07:13 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Välisuudised
lühendatud link
MH17 katastroof (29)
8320

Need, kes uurivad Malaisia Boeingu allakukkumist Ukrainas, keskenduvad tõeliste süüdlaste otsimise asemel sellele, et süü iga hinna eest Venemaa kaela veeretada, leiab Malaisia peaminister Mahathir Mohamad.

TALLINN, 31. mai — Sputnik. Malaisia Boeingu Ukrainas allakukkumise uurimine on ülemäära politiseeritud – see, et MH17 parrast sai tabamuse raketitõrjesüsteemi Buk raketiga, ei tõesta Venemaa süüd, kuna sellised relvad on ka Ukraina maakaitseväelaste käsutuses, väitis Malaisia peaminister Mahathir Mohamad.

Malaisia võimud on päri rahvusvahelise uurimisrühma (JIT) raportiga, kuid täpselt selle punktini, kus ta autorid süü Venemaa peale asetavad, teatab Malay Mail osundusega riigi peaministrile Mahathir Mohamadile.

Saksa ajakirjaniku imestuseks ignoreeritakse MH17 hukkumises Ukraina süüd >>

Nad süüdistavad venemaad, aga kus on tõendid? Me teame, et rajett, mis lennuki alla tulistas, oli vene tüüpi, aga see võis ka Ukrainas tehtud olla," väitis ta.

Mohamad meenutas ühtlasi, et Malaisiat mingil põhjusel Malaisia Boeingu mustade kastide uurimise ligi ei lubatud. "Me ei tea, miks meid uurimisest kõrvale heideti, kuid päris algusest peale näeme me selles asjas liiga palju poliitikat, mõte pole olnud selles, et välja selgitada, kuidas see juhtus, vaid paistab olevat keskendunud sellele, et katsuda süü venelaste kaela ajada," märkis valitsusjuht.

Saksa ajakirjanik Florian Rötzer imestas veebiväljaandes Heise, et keegi ei süüdista Amsterdami - Kuala Lumpuri lennureisi MH17 sooritanud Malaisia reisilennuki hukkumises Ukrainat.

Ehkki katastroofi uurimisega tegelnud rahvusvahelise uurimisrühma (RUR) raportis on tema hinnangul jäänud endiselt palju eelkõige vastutust puudutavaid vastamata küsimusi, millest kohus oleks saanud lähtuda, tõttasid nii Hollandi kui Austraalia valitsus MH17 lennukatastroofis süüdistama Venemaad.

Rötzer leiab, et taktikalistel kaalutlustel ei lubatud Ukrainal selle süüdistustega ühineda – tema osalust RUR-s hindavad paljud kriitiliselt, kuna Kiiev on Donbassi sõjategevusega otseselt seotud.

Venemaa kaitseministeerium tõestas: lennu MH17 tulistasid alla Ukraina relvajõud >>

Rötzer leiab ka, et Euroopa inimõiguste kohus venitab meelega ohvrite sugulastele hüvitise maksmise menetlustoimingutega, kuna lääneriikide jaoks on tegemist väga "delikaatse küsimusega".

Ajakirjanik tuletas meelde, et Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova on süüdistanud Hollandit katses varjata tõendeid MH17 katastroofi kohta. See kinnitab, et Hollandi osapool ei ole ametlikku kirjavahetust avalikustanud, et Kiievit "löögi alt päästa" ning süü taas Venemaale panna. 

Malaisia lennuettevõttele kuulunud Boeing 777, mis lendas Amsterdamist Kuala Lumpurisse, kukkus 17. juulil 2014 Donetski lähedal alla. Kõik lennuki pardal olnud 298 inimest hukkusid. Kiiev süüdistas katastroofis separatistlikke relvaüksusi, kes vastasid, et neil ei ole vahendeid, mis võimaldaksid alla tulistada sellisel kõrgusel lendavaid lennukeid.

Hiljem esitas rahvusvahelise uurimisrühm oma uurimise vahetulemused. Uurimine väidab, et Boeing tulistati alla õhutõrje raketikompleksiga "Buk", mis kuulus Venemaa relvajõudude Kurskis paiknevale 53. õhutõrje raketibrigaadile. 

Venemaa välisministeerium teatas, et uurimisgrupi süüdistused Venemaa seotuses Malaisia Boeingu allatulistamisega on põhjendamatud ja kahetsusväärsed, uurimine on erapoolik ja ühepoolne.

Hiljem märkis Venemaa president Vladimir Putin, et Venemaal ei lubata uurida Donetski oblasti kohal toimunud lennuõnnetust ja Moskva saab alles siis tunnistada juurdluse tulemusi, kui ta on selle uurimise täieõiguslik osaline.

Kõik raketid, mille mootorit Ida-Ukrainas Malaisia Boeingi allatulistamist uuriv Hollandi uurimisrühm demonstreeris, utiliseeriti 2011. aastal, teatas Venemaa kaitseministeerium.

© Ruptly
Venemaa kaitseministeerium tõestas: lennu MH17 tulistasid alla Ukraina relvajõud

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov on korduvalt öelnud, et Venemaa ei nõustu kategooriliselt süüdistustega seotuses Malaisia Boeingu allatulistamisega.

Teema:
MH17 katastroof (29)

Samal teemal

MH17 katastroof
Tagid:
lennukatastroof, Venemaa, Ukraina, Malaisia, MH17

Peamised teemad