21:27 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
75 0 0

Enne Zelenski inaguratsioonikõne lõpulejõudmist tungles Ülemraada ees plaksutav ja hõiskav rahvasumm. Raadas endas ei hõisatud ega plaksutatud.

Esmaspäeval saavutasid liiklusummikud Kiievis seitse punkti kümnest, kogu kesklinn oli sisse piiratud ning varahommikust peale kogunes inimesi parkidesse raadahoone lähedal. Lõõmav päike, tunglemine ja kõik ebamugavused olid seda väärt: Vladimir Zelenski saabus jalgsi, astus inimeste juurde, tervitas kättpidi ega häbenenud soovijatega selfisid teha, kirjutab raadio Sputnik autor.

Rahvas skandeeris kõigest hingest tema nime. Rõõmsate naeratuste järgi otsustades kuulusid kohaletulnud nende 73 protsendi hulka, kes olid oma hääleandmisega Zelenskit usaldanud. Seevastu Ukraina parlamendis endas ei naeratanud kaugeltki kõik – enamjaolt ametissevannutamisele kutsutud välismaised külalised.

Tseremoonia ise kulges ootuspäraselt: hümn, ametivanne ja võimusümbolite üleandmine. Zelenskile anti üle Ukraina presidendi rinnamärk, ametisau ja vapipitsat. Otseülekande jälgijatele tundus hetkeks, et Vladimir Zelenski hoiab end vaevu tagasi, et mitte mehist pisarat poetada. Või veel, nüüd algab ju tema elu kõige keerulisem ajajärk, ta saab oma hooleks kodusõja seisundis, kokkuvarisenud majanduse ja meeletute võlgadega riigi.

Oma kõnet põhiseaduse garandi ametikohal alustas Zelenski sellest, et nimetas presidendiks igaüht riigi kodanikest:

"Pärast valimisvõitu ütles mu 6-aastane poeg: "Issi, ma telekast nägin, öeldi, et Zelenski on president. Tuleb välja, et mina olen ka president." Eks siis kõlas see kui lapse nali. Aga hiljem ma mõistsin, et tegelikult on see tõsi. Sest igaüks meist on president. Mitte need 73 protsenti, kes minu poolt hääletasid, vaid kõik 100 protsenti ukrainlastest... Tänapäeval kannab igaüks meist vastutust Ukraina eest, mille me oma lastele jätame."

Veel nõudis Zelenski, et tema portreid töökabinettisesse üles ei riputataks – et tema ei ole ikoon. Nende piltide asemel aga soovitas ta ametnikel tuua oma kabinettidesse kaasa oma laste fotod, "et iga otsuse eel neile silma vaadata."

Oma sõnavõtus vaidles uus president esimest korda Ülemraada saadikuga. Kui jutt käis Donbassist, rikkus Zelenski uut keeleseadust ja läks üle vene keelele. Radikaalse Partei juhile Oleg Ljaškole see ei meeldinud ja ta hüüatas, et "nendel aladel mõistavad inimesed ukraina keelt." Ka nimetas ta oma esmaseks ülesandeks sõja lõpetanist Donbassis ning kõigi ukrainlastest sõjavangide tagasitoomist.

Alles ametisse astunud Ukraina riigipea kutsus üles kõiki teistesse riikidesse "raha teenima läinuid" koju tagasi tulema, ning seda ilma meeneteta, vaid uute teadmistega "euroopalikuste meelsusest", mida Ukraina vajab.

Viimane osa Zelenski kõnest osutuski sellekssamaks Ukraina kodanikele ja eriti võimuladvikule lubatud üllatuseks. Ülemraada saadikud olid ametissevannutamise kuupäeva paikapanekuga pikalt venitanud. Ega nõustunud Zelenski väljapakutud pühapäeva, 19. maiga, eelistades alustada Ukraina uut elu esmaspäevast.

Siis, veel enne inaguratsiooni lubas Zelenski Raadale tseremoonia esmaspäeva peale määramise pärast "ebameeldivusi valmistada", kuna tema sõnul muudab sündmuse toimumine argipäeva kiievlaste jaoks keerulisemaks. Tulemusena muutis president elu raskemaks parlamendisaadikutel enestel, käskides neil veeta see päev töiselt:

"Niisiis, lugupeetud rahvasaadikud, teie ise määrasite ametissevannutamise esmaspäevale. Tööpäevale. Ma näen selles plussmärki. See tähendab, et peoõhtut täna ei tule, me asume teiega tööle. Ning seetõttu palun ma teid väga võtta vastu seadus saadikupuutumatuse tühistamise kohta, seadus kriminaalvastutuse kohta seadusevastase rikastumise eest, ja paljukannatanud valimiskoodeks."

Ukraina ajaloos ei ole veel olnud sedavõrd otsustavat presidendikarjääri algust. Vladimir Zelenski kutsus oma inaguratsioonikõnes rahvasaadikuid üles vabastama ametist kaitseminister Stepan Poltorak, Ukraina julgeolekuteenistuse ülem Vassili Gritsak ja peaprokurör Juri Lutsenko.

Muuseas, osa Petro Porošenko ustavaid aatekaaslasi oli kirjutanud avalduse veel enne Zelenski ametisseastumist "omal soovil" lahkumiseks. Ent oma kõne lõpul otsustas Vadimir Zelenski nendega hüvasti jätta, kelle ees ta just vande andis. Uus president kuulutas välja Ülemraada laialisaatmise.

Rahvasaadikute näod muutusid päris süngeiks, erinevalt seda sündmust parkides ja raadaesisel platsil suurtelt ekraanidelt jälginud inimestest. Rahvasumm lausa tungles aplauside ja hüüete saatel. Ja ehkki parlamendi laialisaatmisest rääkis Zelenski meeskond kohe pärast valimisi, ei oodanud keegi, et see juhtub juba enne inaguratsioonitseremoonia lõppu. President lausus sama kenasti kokkuvõtteks:

"Kogu elu olen ma teinud nõnda, et inimesed naeraksid, järgmised viis aastat teen ma nii, et te ei nutaks."

Vladimir Zelenski sedavõrd meelekindel presidendiaja algus ei paista jätvat võimalusi neile, kes tema kavatsusi tõsisteks ei pidanud. Nüüd jääb vaid aru saada, millised reaalsed ettevõtmised Ukraina uue presidendi sõnadele järgnevad.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)
Tagid:
poliitika, inauguratsioon, ametivanne, Volodõmõr Zelenskõi, Ukraina

Peamised teemad