14:27 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
69 0 0

Ukraina endise presidendi Petro Porošenko vastu on algatatud kriminaalasi – teda kahtlustatakse ametiseisundi kuritarvitamises ja osalemises suurettevõtte raha riisumise skeemis.

TALLINN, 23. mai — Sputnik. Ei jõudnud Petro Porošenko veel Ukraina presidendi volitusi mahagi panna, kui temast sai juba asjaosaline mitmes kriminaalasjas. Endise riigipea süüdistajatega on liitunud korruptsioonivastase võitluse eriprokuratuur (SAP), kes kahtlustab Porošenkot võimu kuritarvitamises.

Ukrainas algatati Porošenko vastu kriminaalmenetlus riigireetmise paragrahvi alusel >>

Prokuratuur kavatseb esmajoones kontrollida endise presidendi tegevus õiguspärasust ametikohtade jaotamisel Ukraina ühes juhtivas elektritootmisettevõttes Tsentrenergo. Nagu ametkond oma Facebooki-lehel täpsustas, on avatud menetlus paragrahvi "Võimu või ametiseisundi kuritarvitamine" alusel.

Nagu avalduses märgitakse, jagas Tsentrenergo juhtkond koos Ukraina riigivara sihtasutuse ja "mitmete riigiasutuste ametiisikutega" raha varastamise eesmärgil ettevõttes võtmetähtsusega ametikohti. Samas kuulub Tsentrenergo aktsiate kontrollpakett riigile. Kuritegeliku skeemi osaliste tegevust koordineerisid Petro Porošenko ja raadasaadik Igor Kononenko.

SAP-i teadaandes rõhutatakse, et Tsentrenergo vara omandamise skeem viidi ellu ettevõtte aksiate erastamiskonkursi tulemuste kinnitamise abil. Aastatel 2016–2018 võeti eriprokuratuuri andmetel Tsentrenergost ebaseaduslikult välja üle kuue miljardi grivna (156,6 miljonit dollarit).

Isiklike ambitsioonide huvides

Tegemist ei ole enam esimese kriminaalasjaga, mis on algatatud Porošenko vastu kohe pärast tema presidendiametist lahkumist. Eelnevalt algatas riiklik juurdlusbüroo endise presidendi vastu kohtumenetluse süüdistusega riigireetmises seoses nn Kertši vahejuhtumiga

Riiklikust juurdlusbüroost täpsustati, et jutt käib 2018. aasta 25. novembri sündmustest, kui Ukraina mereväe laevad sõitsid üle Kertši lahe Mustalt merelt Aasovi merele. Hagiavalduse esitas Ukraina endise presidendi Viktor Janukovitši administratsiooni asejuht, Ukrainasse naasnud Andrei Portnov.

Provokatsioonid Mustal merel >>

Eelnevalt süüdistas Portnov Porošenkot selles, et ta pani riigipea ametikohal Ukraina meremehi Kertši väina saates toime riigireetmise, ning lisas, et ta on saatnud juurdlusbüroole endise riigipea vastu hagiavalduse.

2014. aastal algatati Porošenko vastu kriminaalmenetlus. Nagu Kiievi prokuratuurist teatati, juhtis ta 2010. aastal ebaseaduslikult Kiievi Riikliku Ševtšenko-nimelise ülikooli põhiseadusõiguse kateedrit ning käsutas kõrgkooli rahalisi vahendeid. Siis lahkus ta Ukrainast ning elas Moskvas ja Viinis.

Käesoleva aasta märtsis teatas Ukraina riiklik korruptsioonivastase võitluse büroo (NABU) kriminaalasja lõpetamisest tema võimaliku ebaseadusliku rikastumise asjus ligi miljoni dollari ulatuses.

Lääs Porošenkot puhtaks ei pese

Porošenko vastu algatatud kohtukaasuste lisandumise taustal on politoloog Vladimir Kornilov juba välja pakkunud oma ennustuse Ukraina endise presidendi lähituleviku osas. Eksperdi hinnangul oleks vale loota, et lääs aitab Porošenkol kriminaaljuurdlusest ja vangistusest Ukrainas pääseda. 

"Eks muidugi ole Petro Porošenkole pakutud tagatisi. Neid pakuti ju ka Janukovitšile. Aga miski ütleb mulle, et Porošenkol tuleb niikuinii, vastavalt sellele, kuidas kohtuasjad tema korrumpeerunud lähikonna vastu edenevad, Ukrainast pageda," ütles Kornilov.

Porošenko on ka tunnistajaks kohtumenetluses inimeste hukkumise asjus Euromaidani sündmustes. Esimest korda kuulati ta üle 2016. aastal, kordusülekuulamine toimus tänavu mais.  

Vladimir Zelenski ametissevannutamine toimus Ülemraada pidulikul istungil esmaspäeval, 20. mail. Peaaegu kohe pärast Ukraina presidendi ametisse astumist teatas Vladimir Zelenski, et saadab Ülemraada laiali.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Ukraina presidendivalimised
Tagid:
kriminaalasi, süüdistus, poliitika, Petro Porošenko, Ukraina

Peamised teemad