04:10 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
10120

Iisraeli eriteenistuse Nativ endine juht, Jakov Kedmi kinnitas, et kõik plaanid Venemaad Ukraina suunalt nõrgestada on ebaõnnestunud.

TALLINN, 22. mai — Sputnik. Kedmi rääkis sellest TV-kanali "Rossija 1" saates, vahendab RIA Novosti. Kedmi usub, et selle peamiseks tõendiks on muutused Washingtoni ja Euroopa Liidu Kiievi-suunalises välispoliitikas.

"USA-l pole poliitikat. Väikesed ametnikud üritavad mängida ja "sogastes Ukraina vetes" kala püüda, alustades endisest USA asepresidendist (Joe Bidenist – toim.). Ameerika president ei tea, mis põrgu päralt tal seda Ukrainat vaja on, või kuidas see Ameerika Ühendriikide rahvuslike huvidega seotud peaks olema," ütles ta.

"Ukraina "Maidani" peamine eesmärk oli anda Venemaa pihta surmahoop, võttes Ukraina enda kontrolli alla ja nihutades Ameerika laevastiku ja sõjaväebaasid "Rostovi külje alla". Kõik see kukkus läbi," selgitas Iisraeli ekspert.

Ta rõhutas, et tulemus oli oodatule täiesti vastupidine ja sellest ajast peale on Venemaa tunduvalt tugevamaks muutunud.

"Hiina suhtes on tegu majanduse ja sõltuvuse küsimustega, Ameerika Ühendriikide vallas – nende püüdega Euroopalt sõltumatus võtta. Samal ajal on kogu Venemaa patt seotud "valimistesse sekkumisega": Brexit, Barcelona ja nii edasi. See tähendab, et täna ei ole ka Euroopal Ukraina jaoks aega," selgitas Kedmi.

Ukraina presidendivalimised >>

Kiievi peaväljak – Sõltumatuse väljak (Майдан Незалежности) - vallutati Euroopa integratsiooni toetajate poolt 21. novembril 2013, kohe pärast Mõkola Azarovi valitsuse teadet, et EL Assotsiatsioonilepingu allkirjastamine on peatatud.

Mõne aja pärast muutus Maidan valitsuse ja radikaalide vastasseisu keskpunktiks. Vastutuse rohkem kui saja inimese surma eest asetasid Ukraina uued võimud oma poliitilise vastase - endise presidendi Viktor Janukovitši ja siseministeeriumi eriüksuse "Berkut" peale. Janukovitš ja "Berkut" eitavad oma osalemist tapmises.

Maidanil toimunud tapmistega seotud Ukraina Ülemraada saadikud Sergei Pašinski ja Vladimir Parasjuk – nad vajutasid isiklikult päästikule – selgub Gruusia täpsuslaskur Aleksandr Revazišvili tunnistustest.

RIA Novosti korrespondent kohtus eeldatavate laskuritega. Tegu on grusiinlastega, kes oma elu pärast kartes end hetkel Armeenias varjasid. Nad väidavad, et neile jagasid korraldusi Maidani juhid. Enamgi veel – oli otsene korraldus tulistada mitte ainult miilitsate, vaid ka meeleavaldajate pihta, et rahvahulka raevu ajada ja poliitilist kriisi esile kutsuda.

Pärast riigipööret saadeti eriüksus laiali, Janukovitš aga lahkus riigist.

Samal teemal

Võitude loetelu: Lääs loetles üles Ukraina "muutused paremuse poole"
Lääs on hämmingus: Ukraina torkas talle võitluses Venemaaga noa selga
USA tabas Ukraina reetmiselt
Kurz EL-ile: Ukraina kriisi peab lahendama koos Venemaa ja USA-ga
Süüria: USA varustab Ukraina kaudu terroriste relvadega
Tagid:
Iisrael, poliitika, Venemaa, USA, Euroopa, Lääs, Ukraina

Peamised teemad