10:38 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Välisuudised
lühendatud link
9410

Ameerika disainerid, kes kujundasid Teise maailmasõja võidule pühendatud mündi, lugesid liiaks meenutada NSV Liitu USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia liitlasena Hitleri-vastases koalitsioonis.

TALLINN, 25. mai — Sputnik. USA-s tegutsev ettevõte Bradford Exchange vermis mündi, mis on pühendatud Teises maailmasõjas liitlaste poolt Hitleri-vastase koalitsioonis saavutatud võidu 75. aastapäevale. NSV Liitu sel tootel mainitud ei ole.

Seletuskirjas münditootja veebilehel teatatakse, et "pärast nelja pikka sõja-aastat ja ohvreid Teises maailmasõjas saavutasid liitlased lõpuks võidu." Bradford Exchange on ühtlasi teatanud, et see münt avab meenesarja, mis on pühendatud Teise maailmasõja lõpu juubelile.

9. mai - Suure Võidu aastapäev >>

"Selle mündikogu abil peate meeles kõiki neid, kes on taganud meile vabaduse, mida me tänapäeval naudime," kuulutati ameeriklaste meenetoodangule pühendunud ettevõttest.

Et oleks selge, mis riigid olid liitlasteks Hitleri-vastases koalitsioonis, paigutasid meenemündi autorid selle ühele küljele USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa lipud. Natsliku Saksamaa lüüasaamisel otsustava panuse andnud NSV Liidu lippu mündil ei ole.

Юбилейная монета, выпущенная в США
© Фото : Вradfordexchange
USA-s vermiti meenemünt Teisest maailmasõjast ilma NSV Liiduta

Ettevõttes endas välistati mis tahes viga meene kujunduse väljatöötamisel. Nagu teatab RIA Novosti, saabus agentuuri vastavale järelepärimisele Bradford Exchange'ist vastus, et kogu teave toote kohta on ettevõtte veebilehel olemas ja sellele pole neil muud midagi lisada.

Teisele maailmasõjale ilma NSV Liiduta pühendatud mündi jaehinnaks on 39,99 USA dollarit.

Venemaa Keskpank laskis käibele mündiseeria üldnimetusega "Nõukogude vägede poolt saksa fašistlikest vallutajatest vabastatud pealinnad".

Монеты из серии Города-столицы государств, освобожденные советскими войсками от немецко-фашистских захватчиков с изображением памятников в Таллинне, Риге и Вильнюсе.
Mündiseeria "Nõukogude vägede poolt saksa fašistlikest vallutajatest vabastatud pealinnad"

Selle sarja toodete tagaküljel on reljeefsed kujutised lahingukuulsuse monumentidest ning linnade vabastamiskuupäevad. Nende seas on Kiiev, Minsk, Chișinău, Bukarest, Belgrad, Varssavi, Budapest, Bratislava, Viin, Berliin, Praha.

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev >>

Tallinnale pühendatud mündil on kujutatud mälestussammas Teises maailmasõjas langenutele (Pronkssõdur) ja kirjas kuupäev 22. september 1944.

Peamised teemad