21:23 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Välisuudised
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
8120

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas, et 2014. aasta aprillis tegi USA Riigidepartemangu juht John Kerry talle ettepaneku viia Krimmis "korra jaluleseadmiseks" läbi kordusreferendum.

TALLINN, 6. juuni — Sputnik. Venemaa välisministri sõnul kehtestavad välisriigid Venemaa vastu sanktsioone Krimmi liidendamise eest Venemaaga, eirates fakti, et poolsaare elanikud tegid oma valiku täiesti vabalt, edastab RIA Novosti.

Lavrov tsiteeris Kerry sõnu: "Kõik on arusaadav. Kõik läks nii, nagu Krimmi rahvas tahtis." Seejärel kutsus USA Riigidepartemangu juht üles korraldama Krimmis veel ühe referendumi.

Seejuures rõhutas minister, et asjaomane teave ei ole suur saladus, väljendades lootust, et endine USA riigisekretär ei ole tema peale "pahane". Ta rõhutas veel, et Kerry avaldas mõned saladused nende vestlustest oma mälestustes, mis avaldati 2018. aasta septembris.

John Kerry oli USA riigisekretär aastatel 2013–2017.

"Puudub poliitiline tahe"

Varem on Lavrov käinud välja mõtteid, miks Lääne poliitikud ei taha tunnustada Krimmi taasühendamist Venemaaga vaatamata õiguslike takistuste puudumisele selliseks sammuks.

Tema arvates lääneriikidel "puudub poliitiline tahe" nimetada poolsaart Venemaa omaks.

"On poliitiline tahe kasutada seda olukorda selles liinis, mida Lääs on ajanud USA eestvõttel ammust aega, ammu enne Ukrainat – Venemaa ohjeldamise liini," selgitas minister.

Ta märkis, et Euroopa ja USA silmis on Venemaa hakanud omandama "liigset" iseseisvust.

Üleskutsed tunnustada krimlaste valikut

Varem on Riigiduuma saadik Krimmi regioonist Mihhail Šeremet teinud Ukraina uutele võimudele ettepaneku alustada Vene poolega nõupidamisi poolsaare blokaadi lõpetamiseks ja sanktsioonide tühistamiseks.

Ta tuletas meelde, et Moskva on alati olnud avatud dialoogile selles küsimuses.

"Krimmist on saanud enesega hakkama saav Venemaa regioon, mis viimase viie aastaga on saavutanud täieliku majandusliku sõltumatuse Ukrainast, mistõttu kaubandus- ja majandusblokaadi ja sanktsioonide lõpetamisel oleks pigem sümboolne iseloom, mis annaks võimsa stardipaugu austusel ja tihedal koostööl põhinevate Vene–Ukraina suhete uuele ajajärgule," märkis Šeremet vestluses uudisteagentuuriga RIA Novosti.

Ta väljendas ka lootust, et Kiievis ikkagi teadvustatakse ja tunnustatakse krimlaste valikut elada oma ajaloolisel kodumaal Venemaal.

Krimm läks Venemaa koosseisu tagasi pärast 16. märtsil 2014 toimunud referendumit. Tollal hääletas enamik valijaid (96,7% Krimmi Vabariigi ja 95,6% Sevastopoli linna elanikest) Venemaaga taasühinemise poolt.

Kremlis on korduvalt teatatud, et krimlased on väljendanud oma tahet demokraatlikult, täielikus vastavuses ÜRO põhikirja ja rahvusvahelise õiguse normidega. Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on Krimmi kuuluvuse küsimus "lõplikult suletud".

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)
Tagid:
referendum, Sergei Lavrov, USA, Venemaa, Krimm

Peamised teemad