12:39 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
9220

Vladimir Zelenski andis Ülemraada saalis vande Ukraina rahvale, misjärel Konstitutsioonikohtu juht kuulutas välja tema asumise riigipea ametikohale.

TALLINN, 20. mai — Sputnik. Ametissevannutamine toimus Ülemraada pidulikul istungil esmaspäeval, 20. mail, teatab RIA Novosti. Peaaegu kohe pärast Ukraina presidendi ametisse astumist teatas Vladimir Zelenski, et saadab Ülemraada laiali.

Euroopa tegi teatavaks Ukraina presidendi ees seisvad väljakutsed >>

"Mina, rahva tahtel Ukraina presidendiks valitud Vladimir Zelenski, tõotan sellele kõrgele ametikohale asudes ustavust Ukrainale. Kohustun kõigi oma tegudega kaitsma Ukraina suveräänsust ja sõltumatust, kandma hoolt kodumaa hüveolu ja ukraina rahva heaolu eest, kaitsma kodanike õigusi ja vabadusi, järgima Ukraina põhiseadust ja Ukraina seadusi, täitma oma kohustusi kõigi kaasmaalaste huvides, tõstma Ukraina autoriteeti maailmas," lausus uus riigipea, asetades käe põhiseadusele ja Peresopnitsia evangeeliumiraamatule.

Seejärel kuulutas Konstitutsioonikohtu juht välja Zelenski astumise riipipea ametisse. Ukraina uus juht sai riigipea ametlikud võimusümbolid – rinnaketi kujulise ametimärgi, vapipitsati ja ametisaua.

Presidendi ametisseastumise tseremoonial Ülemraadas olid kohal peaaegu kõik Ukraina presidendid – Kravtšuk, Kutšma ja Juštšenko. Mõistetavatel põhjustel ei olnud Viktor Janukovitšit.

Väliskülaliste hulgas osales inaguratsioonitseremoonial Eesti president Kersti Kaljulaid. Ühepäevase töövisiidi raames Kiievisse on Kaljulaidil kavas ka kahepoolne kohtumine Zelenskiga.

"Ukraina on Eesti jaoks oluline partner ja välispoliitiline prioriteet. Rindejoon Ida-Ukrainas ei jookse mitte ainult Ukraina külade vahel, vaid erinevate väärtusruumide ja maailmade vahel. Sõja ja okupatsiooni lõpetamine Ukrainas, aga ka Ukraina reformidele uue hoo andmine on kogu Euroopa huvides. Seda ei tohi unustada. Euroopa ja läänemaailm ei tohi korrata 2008. aastal Gruusias tehtud vigu," selgitas Vabariigi Presidendi välispoliitika nõunik Lauri Kuusing.

Ukraina presidendivalimised >>

Vladimir Zelenski saavutas 21. aprillil võidu Ukraina presidendivalimiste teises voorus, kogudes kolm korda enam hääli kui selle hetke ametisolev president Petro Porošenko.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Ukraina presidendivalimised
Tagid:
poliitika, valimised, president, inauguratsioon, Volodõmõr Zelenskõi, Eesti, Ukraina

Peamised teemad