07:53 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Välisuudised
lühendatud link
63 0 0

Moldova parlament ei ole rahul Konstitutsioonikohtu otsusega ja teatas kavatsusest pöörduda rahvusvaheliste organisatsioonide, sealhulgas ÜRO Julgeolekunõukogu poole ja võttis ühehäälselt vastu deklaratsiooni, mille kohaselt Filipi nimetamine presidendiks on ebaseaduslik

TALLINN, 9. juuni — Sputnik. Moldova presidendi kohustetäitja Pavel Filip allkirjastas dekreedi, millega saatis parlamendi laiali ja määras ennetähtaegsed parlamendivalimised 6. septembrile. 

Filipi sõnul oli Demokraatlik partei ennetähtaegsete valimiste vastu, kuid selles olukorras muud valikut ei olnud.

Parlament teatas omakorda kavatsusest pöörduda rahvusvaheliste organisatsioonide, sealhulgas ÜRO Julgeolekunõukogu poole ja võttis ühehäälselt vastu deklaratsiooni, mille kohaselt Filip'i nimetamine presidendiks on ebaseaduslik, teatab RIA Novosti.

"Moldova parlament peab toimunut võimuhaaramiseks endise valitsuse poolt, mis on kaotanud Moldova rahva usalduse, rahumeelse võimu üleandmise asemel otsustati reageerida destabiliseerimisega," ütles ACUMi bloki juht, peaminister Maia Sandu. 

Lisaks kutsusid parlamendisaadikud kõiki õiguskaitseametnikke "mitte alluma võimuhaarajate korraldustele ja asuma seadusliku võimu: parlamendi, valitsuse ja presidendi poolele".

VF saab Dodoni võiduga Moldova presidendivalimistel endale uue liitlase >>

Pühapäeval toimunud istungil nimetas Moldova Konstitutsioonikohus ajutiselt riigipeaks Pavel Filip'i, kes oli peaministri kohusetäitja. See otsus oli tingitud president Igor Dodoni keeldumisest parlament laiali saata.

Sputnik
Maia Sandu

Seejärel vaatas konstitutsioonikohus läbi Filipi järelepärimise ja tunnistas tingimuste olemasolu, mis õigustavad parlamendi laialisaatmist. Dodon nimetas Konstitutsioonikohtu tegevusi meeleheitlikuks sammuks võimuhaaramisel. 

Tema hinnangul moodustati Vabariigi parlament ja valitsus seaduslikult ning seetõttu ei ole mingit alust ennetähtaegsete valimiste väljakuulutamiseks. "Parlamendi tegevuse lõpetamise tähtaeg on 9. juuni. Eile oli koalitsiooni ja valitsuse moodustamise tähtaeg," ütles ta pressiteates.

Uue koalitsiooni moodustamine Moldovas

Laupäeval moodustasid Vene-meelse Moldova presidendi Igor Dodoni Sotsialistlik partei ja Euroopa-meelne blokk ACUM parlamentaarse koalitsiooni ning riik sai kolme kuu pikkuse ootamise järel uue valitsuse.

Venemaa, Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu esindajad toetasid koalitsiooni moodustamist. Dodon esitas peaministrikandidaadiks Maia Sandu ACUM-i blokist. Tema kandidatuuri poolt hääletati ühehäälselt. 

Konstitutsioonikohus tunnistas need otsused aga ebaseaduslikuks, kuna saadikud oleksid pidanud valitsuse nimetama enne 7. juuni keskööd. Parlament teatas omakorda, et Demokraatlik partei, kes oli siis veel võimul, üritas kohtunike abil võimu haarata. Samuti võeti vastu deklaratsioon "Usurpeeritud riigist".

Kokku on Moldova parlamendis 101 kohta millest 35 on sotsialistidel, 30 demokraatidel ja 26 ACUM"il. Parlamendivalimised toimusid 24. veebruaril, kuid valitsust ei õnnestunud nende tulemuste alusel moodustada.

Samal teemal

Tallinn sõlmib kultuurikoostöö kokkuleppe Moldova Vabariigi Suursaatkonnaga
Dodoni tagandamine Moldova presidendi ametikohalt tunnistati seaduslikuks
Peaminister: Moldova tahab liituda EL-iga
Moldova president tahab sulgeda NATO esinduse Chisinaus
Tagid:
parlamendivalimised, ennetähtaegne, konstitutsioonikohus, Igor Dodon, parlament, Moldova

Peamised teemad