

Sisemine lagunemine

Erinevate hinnangute kohaselt on 35 000 kuni 60 000 Ukraina relvajõudude sõjaväelast praegu koondunud Ukraina kaguosa relvakonflikti tsooni. Donbassi vabariikide relvajõudude isikkoosseis on mõnevõrra tagasihoidlikum – seal on ainult umbes 20 tuhat meest.

Ukraina president Petro Porošenko kutsus taas oma riiki agressoriks>>

Ukraina sõjatehnika jätab paljuski soovida. Lisaks on Kiievile alluvates üksustes sagedased väejooksu, massilise allumatuse, alkoholi tarvitamise ja marodöörluse juhtumid, mis mõjutavad negatiivselt ka vägede üldist distsipliini. Näiteks 2018. aasta jaanuaris lahkus Gruusia rahvusleegion täies koosseisus Ukrainast pärast kolme aastast osalemist vaenutegevuses, süüdistades ülemaid ebakompetentsuses ja väljapressimises.

Paar nädalat hiljem lahkus Donbassist Ukraina relvajõudude nn Tagakarpaadi leegioni 128. mägibrigaad. Väekoondise juhtkond otsustas iseseisvalt liikuda Ukraina lääneosas asuvasse alalisse paiknemiskohta saamata selleks kõrgema juhtkonna nõusolekut.

Möödunud aasta aprillis ilmutasid allumatust ka 79. Õhudessantbrigaadi kolmas pataljon: 259 sõjaväelast lahkusid alalisse dislokatsioonipaika ja esitasid ebarahuldava toidu, madala palga ja Donbase sõja perspektiivituse tõttu lahkumisavaldused.

Ukraina relvajõudude juhtkond üritab meeleheitlikult võidelda alkoholismiga. 2015. aasta juunis sattus Aasovi pataljoni võitlejatega auto Mariupolis liiklusõnnetusse. Tunnistajate sõnul olid sõdurid purjus. Sama aasta märtsis ei saanud Ukraina sõjaväelane hakkama soomuki juhtimisega ja sõitis Ukraina julgeolekujõudude kontrolli all olevas Konstantinovkas otsa jalakäijatele. Intsidendis hukkus 2008. aastal sündinud tüdruk, naine sai vigastada.

Olukorras, kus Ukraina relvajõudude ülematel tuleb mõnikord oma purjus alluvatega tulevahetust pidada, tunduvad Ukraina kindralite arutlused kiirest läbimurdest ja Donbassi vallutamisest pehmelt öeldes veidrad.

Tagid:
Donbass, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad